Zavrieť

Porady

paušálne výdavky "zmena" počas roka

Dobry den,
poradte mi prosim:

Živnostník začal podnikať 1.9. Pred tým mal príjmy z umeleckých zmlúv (ods.2 písm.a) z krorých mu účtovník firmy v ktorej pracoval platil preddavky na daň znížené o paušálne výdavky 25 %.
Teraz by mal ako živnostník pokračovať v uplatńovaní paušálnych výdavkov, ale tak mu vychádza vysoká daň a jeho reálne náklady na podnikanie boli ovela vyššie.
Nedalo by sa "dorobiť" JÚ za obdobie kedy ešte nebol živnostníkom a za celé zdaňovacie obdobie uplatniť reálne výdavky?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    stuko je offline (nepripojený) stuko

    Po vyštudovaní dvoch vysokých škôl (právo, management) sa plne venujem obom činnostiam. ...viac stuko
    myslim, ze by to bolo mozne v tom pripade, treba do DP zapracovat do prislusneho riadka DP celu sumu, ktoru zarobil, do vedlajsej tabulky uviest skutocne vydavky.
    Preddavky na dan, ktoru platil danovnik uvedies v X. oddieli DP. Nasledne to cele prepocitas a dostanej bud preplatok, alebo nedoplatok

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    ivanakodajova
    Dobry den,
    poradte mi prosim:

    Živnostník začal podnikať 1.9. Pred tým mal príjmy z umeleckých zmlúv (ods.2 písm.a) z krorých mu účtovník firmy v ktorej pracoval platil preddavky na daň znížené o paušálne výdavky 25 %.
    Teraz by mal ako živnostník pokračovať v uplatńovaní paušálnych výdavkov, ale tak mu vychádza vysoká daň a jeho reálne náklady na podnikanie boli ovela vyššie.
    Nedalo by sa "dorobiť" JÚ za obdobie kedy ešte nebol živnostníkom a za celé zdaňovacie obdobie uplatniť reálne výdavky?
    Si presvedčená, že ide o príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. a)?
    Podľa mňa ide o daň vyberanú zrážkou podľa par. 43 ods. 3 písm. h) - príjem autorov za príspevky do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie ak nejde o umelecký výkon /par. 6 ods. 2 písm. a/. Na účely výpočtu dane sa príjem autorov zníži o výdavky vo výške 25% a z takto zníženého príjmu sa vypočíta zrážka 19%.
    Ak by išlo o príjem podľa par. 6 ods. 2 písm. a/ tak si "umelecký výkonník" zdaňuje príjmy sám a sám sa aj rozhodne či si bude uplatňovať percentuálne výdaje alebo preukázateľné.
    V zmluve to má napísané ako umelecký výkon...a o percentuálnych výdajoch "rozhodol" účtovník z firmy v ktorej pracoval...keďže môj "milý umelecký výkonník" sa o to nezaujímal a nechal to na ňom... Myslíš, že by sa to dalo ešte urobiť ako radí stuko?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Účtovník podľa mňa postupoval podľa par. 43 - zrážal 19% po odpočítaní 25% - taký je postup /pozri sa do ZoDP/. On nerozhodol on postupoval podľa zákona. Nezdá sa mi to na príjem podľa 6 2a).
    Snáď sa ešte niekto vyjadrí. Nemôžem ti jednoznačne povedať, že urob to tak ako radí stuko, pretože nie som presvedčená o správnosti.
    A čo vlastne robil?
    Pracoval pre regionálnu televíziu ako kameraman a strihač...Zmluva sa volá "o vytvorení, použití a šírení umeleckého výkonu"...Predmetom zmluvy je "vytvorenie, použitie a šírenie umeleckého výkonu, ktorý umelec na základe objednávky vytvorí pre XY s.r.o"
    Tak neviem...Poradte..

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Našla som niečo v príspevku p. J. Mihála, je to presne to, čo som ti hovorila:

    Nie všetky príjmy však umelec – autor musí uvádzať v daňovom priznaní. Podľa § 43 ods.3 písm. h) ZDP sú zdanené zrážkovou daňou príspevky autorov do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon. Pri takýchto príjmoch autorov ich vydavateľ vyplatí autorovi honorár znížený o daň. Vydavateľ túto daň odvádza daňovému úradu. Uvedený príjem sa potom považuje za daňovo vysporiadaný a umelec – autor ho už v daňovom priznaní uvádzať nemusí.

    Tu je link http://www.porada.sk/showthread.php?...odvody+umelcov
    Naposledy upravil Pepa : 25.03.06 at 05:48
    Nie všetky príjmy však umelec – autor musí uvádzať v daňovom priznaní. Podľa § 43 ods.3 písm. h) ZDP sú zdanené zrážkovou daňou príspevky autorov do novín, časopisov, rozhlasu alebo televízie, ak nejde o umelecký výkon. Pri takýchto príjmoch autorov ich vydavateľ vyplatí autorovi honorár znížený o daň. Vydavateľ túto daň odvádza daňovému úradu. Uvedený príjem sa potom považuje za daňovo vysporiadaný a umelec – autor ho už v daňovom priznaní uvádzať nemusí.

    Pozrela som si ten článok, ale stále tu je ten "umelecký výkon". Ja mám pocit, že chybu asi urobil ten účtovník. Zmluva je o "vytvorení, použití a šírení umeleckého výkonu, ale zdaňovanie je spravené podľa §43 ods. 3 písm.h). Tak teraz už fakt neviem... Ak by som to nechala tak a považovala to za vysporiadané, kto za to zodpovedá?

    paušálne výdavky "zmena" počas roka

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.