Zavrieť

Porady

Môžem ja ako szčo nakúpiť tovar od osoby - nepodnikateľa?

potrebujem poradit ja ako szco mozem nakupit aj od osoby ktora nepodnika, ak ano co potrebujem spravit alebo ake doklady potrebujem k nakupu plus do akej vysky mozem nakupit aby dotycna osoba neplatila dan
Naposledy upravil jano707 : 05.01.14 at 16:27
14 komentárov     zbaliť
veronikasad čo chceš nakúpiť, v akej cene a ako to súvisí s tvojim podnikaním ?
Mila123 vravím tomu optimalizácia daňového základu
jano707 no podnikam s drevom gulatinou a mam ponuku kupit od sukromnej osoby drevo i ked nepodnika ,tak v prvom rade ma zaujima ci je to mozne a do vysky aby on ako predajca nmusel platit dan
Mila123 a ako sa tá súkromná osoba dostala ku guľatine?
jano707 sukromna osoba je majitel lesa a tym padom aj majitel vytazeneho dreva
Chobot Aké osoby chceš kúpiť??? Otroctvo už neexistuje!

Preboha ľudia, naučte sa konečne písať zrozumiteľne a nie ako tatári!! To už ľudia na internete neovládajú ani slovenčinu?

A pre budúcnosť - pozri si etiketu porady. Názov témy zadávam stručne a zrozumiteľne. Každý potrebuje poradiť alebo sa opýtať. Keby každý dal názov ako ty, tak by zoznam tém bol nasledovný:

Chcem poradiť.
Poraďte.
Potrebujem poradiť.
Mám otázku.
Poraďte.
...

Tentoraz som ti názov témy opravil, nabudúce sa už pouč. A prečítaj si etiketu.
jano707 ospravedlnujem sa za moje vyjadrovanie
veronikasad Ide o rok 2014 ? Majitel lesa bude predávať drevo len tebe, alebo aj niekomu inému ? Má aj iný príjem, napr. zo zamestnania ? Alebo je poberatelom dôchodku ?
jano707 je zamestnany cize ma aj iny prijem , no nemusi kedze ja nemusim mat stale najvyzsiu nakupnu cenu na trhu
veronikasad Tú druhú časť otázky som myslela inak, vzhľadom na výšku príjmu z dreva. Nie či ty budeš jediným odberatelom. Alebo chceš vedieť kolko môže dať na papier a zbytok načierno ?
marjankaj A prečo načierno? Nech mu to drevo dáva zadarmo a daň z toho platiť určite nebude musieť.
veronikasad Zadarmo ani kura nehrabe. V jednom aj druhom prípade na tom prerobí Jano, ak nakúpené drevo predá legálne ďalej.(zdaní celý príjem)
jano707 no dobre ale mozem ja vobec to drevo kupit a dalej s nim obchodovat nechcem ziadnu ciernotu
veronikasad Môžeš ho nakúpiť na základe kúpnej zmluvy. Zdaňovanie - pozri prísp. od Kvaky+moje doplnenie. Ide o príjem podľa § 8.

Ak by drevo predával napr. starobný dôchodca a jeho príjem z predaja dreva by nepresiahol 1/2 ročnej nezd.časti základu dane, nemusí podať DP a teda ani nič zdaniť.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Ak súkromná osoba, ktorá chce tebe drevo predať je majiteľ lesa a tým pádom aj majiteľ vyťaženého dreva, tak si obidvaja pozrite § 8 ods. 1 písm. a) zákona o dani z príjmov, kde sa píše o ostatných príjmoch. Patrí tam aj príjem z príležitostných činností vrátane príjmov z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva a z príležitostného prenájmu hnuteľných vecí.
    Oslobodený od dane je tento príjem vtedy, ak nepresiahne v zdaňovacom období 500€, ak presiahne túto hodnotu, do základu dane sa zahrnie len príjem nad takto ustanovenú sumu.
    Ak dotyčný majiteľ lesa mal aj iné príjmy, pri ktorých by si mohol uplatniť oslobodenie 500€, napríklad príjmy z prenájmu (§6 ods. 3), príjmy z prevodu opcií, z prevodu cenných papierov, z prevodu účasti (podielu) na spoločnosti s ručením obmedzeným, komanditnej spoločnosti alebo z prevodu členských práv družstva, tak uplatniť oslobodenie si môže najviac v úhrnnej výške 500€.
    Píšeš, že je zamestnanec, takže všetko, čo nie je oslobodené, by musel uviesť v daňovom priznaní.
    7 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 na výrub lesa nie je potrebné povolenie? z lesného úradu? napr.?
    Kvaka Písal, že má vyťažené drevo, tak asi mal.
    veronikasad Ešte doplním Kvaku

    (9) Ak daňovník pri príjmoch z príležitostnej poľnohospodárskej výroby, lesného a vodného hospodárstva [odsek 1 písm. a)] neuplatní výdavky preukázateľne vynaložené na dosiahnutie príjmu, môže uplatniť výdavky vo výške 25 % z týchto príjmov najviac do výšky 5 040 eur ročne.
    Kvaka No, týmto som ho ja už nechcela mýliť, on nie je majiteľ lesa, nepovažujem to ani za potrebné pri jeho otázke. Ale ďakujem.
    jano707 cize ak som tomu spravne pochopil na zaklade kupnej zmluvy mozem kupit od sukromnej osoby gulatinu ktorej je vlastnikom do vysky 500euro aby on nemusel davat danove a platit z tohto primu dan
    Mila123 áno, ale tých 500 € musí byť v roku iba 1x u toho dotyčného.....
    jano707 dakujem vam som len zacinajuci podnikatel a nerad by som sa nevedome namocil do niecoho radsej sa vyvarovat ako potom banovat
    este raz dakujem
      zbaliť

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nie je to obmedzené - predaj hnuteľného maajetku sa u občana nezdaňuje.
    Teda pokiaľ ho neposielaš niekam do lesa "rúbať načierno".

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    potrebujem poradit ja ako szco mozem nakupit aj osoby ktora nepodnika,

    To znie ako obchod s ľudským mäsom

    Môžem ja ako szčo nakúpiť tovar od osoby - nepodnikateľa?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.