Zavrieť

Porady

Dávky v hmotnej núdzi, sirotské, kolko može dostať ?

Kolko by mala dostávať matka s dieťaťom, polosirotou, nezamestnaná , vlastný starý dom ? Dostáva cca 258 € = 115 + 120 sirotské + 23 na dieťa.
Nemala by dostávať viac ? Podla stránky:
Dávka v hmotnej núdzi - 115,10 € pre jednotlivca s 1 až 4 deťmi,
Príspevok na bývanie - 89,20 € mesačne, ak je viac spoločne posudzovaných osôb.
Prídavok na dieťa - 23,10 €
Sirotské - 120€
Spolu cca 347 € plus + 17,20€ ak dieťa plní povinnú školskú dochádzku. Takze minimalne 364 €. Alebo sa mýlim ? Úradníci jej tvrdia, že na viac nemá nárok.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Podľa mňa to je dobre.
    Dávka v hmotnej núdzi 115,10 eur + prísp. na zdrav. starostlivosť 2x2eur + príspevok na bývanie 89,20 eur .. suma sumárum 208,30 eur.
    Od toho jej odrátajú 75% zo sirotského .. čiže 90 eur ...
    takže dávka v hmtonej núdzi s príspevkami čo dostáva je 208,30 - 90 = 118,30 eur
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veva125 Dakujem za odpoved. Tych 2x2€ dostava kazdy v hmotnej nudzi ? Lebo hovorila, ze dostava 115€. A 17,20 € ma teda narok kazde dieta, ze ? To sa vybavuje cez skolu ? Este som niekde citala jednorazovy prispevok pre dieťa 2 x rocne po 33 €. To uz neplati ? Nie je to na stranke upsvar.sk.
    Xanti Ano na zdrav. starostlivosť dostáva každý, od nového roka to zrušia čo viem ... a môj prepočet je obrazný .. lebo určite nemá sirotské 120 eur presne určite je to suma bajočko .. ja som dala len návod ako sa to počíta ... a 17,20 by mohla dostávať .. možno na to úradníčky pozabudli a možno aj dostáva.
    veva125 Srdecna vdaka za pomoc, spisem jej teda presne, kolko by mala dostavat, nech si to skontroluje. Ona vedela iba vyslednu sumu, a kolko je z toho sirotske.
      zbaliť

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Za príjem sa nepovažujú:
    · jednorazové štátne sociálne dávky poskytnuté podľa osobitných predpisov,
    · peňažné príspevky občanov s ťažkým zdravotným postihnutím na kompenzáciu sociálnych dôsledkov ich ťažkého zdravotného postihnutia, okrem príspevku za opatrovanie,
    · zvýšenie dôchodku pre bezvládnosť,
    · jednorazová dávka v hmotnej núdzi,
    · štipendiá,
    · príspevok na stravu podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele,
    · resocializačný príspevok podľa zákona o sociálnoprávnej ochrane detí a o sociálnej kuratele
    Za príjem podľa zákona č. 599/2003 Z.z. o pomoci v hmotnej núdzi sa nepovažuje:
    · 25% z príjmu zo závislej činnosti osôb,
    · 25% zo starobného dôchodku a z predčasného starobného dôchodku, dôchodcovi, ktorý získal obdobie dôchodkového poistenia viac ako 25 rokov sa táto suma zvyšuje o 1% priznaného starobného dôchodku a predčasného starobného dôchodku za každý ďalší rok dôchodkového poistenia získaného po 25. roku dôchodkového poistenia,
    · 25% z materského,
    · 25% z invalidného dôchodku,
    · 25% zo sociálneho dôchodku priznaného z dôvodu invalidity,
    · 25% zo sirotského dôchodku,
    · 25% vdovského alebo vdoveckého dôchodku, ak vdova alebo vdovec dovŕšil dôchodkový vek,
    · prídavok na dieťa a príplatok k prídavku na dieťa

    --------
    V praxi to znamená, že z celkoveho nároku na dávku v hmotnej núdzi jej odpočítajú 75 % sirotského

    Z akého dôvodu jej nevyplácajú príspevok na bývanie ?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    veva125 Vyzera to tak, podla odpovede Xanti, ze prispevok na byvanie jej vyplacaju, ale zaroven jej taku istu sumu odrataju zo sirotskeho ...
    Katy a R len na upresnenie - zo sirotského dôchodku neodrátavajú nič - je to dávka zo SP.
    Ale keďže je to príjem ... tak o 70%tohto príjmu sa znižuje dávka v hmotnej núdzi
    veva125 Ano, vdaka, zle som to napisala.
      zbaliť

    Dávky v hmotnej núdzi, sirotské, kolko može dostať ?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.