Zavrieť

Porady

Telefon kupený v decembri 2013 na splátky, ktoré budú realizované v roku 2014. Ako účtovať?

Konateľ si predlžíl paušál a k tomu samozrejme zobral nový telefon, ktorý je po zlave 300 eur. V orangi mu vystavili bloček, kde je uvedená celková suma telefonu, zaplatená hotovosť 2 eurá a uvedené, že telefon bude platený na splátky 298 eur. Bloček je teraz z 20.decembra 2013 a splátky budú realizované až v jednotlivých fakturach roku 2014.Ako s učtovaním?Konateľ tvrdí, že samostatná faktura na telefon nebude, iba tento blok z reg.pokladne.
Čiže účtovanie: Originál pokladničného bloku si dám do ID na celú sumu 300 eur , kde si rozčlením čo bude platené v tomto roku 2013 na 501/321 2 eurá a čo bude platené v roku 2014 na 501/383 ako výdavky budúcich období 298 eur.
v roku 2013 v pokladni zaplatená hotovosť 2 eura 321/211.
v roku 2014 v jednotlivých fakturach budem odpočítavať jednotlivé splátky a účtovať 383/321, až kým telefon nebude splatený. Rozmýšlam správne, či?Celá suma telefonu by mala byť v nákladoch roku 2013 kedy ho konateľ nadobudol a začal používať. V roku 2014 už účtujem len jeho splácanie a musím si dať pozor aby som ho opatovne nedala do nákladov? Dakujem za odpoveď
janina51 Aj ja mám blok z ERP od Orange na /bezúročné splátky/ na ktorom je hotovost 1,80, na splátky 403,20 celkom 405,00 a dph je vyčíslená zo sumy 405€. Môže sa uplatniť celá dph v decembri? Je správne účtovanie
vpd 479/211 1,80
501/479 337,50
343/479 67,50
fa došlá /splátka za zariadenie -MIMO REŽIM DPH/ 33,60 479/321
Ide o bezúročné zakúpenie telefénu kedy sa zákazník rozhodne, akú sumu za telefón zaplatí v hotovosti a zvyšok ceny si rozloží na 12 alebo 18 mesačných splátok, a to bez toho, aby im Orange kvôli splátkovaniu túto cenu navýšil. Mám použiť 479 - ostatné dlhodobé záv ked sa mobil splatí do 1 roka?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Orange nedáva síce faktúru na celú sumu ... ale robí dodatok v zmluve kde je to celé vyčíslené aj na účely uplatnenia odpočtu DPH. DPH sa odpočítava hneď pri nákupe na základe tohto dokladu, samozrejme aj nákup teledonu je hneď v nákladoch na 501. Potom sa jedná už len o splátky, ktoré bude faktúrovať v rámci faktúry spolu s telefónnymi poplatkami. To čo je splatné do roka sa môže zúčtovať cez 325 alebo 379, to čo je splatné nad 1rok na 479. Janina - účtovanie ak je cez zmluvu - účtovala by som 501,343/325, resp. 379 ... ak to je splatné do roka, tak len na tomto účte.
    maculienka20 Mám tiež presne rovnaký problém - akurát, že mi dali v predajni orange iba Dodatok k zmluve o poskyt. ver.sluzieb, kde je uvedené koľko stojí mob. telefon, výška prvej časti kúpnej ceny telefónu (1,80 EUR), počet splátok (18) a výška ďalších splátok (20,40 EUR/mesačne) s dph...nie je tam ale nikde rozpísaná DPH......To tento dodatok dávate do ID a z tohto si uplatňujete DPH, aj keď tam vyslovene nie je vyčíslená?? Alebo mi chýba nejaký papier?? Ešte mám Príloha č.1 k dodatku k zmluve...ale tam tiež nie je nič....Chýbajú mi nejaké dokumenty??
    Bol by to veľký problém, ak by som to účtovala na 18 mesiacov cez účet 379 ?

    Ďakujem !
    tania81 Zdravím, ja mám doš.fak. zo Slovak telekom na telefón a k tomu aj dodatok k zmluve, kde je rozpísané na koľko splátok. Zaúčtovala som to k došlým fak. na saldokonto ako ostatné záväzky s predkontáciou: 501,343 / 479 - kedže je to na 24 mes. A každý mesiac keď príde faktúra s telekom.službami a splátkami tak si to na 479 ponížim. Skôr ma trápi, kde dám 479 v súvahe na riadok 95 alebo 104? Viete niekto poradiť.

    Telefon kupený v decembri 2013 na splátky, ktoré budú realizované v roku 2014. Ako účtovať?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.