Zavrieť

Porady

Účtovná a daňová zostatková cena

Prosím o radu. Viem, že niekde v príspevkoch by som to asi aj našla, ale dosť ma to súri. Ak je daňová účtovná ZC vyššia ako daňová z dôvodu, že v niektorom roku boli odpisy prerušené, ako postupovať pri vyraďovaní v dôsledku predaja v JÚ. Do daňových nákladov môžem dať komplet celú účtovnú zostatkovú cenu, alebo len do výšky daňovej ZC.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Ak bolo prerušené odpisovanie, tak máš DZC vyššiu... a uplatnením účtovnej ZC by si sa oklamala.
    Ulatníš vždy daňové odpisy a daňové ZC.
    V JU ani nemá význam rozlišovať, je to len evidenčné, kedže v JU vždy uplatníš sumy podľa ZDP.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Už som z toho celkom dopletená. Môj soft po prerušení odpisovania v jednom roku mi vypočítal nižšiu daňovú zostatkovú cenu ako účtovnú. Vy tu píšete opak. Tak neviem.
    Uvediem príklad - OC 100 000,- odpisy rovnomerné,
    rok 2003 odpis 25 000,- Ú-ZC a D-ZS = 75 000,-,
    rok 2004 odpis 0,-, Ú-ZS 75 000,- a D-ZS 50 000,-
    V roku 2005 DHM predám. Ako predajnú cenu použijem? Mala by som správne daňovú ale tá je nižšia ako účtovná. Zase pri vyradení mi to soft vyradí v účtovnej zostatkovej cene. Takže mi vychádza kladný rozdiel medzi účtovnou a daňovou ZC.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    účtujete v jednoduchom účtovnictve? ak áno v JÚ sa nerozlišuje účtovný a daňov.odpis, platí iba daňový.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    vgabka
    Už som z toho celkom dopletená. Môj soft po prerušení odpisovania v jednom roku mi vypočítal nižšiu daňovú zostatkovú cenu ako účtovnú. Vy tu píšete opak. Tak neviem.
    Uvediem príklad - OC 100 000,- odpisy rovnomerné,
    rok 2003 odpis 25 000,- Ú-ZC a D-ZS = 75 000,-,
    rok 2004 odpis 0,-, Ú-ZS 75 000,- a D-ZS 50 000,-
    V roku 2005 DHM predám. Ako predajnú cenu použijem? Mala by som správne daňovú ale tá je nižšia ako účtovná. Zase pri vyradení mi to soft vyradí v účtovnej zostatkovej cene. Takže mi vychádza kladný rozdiel medzi účtovnou a daňovou ZC.
    Keďže v otázke je spomenuté, že sa účtuje v JÚ, tak vyradenie os.auta pri predaji sa uplatní zostatková cena a to zo sumy 75 000,00, pretože v r.2004 sa neuplatnil odpis a v JÚ sa nepočíta účtovný odpis , berie sa do úvahy len a len daňový. Príjem z predaja sa naúčtuje dňom prijatia úhrady a zostatková cena 75 000,00 sa uplatní v uzavier.operáciach , ako výdavok ovplyv.základ dane - nepeňaž.operácia.

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    A ešte raz - ak predám DHM lacnejšie, napr. za 50 000,- Sk, ale do daňových výdavkov si dám zostatkovú cenu 75 000,-, rozdiel v JÚ musím taktiež nejako zohľadniť?

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    Aký rozdiel? nemáš aký zohľadniť, vyradíš ho dňom predaja. Príjem si zdaníš a výdavok bude zostatková cena, ako uzavier.operácia . Kde potom vzniká rozdiel? Tu nemá aký vzniknúť. V ktorom programe pracuješ?
    Naposledy upravil renča1 : 28.03.06 at 10:49

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    vgabka
    A ešte raz - ak predám DHM lacnejšie, napr. za 50 000,- Sk, ale do daňových výdavkov si dám zostatkovú cenu 75 000,-, rozdiel v JÚ musím taktiež nejako zohľadniť?
    Rozdiel medzi predajnouu cenou a daňovou ZC sa nezohľadňuje - môžeš predať pod cenu. Máš vyššie výdavky ako príjmy, zákon to dovoľuje.
    Soft máš s prepáčením blbý..... ale hlavu dobrú. To je predsa len ten lepší prípad, nie?

    vgabka je offline (nepripojený) vgabka

    učiteľka a účtovníčka vgabka
    Lida, ďakujem. Pýtam sa kvoli tomu, že niekedy mohla byť zaučtovaná zostatková cena iba do výšky predajnej ceny. Jednoducho sa nemohlo predať "pod cenu", ako hovoríš. Ale teraz to asi neplatí.

    Účtovná a daňová zostatková cena

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.