Zavrieť

Porady

Výška HM/materská.

Ahojte,

od 1.11. pracujem u nového zamestnávateľa.Od marca 2014 mám ísť na materskú. Na sociálnej poisťovni som si zistila, že aby mi platili materskú najvyššiu sumu, tak musím odpracovať 90 dní bez PN a bez Paragrafov...Neviete mi ale povedať výšku resp. hrubú mzdu, ktorú musím zarobiť, aby mi to vyšlo? Neviem sa nejako z toho vysomáriť...

Vopred ďakujem .
3 komentárov     zbaliť
bobekoad Zdravím, a ked mam ocakavany porod na zaciatok februara, a som zivnostnicka, platim si dobrovolne od februara 2012-teda budem splnat podmienku na matersku. Ale je moznost zamestnanim si prilepsit na materskej?
veronikasad Ako živnostníčka si povinne poistená v SP ? Naozaj si platíš celý balík dobr. poistenia od februára 2012 ?
bobekoad Ano, prepac od febr. 2013, cely balik. Ale Ak by bola moznost si to vylepsit zamestnanim, mam moznost, ale ci mi to pomoze, ak sa teraz od 01.12.2013 zamestnam s vymer.zakladom do 1160eur.?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Vymeriavacím základom pre výpočet materského bude príjem u zamestnávatela od 1.11.-31.12.2013. Ak chceš max. materskú, mal by byť mesačný príjem okolo 1160€. 90 kal. dní musí byť bez PN-ky
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 mne to vychádza 1207.50 €/ mesačne, dávky od 01 01 2014 budú vypočítavané z vyššieho VZ (1.5 x 805).......
    salonocka1 ako to prosím vás rátate? čo je to 1,5 x 805?

    a ďakujem za odpovede
    veronikasad § 55 Zákona o soc.poistení.
    Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky
    Na začiatok

    (1) Denný vymeriavací základ na určenie výšky nemocenskej dávky je podiel súčtu vymeriavacích základov, z ktorých poistenec zaplatil poistné na nemocenské poistenie v rozhodujúcom období a počtu dní rozhodujúceho obdobia. Denný vymeriavací základ sa zaokrúhľuje na štyri desatinné miesta nahor.

    (2) Denný vymeriavací základ nesmie byť vyšší ako denný vymeriavací základ určený z 1,5-násobku všeobecného vymeriavacieho základu
    platného v kalendárom roku, ktorý dva roky predchádza kalendárnemu roku, v ktorom vznikol dôvod na poskytnutie nemocenskej dávky.
    salonocka1 a tých 1.207,50 eur je v čistom či hrubom?...som z toho fakt jeleň....už nech je apríl a bábo je vonku
    Mila123 jasne, že v hrubom......čistý VZ neexistuje pre posúdenie nároku na dávky sociálneho poistenia
    salonocka1 ďakujem krááásne
    salonocka1 ešte by som sa predsa spýtala jednu otázku....je nejaká výška VZ dohromady ktorú musím dosiahnuť aby mi vznikol ten nárok na najvyššiu materskú?

    ďakujem krásne...chcú ma už vypísať na PN, tak si to chcem dať dohromady....
      zbaliť

    Výška HM/materská.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.