Zavrieť

Porady

Prerušenie odpisovania inv.majetku

Ahojte,

viem, že je možnosť prerušiť odpisovanie inv.majetku, ktorý sa už odpisuje. Len sa chcem opýtať, či sa odpisovanie môže prerušiť len 1 x, alebo to nie je limitované.

Ďakujem za radu.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JSJP
    Ahojte,

    viem, že je možnosť prerušiť odpisovanie inv.majetku, ktorý sa už odpisuje. Len sa chcem opýtať, či sa odpisovanie môže prerušiť len 1 x, alebo to nie je limitované.

    Ďakujem za radu.
    paragraf 22 zákona:

    9/ Daňovník môže uplatňovanie odpisov hmotného majetku prerušiť, a to len na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období; v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo prerušené, pričom celková doba odpisovania sa predlžuje o dobu prerušenia odpisovania. Prerušenie odpisovania nemôže uplatniť daňovník, ak uplatňuje výdavky podľa § 6 ods. 10; v takom prípade daňovník vedie odpisy len evidenčne a o túto dobu nemôže lehotu určenú na odpisovanie hmotného majetku predĺžiť.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    a musí sa napísať nejaká správa, alebo vyrozumenie, že v tomto účtovnom roku prerušujem odpisovanie a prečo?

    evina je offline (nepripojený) evina

    evina
    JDM
    a musí sa napísať nejaká správa, alebo vyrozumenie, že v tomto účtovnom roku prerušujem odpisovanie a prečo?
    Nie, bude to uvedené len vo Vašej účtovnej evidencii.

    JDM je offline (nepripojený) JDM

    JDM
    ešte v tejto súvislosti:
    rozhodla som sa tento rok pre prerušenie odpisovania, nakoľko mi vyšišl ZD -80000,--. Dúfam teda, že mi odobríte, že zvyšovať stratu je zbytočné, keď budúce roky budú asi dosť podobné čo sa týka príjmov a výdavkov.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    nepostrehla som, či JU alebo v PU.
    PU - tam účtovné odpisy zaúčtovať musíš.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Áno, ale ak ich aj zaúčtujem, tak ich v daňovom priznaní aj uvediem medzi pripočitateľné položky a tým pádom mi daňový základ výjde presne taký istý, ako keby zaúčtované neboli. Alebo sa mýlim?

    Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

    daňový poradca, audítor Jana Acsová
    alušik
    Áno, ale ak ich aj zaúčtujem, tak ich v daňovom priznaní aj uvediem medzi pripočitateľné položky a tým pádom mi daňový základ výjde presne taký istý, ako keby zaúčtované neboli. Alebo sa mýlim?
    Nemýlite sa. Daňový základ sa vám zvýši.

    alušik je offline (nepripojený) alušik

    alušik
    Ďakujem veľmi pekne... Niekedy začnem nad vecami rozmýšľať až pri samotnom vypisovaní daňového priznania.

    Prerušenie odpisovania inv.majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.