Zavrieť

Porady

Neobmedzena danova povinnost pravnickej osoby

Podla zakona o dani z prijmov, §2 d) je danovnikom s neobmedzenou danovou povinnostou aj "právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri"

Moja otazka je, co sa stane ak firma zalozena v inom state EU ma konatela pravnicku osobu - sro zalozenu na Slovensku?
Podla definicie je v tom pripade pravnicka osoba zalozena v EU mimo Slovenska osobou s neobmedzenou danovou povinnostou v SR a teda by mala platit dane z prijmov plynucich v SR aj mimo SR na Slovensku. Ale je to vobec mozne? Ako by mohla firma ktora nieje zalozena na Slovensku, nepodnika zo Slovenska a nema na Slovensku ani prevadzkaren, iba ma konatela ktory je pravnickou osobou v SR, ako by takato firma mohla platit dane na Slovensku? Resp. ako by ju vobec SR mohla donutit platit dane? Da pokutu zahranicnej firme? Zrusi zahranicnu firmu?
V pripade ze by na Slovensku mala taka firma aspon prevadzkaren tak by som si to aj vedel predstavit, ale ako by to bolo v pripade ktory opisujem?

Vdaka.
3 komentárov     zbaliť
tictac7 otázku som ani nedočítala - dostala som sa len po prvý riadok. Konateľ právnická osoba? To hádam nie....
JankaO Áno, od 2.2004 do 9.2004 takáto možnosť v zmysle § 133 ObZ bola...
RFS1 Ach jaj... Mozno treba lepsie citat, alebo porozumiet napisanemu.
Konatelom ZAHRANICNEJ firmy je pravnicka osoba a ANO, niektore staty EU umoznuju mat konatela pravnicku osobu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    d) daňovníkom s neobmedzenou daňovou povinnosťou

    2. právnická osoba, ktorá má na území Slovenskej republiky sídlo alebo miesto skutočného vedenia; miestom skutočného vedenia je miesto, kde sa prijímajú riadiace a obchodné rozhodnutia štatutárnych orgánov a dozorných orgánov právnickej osoby, aj ak adresa tohto miesta nie je zapísaná v obchodnom registri,

    sidlo PO je mimo SR

    miesto skutocneho vedenia je kde? v sidle konatela - sro na SK alebo v zahranici?
    RFS1 Ako sa to da jednoznacne urcit? Ked budem tvrdit ze miesto skutocneho vedenia je v zahranici tak danovy urad moze tvrdit opak a neviem si predstavit ako sa im da dokazat ze nemaju pravdu. Hlavne ak ide o firmu ktora obchoduje so sluzbami cez internet a fyzicky nic neprodukuje, neposuva, nekupuje, nepredava a "riadiace a obchodne rozhodnutia" sa neuskutocnuju ako v realnej "kamennej" firme kde si sadne riaditel so zastupcami a kreslia si na tabulu grafy :-)

    Neobmedzena danova povinnost pravnickej osoby

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.