Zavrieť

Porady

Formulka "nie som platca dph", ktorý zákon to prikazuje?!?

Všade možne sa to tu stále spomína v rôznych odpovediach, že pokiaľ sa jedná o neplatcu DPH je potrebné tú formulku ("nie som platca dph" ) písať do každej faktúry.

Ale naozaj je to tak?
Ktorý konkrétny zákon toto prikazuje?

Vďaka za odpoveď.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Žiadny zákon to neprikazuje. Ale ani nezakazuje.
    Teda napísať to tam môžeš, ale nie je to povinné.
    Ak je niekto neplatca DPH, tak ani nemusí vystaviť faktúru podľa zákona o DPH.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    pavol54 dobre vedieť, neplatitelia sú u mňa väčšinou len štátne inštitúcie a tie to píšu
    draik Nie tak celkom. Čo sa týka faktúry, tak zákon o DPH, sa v istých častiach týka aj neplatcov pri faktúrach do EU resp. inej cudziny. Viď §72 (povinnosť vyhotoviť faktúru) v spojení s §74 (obsah faktúry) zákona.
    marjankaj Samozrejme zákon o DPH sa týka aj neplatcov.
    Ale formulka "nie som platcom DPH" v súčasnom zákone uvedená nie je.
    A o tom je táto debata. Ak to v zákone je tak uveď paragraf a nebudeme už o tom diskutovať.

    To by neplatitelia DPH mali na bločkoch z ERP tiež uvádzať túto formulku?
    draik Zadávateľ zrejme chcel vedieť, čo a či tam má písať. Pri oslobodení od dane sa používa buď odkaz na zákon o DPH resp. smernicu Rady alebo hláška "dodanie je oslobodené od dane" viď §71 ods. 1 písm h). A to je to, čo sa týka napr. poskytovateľov služieb do cudziny, ktorí síce nie sú platiteľmi DPH, ale musia byť registrovaní podľa zákona o DPH. Práve o tejto povinnosti sa hovorí v diskusiách, ktoré zrejme mal zadávateľ na mysli.
    marjankaj Ale to sa týka iba platiteľov, ktorí dodávajú služby oslobodené od dane. To je iný text a aj význam.
      zbaliť

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    žiadny zákon to neprikazuje.

    draik je offline (nepripojený) draik

    draik
    Zrejme ste mysleli osobu, ktorá síce nie je platiteľom DPH, ale je registrovaná podľa §7 a §7a zákona o DPH - to sa netýka tuzemska, ale napr. dodania služieb do iného štátu EU.

    Formulka "nie som platca dph", ktorý zákon to prikazuje?!?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.