Zavrieť

Porady

vyradenie z nákladov do daň.priznanie

musím vyradiť z nákladov, teda dať do položiek zvyšujúcich základ dane:
1.škodu spôsobenú organizáciou, ak robím kuriérske služby a prišla mi fa za nedoručené zásielky?
2. sumu, ktorú som strhla zamestnancom za telefon za mesiac december až v januári 2006? a musím aj upraviť za december DPH?

...ďakujem...
Naposledy upravil JDM : 23.03.06 at 17:38
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JDM
    musím vyradiť z nákladov, teda dať do položiek zvyšujúcich základ dane:
    1.škodu spôsobenú organizáciou, ak robím kuriérske služby a prišla mi fa za nedoručené zásielky?
    2. sumu, ktorú som strhla zamestnancom za telefon za mesiac december až v januári 2006?

    ...ďakujem...
    1. Škoda je neuznaným nákladom. 2. tie náklady za telefón si účtovala ako pohľadávku nie? V tom prípade Ti nevstúpili do ZD.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    účtovala som tie telefony ako pohľadávku voči zamestnancom, ale v došlej fa som dala celú sumu na 518, teda o sumu strhnutú zamestnancom uberiem 518, a tiež som ubrala na odpočte DPH za túto sumu, len neviem, či je to správne. ďakujem

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    JDM
    účtovala som tie telefony ako pohľadávku voči zamestnancom, ale v došlej fa som dala celú sumu na 518, teda o sumu strhnutú zamestnancom uberiem 518, a tiež som ubrala na odpočte DPH za túto sumu, len neviem, či je to správne. ďakujem
    Nerozumiem celkom tomu, pretože sumu za hovory zamestnancov na dodáv. fa bolo treba naúčtovať nie na 518, 343, ale na pohľadávku, ktorá by sa bola vyrovnala so zaplatenou sumou od zamestnancov.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    dala som celú sumu na faktúre na 518a343/321, a vo výplate som strnutú sumu dala na 331/648. Ide mi o to, či zo sumy, ktorá je na účte 648 musím odrátať DPH v daň.priznaní DPH,
    napr. na 648 je 1000,-- Sk, táto suma je bez DPH, a ja som sumu 19% DPH, teda 190,-- Sk odrátala z faktúry na telefón zaúčtovanú na 343/321. Len neviem, či je to dobre, a či to DPH umenšujem v tom mesiaci, do ktorého účtovne patrí, alebo v mesiac, v ktorom vyplatím zmenšené mzdy. Už mi z toho ..., tak prepáč, ak sa budem vyjadrovať trošku divne. ˇdakujem

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    JDM
    dala som celú sumu na faktúre na 518a343/321, a vo výplate som strnutú sumu dala na 331/648. Ide mi o to, či zo sumy, ktorá je na účte 648 musím odrátať DPH v daň.priznaní DPH,
    napr. na 648 je 1000,-- Sk, táto suma je bez DPH, a ja som sumu 19% DPH, teda 190,-- Sk odrátala z faktúry na telefón zaúčtovanú na 343/321. Len neviem, či je to dobre, a či to DPH umenšujem v tom mesiaci, do ktorého účtovne patrí, alebo v mesiac, v ktorom vyplatím zmenšené mzdy. Už mi z toho ..., tak prepáč, ak sa budem vyjadrovať trošku divne. ˇdakujem
    to už nie je dobre, v tom istom mesiaci treba zaúčtovať 335/ 648, 343 a vo výplate si pohľadávku vyrovnáš 331/335.

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Zdá sa mi, že diskusia ide zlým smerom.
    K prvej otázke:
    Zákon o účtovníctve definuje škodu ako neodstrániteľné poškodenie alebo zničenie majetku (§ 26 ods.4). Poškodenie majetku inej účtovnej jednotky je škoda napríklad z hľadiska obchodného zákonníka, ale z hľadiska účtovníctva (a teda aj dane z príjmu) nie je škoda. Ak bolo účtované na účte 549 - Manká a škody, bolo to nesprávne. Malo sa účtovať 548 - Ostatné náklady na hospodársku činnosť.

    K druhej otázke.
    Požiadavka uhradiť náklady na telefón od zamestnancov sa neúčtuje do výnosov. Mala sa zaúčtovať rovno ako pohľadávka voči zamestnancom (§ 63 ods. 2 postupov účtovania pre podnikateľov). Ak bolo zaúčtované do nákladov, mal sa vznik pohľadávky účtovať ako zníženie nákladov.
    Čo sa týka DPH, nemala sa uplatniť príslušná časť DPH na vstupe.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    a keď dám faktúru, v ktorej mi je vyčíslená škoda za nedodanie tovaru na účet 548, vyraďujem potom z nákladov a je to položka zvyšujúca ZD?

    ďakujem

    vyradenie z nákladov do daň.priznanie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.