Zavrieť

Porady

Predaj auta FO --> PO: je to zdaniteľný príjem?

Ahojte,
fyzická osoba (FO) predáva automobil (10 ročnú Fábiu) právnickej osobe (PO). Tento automobil kúpila FO pred 1,5 rokom za 2500 eur a predávaho ho PO za 1670 eur. Má uviesť takýto príjem FO do svojho daňového priznania - kedy áno kedy nie? Môže táto transakcia prebehnúť aj v hotovosti?

Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    FO ako občan? Príjem je oslobodený od DPFO. Nedáva sa do DP DPFO.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    matus7 Ano, predava ho FO nepodnikatel. Ale preco je v zakone v jednom paragrafe (par. 8) ze predaj hnutelnych veci je zdanitelny prijem a v par. 10 to je oslobodene od dani z prijmu? Co ma potom platnost?
    marjankaj No §10 je o niečom inom.Asi si chcel napísať §9.
    Obidva paaragrafy sú správne. Príjem z predaja hnuteľnej veci je niekedy zdaniteľným príjmom a niekedy je od dane oslobodený. Stačí pozorne čítať.
    matus7 A podla coho sa povazuje predaj auta za prijem oslobodeny od dane z prijmov (fo nepodnikatel predava svoje auto)?
    bubkoch tipnem si: §9 ods. 1 pism. c) ?
    matus7 Opravujem: myslel som paragraf 9. Ale podla coho viem, ze predaj auta nie je zdanitelny prijem podla §9 ods. 1 c)? Ktory paragraf je nadradeny ktoremu?

    Ostatne prijmy (§8 ods. 1 c): predaj hnutelnych veci. Podla §3 ods. 1 d) su aj ostatne prijmy zdanitelnym prijmom. Paragraf 9 ods. 1 c) ale hovori, ze v mojom pripade takyto prijem zdanitelny nie je. Tak podla coho postupovat?
    bubkoch ziaden nie je nadradeny ... §3 (a §8) hovori co vsetko sa povazuje za prijem ... a §9 specifikuje, co z mnoziny vsetkych prijmov je od dane oslobodene ....
    cize predaj auta je vo vseobecnosti zdanitelny prijem (§8 ods.1 pism. c), §9 ods. 1 pism. c) hovori ze len v pripade ak auto predava podnikazel ktory ho mal v obchodnom majetku (a teda uplatnil si na nom naklad) ... logicke
    ak ako obcan kupim telku a o rok ju predam na inzerat (a je jedno ci dalsiemu obcanovi alebo nejakej firme na zmluvu), tiez z nej neplatim dan z prijmu ...
    marjankaj Ten §9 ods.1c nebol písaný iba pre teba.
    A zákon čítaj od začiatku Napríklad §2 písm. h.
    Ako podnikateľovi sa ti to zíde.
    matus7 Ďakujem ;-) Presne takéto vysvetlenie som potreboval! Pekný zvyšok sviatkov...
      zbaliť

    Predaj auta FO --> PO: je to zdaniteľný príjem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.