Zavrieť

Porady

SZČO na PN a materská 2014

Od decembra 2006 som SZČO a konateľkou v 2 s.r.o. Vždy som si platila minimálne odvody (do SP s ročným odkladom). Od marca 2013 som po úraze a neúspešných operáciách na PN (s príspevkom cca 180 EUR), 8.3.2014 sa mi PN bude končiť a nakoľko sa môj stav bohužiaľ nebude dlhodobo meniť, je pravdepodobné, že mi priznajú aspoň čiastočný invalidný dôchodok. Teraz sme s priateľom ale zistili, že som v druhom stave (aktuálne 4 týždeň). Vedeli by ste mi prosím poradiť ako sa čo najefektívnejšie dopracovať k slušnej materskej, resp. čo sa mi oplatí? Ďakujem!
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Si od 1.7.2013 povinne poistenou SZČO ? Poberáš z s.r.o. odmenu konateľa s pravidelným príjmom ?
    21 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Myska14 Od 10.3.2013 si platím len min.odvod do ZP. Nepoberám žiadne odmeny, v r.2013 som faktúrovala vlastnej s.r.o. služby v rámci živnosti, len pár 100 EUR mesačne.
    veronikasad Aký príjem=tržby si mala v roku 2012 ? Z akého poistenia poberáš nemocenské ?
    veronikasad Pre vznik nároku na materské potrebuješ 270 dní nem.poistenia v posledných dvoch rokoch
    Myska14 Odvody som platila vždy v najnižšej výške, od r.2008 bez prestávky, ani PN som nebola až do marca 2013, ešte aj marec 2013 mám uhradený v plnej výške 130,27 EUR. Od apríla 2013 mi chodí PN vo výške cca 170-180 EUR. Zaujíma ma, ako by sa dalo zvýšiť si materskú a či by sa mi to vôbec v mojej situácii oplatilo.
    veronikasad Nezaujíma ma výška tvojej PN-ky, uveď výšku príjmov, či ti poistenie SZČO k 30.6.2013 nezaniklo. Počas poberania nemocenského sa odvody do SP neplatia - nemusíš platiť ani do zdr.poisťovne
    Katy a R furt tu chýba najdôležitejšia info - že či vôbec máš teraz povinné poistenie ako szčo (od 1.7.2013) ???
    ak nemáš poistenie ... tak ani žiadna materská nebude .. ale dalo by sa poriešiť! ..??
    Myska14 Príjem za 2012 bol 5215 EUR a zaklad dane 2981 EUR.
    veronikasad Povinná registrácia ti zostala, teda povinné poistenie SZČO aj po 1.7.2013 trvá a máš splnenú podmienku pre nárok na materské z poistenia SZČO. Keďže si platila odvody z minima, materské bude tiež z minima - 65 % z 393€. Pre vznik nároku na materské z iného poistenia už nesplníš podmienku 270 dní. Je to možné iba v prípade, že by si živnosť zrušila a zamestnala sa vo vlastnej s.r.o.-čke s vyšším vymer.základom ako máš ako živnostník. Poistenie musí trvať (bez PN-ky) 90 dní,
    Myska14 Ďakujem. V prípade, že by som samu seba zamestnala, aká by mala byť min. hrubá mzda pre max. materskú? Pre istotu 90 dní = kalendárne dni alebo 90 pracovných dní? A ako mi to ovplyvní invalidný?
    Mila123 škoda, škoda, bol koniec roka, že si neriešila skôr....pretože by ťa to menej stálo.......ale čo už,,......
    veronikasad Max. vymer.základ, z ktorého SP počíta materské je cca 1200€. Pri uzatváraní prac.zmluvy je treba dať pozor aby dohodnutá mesačná mzda zodpovedala stupňu náročnosti vykonávanej práce (SP robí kontroly). Ide o 90 kal. dní, SP vypláca materské vo výške 65 % VZ po dobu 34 kal. týždňov.
    veronikasad Počas PN-ky, ktorá ešte stále trvá, toho moc nevyrieši ani teraz.
    Mila123 1.5 násobok priemerného zárobku, t.j.805x1.5 = 1207.50€/mesiac je VZ ak chceš max, MD
    Mila123 viem, že je PN aj teraz ale nemocenské sa dalo ukončiť....ale je neskoro
    Myska14 Ďakujem za rady. Takže keby mám termín 1.9.2014 a teoreticky idem na materskú 8 týždňov pred termínom (rátam s tým aj vzhľadom na následky úrazu), napr. 1.7.2014, tak mi stačí zmluva najneskôr od začiatku apríla s tým, že tie mesiace naplno odpracujem - je to tak správne?
    veronikasad Ano, je to správne, len živnosť musí byť k 31.3. zrušená, aby sa ti započítala doba nem.poistenia z poistenia SZČO.
    Myska14 Ďakujem za presný prepočet. To, že som tehotná som zistila až 30eho, takže už by asi som toho veľa neporiešila navyše ma všade musia voziť...
    veronikasad 30. aj 31. bol pracovný deň, takže poriešiť sa to dalo - teraz už je neskoro, bude to podstatne drahšie.
    Myska14 Veľmi pekne ďakujem za odpovede! Ešte predsa len jednu otázku: vplýva invalidita na pracovný pomer? Konkrétne: ak ma uznajú čiastočne/plne invalidnou v marci a ja sa následne zamestnám za 1200 EUR, je tam nejaký konflikt?
    veronikasad Nie je v tom žiadny konflikt, len ako ID budeš platiť odvody do zdr,poisťovne za seba aj zamestnávatela spolu namiesto 14 % len 7 %.
    Myska14 Super, ďakujem.
      zbaliť

    SZČO na PN a materská 2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.