Zavrieť

Porady

Ako mozem dostat z firmy peniaze, ktore budu vynosom az buduci rok?

Mame s.r.o., fakturujeme tak ze vynos sa rozdeluje do 2 rokov. Napriklad nafakturujeme 1000,- Sk, od 1.7.2007 do 31.6.2008, polovica vynosu je v roku 2007 a druha polovica v roku 2008.
Ja viem ze 500,- Sk v roku 2008 bude hruby zisk, ale nemozem (uctovnicka neodporuca) si tych 500,- Sk ako spolocnik len tak vybrat z firemneho uctu. Prosim moc o radu, ako si mozem legalne v roku 2007 vybrat peniaze ktore uctovne prejdu do vynosov az v roku 2008.
Domnievame sa ze je mozne si zobrat uver z firmy - uver spolocnikovi firmy. S tym ze neviem aky by mal byt urok. Asi aktualna miera NBS - 4,25%? Nema byt tento urok komercnym urokom napr.na urovni 12%?
Druha moznost ma napadla cez zamestnanecku pozicku ako benefit socialneho systemu firmy - ja podpisem firme ze v nej budem 2 roky pracovat (som zamestnancom) a na oplatku sa dostane uver s 0% urocenim.
Je to tak? Stretli ste sa s tym? O aku legislativu sa to opiera?
Moc dakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    misomiso je offline (nepripojený) misomiso

    misomiso
    No sice Boh ochranuj taku firmu, z ktorej zoberies peniaze, ktore tam este nie su, ale podla mna mozes si zobrat peniaze "do pokladne". Napr. ja si tiez "len tak" vyberam z firemneho uctu na platenie beznych vydavkov (nakupy v hotovosti), potom davam blocky uctovnicke. Teraz som sa jej pytal, mam v "pokladni" (teda mal by som mat teoreticky v penazenke ) asi 100.000. Obcas sa jej opytam, kolko mam "v pokladni", aby som vedel trocha regulovat tie vybery z bankomatu verzus bezne nakupy.

    Teda ja len nahlas uvazujem, ked ja mozem mat v pokladni cca 100 lotrov, tak tam mozes mat ty aj 100 mil, pravda, ak ich mate na ucte a mas ich z coho vybrat.

    Tanče je offline (nepripojený) Tanče

    Tanče
    misomiso Pozri príspevok
    No sice Boh ochranuj taku firmu, z ktorej zoberies peniaze, ktore tam este nie su, ale podla mna mozes si zobrat peniaze "do pokladne". Napr. ja si tiez "len tak" vyberam z firemneho uctu na platenie beznych vydavkov (nakupy v hotovosti), potom davam blocky uctovnicke. Teraz som sa jej pytal, mam v "pokladni" (teda mal by som mat teoreticky v penazenke ) asi 100.000. Obcas sa jej opytam, kolko mam "v pokladni", aby som vedel trocha regulovat tie vybery z bankomatu verzus bezne nakupy.

    Teda ja len nahlas uvazujem, ked ja mozem mat v pokladni cca 100 lotrov, tak tam mozes mat ty aj 100 mil, pravda, ak ich mate na ucte a mas ich z coho vybrat.
    takých lotrov by som celkom dobre zniesla...

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    ?????????

    Píšeš, že máme firmu, ale celý budúci "hrubý výnos" si chceš vybrať ako spoločník...

    Tá existujúca s.r.o. nepotrebuje na svoj chod a hlavne rozvoj žiadny kapitál? Spoločník má nárok na podiel na zisku, ako zamestnanec nárok na odmenu a ostatné náležitosti s tým súvisiace... Mne to skôr pripadá na podnikanie na úkor vlastnej s.r.o. (lebo tú "pôžičku" vlastne potrebuješ dlhodobe).

    peter007 je offline (nepripojený) peter007

    peter007
    Stefan2005 Pozri príspevok
    ?????????

    Píšeš, že máme firmu, ale celý budúci "hrubý výnos" si chceš vybrať ako spoločník...

