Zavrieť

Porady

Umorovanie daňovej straty

Chcela by som sa opýtať v roku 2013 spoločník splatil neuhradené straty za minulé roky. V roku 2013 mu vychádza základ dane. Má nárok na umorovanie danovej straty? Ak ked účtovná strata bola splatená? Myslím si že ano ale nenašla som materiály k takemuto prípadu. Viete mi prosím poradiť? Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    a_je_to je offline (nepripojený) a_je_to

    a_je_to
    Strata v podnikaní má svoj účtovný rozmer a režim vykazovania aj umorovania podľa účtovných predpisov. A rovnako daňový rozmer a režim, ktorý je odlišný. Nemožno si ich pravidlá navzájom zamieňať a pliesť. Ak mal subjekt účtovné straty a chýbali mu peniaze na vytvorenie zisku v ďalšom roku, tak je dobre, že účtovnú stratu uhradil a účtovne vysporiadal vkladom - hotovými peniazmi. Daňová strata má nezávislý režim, ktorý neprechádza účtovníctvom, ale iba v tlačive daňového priznania. Zober si ho v predstihu a skúšaj ho ceruzkou vyplniť podľa poučenia. Možnože budeš viaceré sumy opakovane gumovať a prepisovať, kým ti vyjde niečo logické, ale naučíš sa a pochopíš. Ak nie ... tak ešte je tu Porada, ale už na konkrétnejšie problémy.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    adra22 Takže som správne z vašej odpovede pochopila že učtovná strata a jej splatenie nemá nič spoločné s daňovou stratou? A tu môžem teda umorovať?
    Žabinka daňovú stratu umoruješ v DP do výšky základu dane-tabuľka D.. Za rok 2013 ešte podľa starých pravidiel, za r.2014 je už zmena..
    adra22 Dakujem ano zmenu som citala.
      zbaliť

    Umorovanie daňovej straty

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.