    Tá existujúca s.r.o. nepotrebuje na svoj chod a hlavne rozvoj žiadny kapitál? Spoločník má nárok na podiel na zisku, ako zamestnanec nárok na odmenu a ostatné náležitosti s tým súvisiace... Mne to skôr pripadá na podnikanie na úkor vlastnej s.r.o. (lebo tú "pôžičku" vlastne potrebuješ dlhodobe).
    Ahoj, samozrejme na prevadzku aj rozvoj mame pridelene financie. Ale su financie ktore urcite viem ze nepouzijeme a tvoria zisk - ale legalne si tento zisk vieme vybrat az buduci rok :-(.

    peter007 je offline (nepripojený) peter007

    peter007
    Dostala sa mi do ruk zmluva o pozicke podla paragrafu 657 a nasl.Obcianskeho zakonnika na BEZUROCNU pozicku pre zamestnanca firmy, ktory sa zavazuje pocat cerpania pozicky zostat zamestnancom firmy . Ak tuto podmienku splni, pozicka je bezurocna, ak nesplni, je stanoveny bezny urok komercnych bank.

    Je to naozaj realne? Viete o tom prosim nieco?

    V tom paragrafe obcianskeho zakonnika je napisane iba toto:

    § 657: Zmluvou o pôžičke prenecháva veriteľ dlžníkovi veci určené podľa
    druhu, najmä peniaze, a dlžník sa zaväzuje vrátiť po uplynutí dohodnutej
    doby veci rovnakého druhu.

    pod nim je paragraf:
    § 658
    (1) Pri peňažnej pôžičke možno dohodnúť úroky.
    (2) Pri nepeňažnej pôžičke možno dojednať namiesto úrokov plnenie primeraného väčšieho množstva

    Stretli ste sa s tymto prosim? Znamena to ze naozaj zamestnanec nema ziaden urok a ani zamestnavatel ziadne naklady na pozicku?

    Stefan2005 je offline (nepripojený) Stefan2005

    ! Stefan2005
    Ak môže poskystnúť spoločník pôžičku spoločnosti, nie je vylúčené, aby poskytla aj spoločnosť pôžičku spoločníkovi.

    Posúdiť poskytnutie pôžičky treba z dvoch okruhov: účtovnej a daňovej.

    Z účtovného pohľadu je najjednoduchší spôsob - poskytnutie pôžičky spoločníkovi - aj postupy účtovania uvádzajú v §53 možnosť krátkodobej pôžičky spoločníkovi.

    Poskytovanie pôžičiek zamestnancom (spoločníkom-zamestnancom) by každá firma mala mať rozpracované vo svojej internej smernici. Tu prichádza do úvahy aj tebou spomínaná pôžička - alebo stabilizačný príspevok, ktorý sa účtuje podľa toho, či je návratná alebo nenávratná, ale do úvahy prichádzajú i prostriedky sociálneho fondu.

    Daňové riešenie potom závisí od zvoleného spôsobu poskystnutia pôžičky (a samozrejme od aktuálneho znenia zákona o DP). Treba mať však na zreteli, že takéto transakcie medzi spoločníkom a spoločnosťou môžu byť predmetom hlbšieho záumu daňovej kontroly.
    Takze teoreticky mozem urobit taku vec, ze z pokladne vyberiem peniaze, napr. kazdy mesiac 1.000E. Na konci roka vyjde cisty zisk po zdaneni 12.000E, ktory si (ako jediny) spolocnik necham rozhodnutim VZ vyplatit. Potom zauctujem do pokladne vklad 12.000 (t.j. tie peniaze co som cez rok postupne vytahoval) a hned zauctujem vyplatenie zisku v hotovosti. Je to ok?

    Braňo je offline (nepripojený) Braňo

    Braňo
    eugen.lengyel Pozri príspevok
    Takze teoreticky mozem urobit taku vec, ze z pokladne vyberiem peniaze, napr. kazdy mesiac 1.000E. Na konci roka vyjde cisty zisk po zdaneni 12.000E, ktory si (ako jediny) spolocnik necham rozhodnutim VZ vyplatit. Potom zauctujem do pokladne vklad 12.000 (t.j. tie peniaze co som cez rok postupne vytahoval) a hned zauctujem vyplatenie zisku v hotovosti. Je to ok?
    Nie, nie je to ok, nemôžeš rozdelovať niečo, čo si ešte nevytvoril, nepoznáš do zostavenia účtovnej závierky presnú výšku.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    eugen.lengyel Pozri príspevok
    Takze teoreticky mozem urobit taku vec, ze z pokladne vyberiem peniaze, napr. kazdy mesiac 1.000E. Na konci roka vyjde cisty zisk po zdaneni 12.000E, ktory si (ako jediny) spolocnik necham rozhodnutim VZ vyplatit. Potom zauctujem do pokladne vklad 12.000 (t.j. tie peniaze co som cez rok postupne vytahoval) a hned zauctujem vyplatenie zisku v hotovosti. Je to ok?
    nie je to OK, ale bežne sa to tak robí. DU jedine chcel pri kontrole vidieť zmluvu o pôžičke.
    Ano samozrejme, ze dopredu neviem presne, kolko bude zisk firmy. Ale u malej firmy, sa to da celkom dobre odhadnut, ked mesacne vystavim jednu max dve faktury a nemam ziadnych zamestnancov (len ja ako konatel), relativne konstantne vydaje, tak sa to da celkom dobre odhadnut. Napr. ak mesacne fakturujem pravidelne ~2.000E, naklady mam mesacne ~200E, tak viem ze rocne to je obrat 24.000E, naklady 2.400E takze takych 800E mesacne nieje problem.
    O pozicke viem, ale zda sa mi to ako komplikacia, skor ma zaujimalo mat to "na ruke" tak ako spominal misomiso. A zeby som to po uzavierke, alebo pred, fiktivne vratil do pokladne a fiktivne si to vyplatil.
    Asi som ten priklad mal dat, ze 1.000E mesacne vezmem na ruku a na konci roka vyjde cisty zisk 20.000E, takze si z firmy (realne) vyplatim v hotovosti 8.000E. Ak by som bol zivnostnik, tak by to nebol problem pouzivat fy peniaze a nemusel by som sa tymto trapit, ale ako s.r.o. je to problem, pokial si nechcem vyplacat plat (co je menej vyhodne - hlavne kvoli odvodom).

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ved sme ťa všetci pochopili. Problém chápeš správne, sro je samostatný právny subjekt, vedie PU, teda každý cent musí byť pri účtovaní niečim podložený. Peniaze v pokladni sro nie sú peniaze majiteľa sro - sám to konštatuješ, aj ked inými slovami.
    Takže aké vyťahovanie?
    ak si vezmeš tie peniaze z pokladnice a aj ich zaúčtuješ ako výdaj, tak čo tam napíšeš? Zvykne sa písať pôžička. Potom zasa vrátenie pôžičky...... ako inak?
    Zálohy na budúci zisk nie sú povolené.
    misomiso písal o manku na pokladni - peniaze vyberieš z účtu, účtovníčka ich zaúčtuje ako dotácu pokladne, tým sa zvýši účtovne hotovosť, ktorú by si mal mať. Ty však tie peniaze minieš pre seba. AK by si kontroloval-inventarizoval pokladňu, tak máš manko.
    v tomto prípade, však na konci roka nič nevraciaš, nemáš z čoho. Tá pokladňa ti zostane visieť aj vo výkazoch, ale nie je zakázané mať v hotovosti hoci aj milion, to je fakt. Zatiaľ na tieto praktiky je zákon krátky.
    Tým, že nasledujúci rok schváliš RUZ, zisk a rozhodneš o jeho vyyplatení, tak sa už iba zaúčtuje výber hotovosti na výplatu podielu na zisku a pokladňa sa zasa dostane do "normálu". Peniaze však už samozrejme nedostaneš, ked si ich minul v priebehu roka.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Jakubec A nemoze si urobit uctovnu zavierku i kazdy mesiac a po kazdej zavierke rozhodne valna hromada o rozdeleni zisku?
    Tweety nie, nemôžeš
    Jakubec Preco?
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.