Zavrieť

Porady

Fa za služby do ČR osobe neregistrovanej k DPH

Prosím Vás súrne o radu. Faktúrujem služby do ČR bez DPH osobám registrovaným k DPH a oni si to v ČR odania na vstupe i na výstupe. Vystavila som faktúru bez DPH za tie isté služby aj osobe neregistrovanej
k DPH a myslím, že ona si to odaní iba na výstupe. Je tento postup správny, alebo by som mala osobe neregistrovanej k DPH vystavovať faktúry aj so slovenskou DPH?
Ďakujem za skorú odpoveď. Už včera bolo neskoro.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    fakturovať so slovenskou DPH. Netýka sa tovaru.

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    Lida
    fakturovať so slovenskou DPH. Netýka sa tovaru.
    Lida, prosím Ťa je to na 100%, pretože to pre mňa znamená urobiť dod.DPH za 3mesiace. A ak áno pôjde to do daňového DPH na riadky
    1,3 a DPH na 2.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    musí ísť o služby podľa § 15, ods.7 a 8, vtedy je to na 100% tak.
    a tie riadky sú OK.

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    Lida
    musí ísť o služby podľa § 15, ods.7 a 8, vtedy je to na 100% tak.
    a tie riadky sú OK.
    Áno ide o tieto služby. Veľmi pekne Ti ďakujem a ja idem pracovať!
    Ahojte všetci.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hádam spať, nie? Ty si taký nočný vtáčik?
    Tak dobrú noc tým, čo toho už majú dosť.
    A ty nepreháňaj.

    Akinom je offline (nepripojený) Akinom

    Akinom
    Lida
    hádam spať, nie? Ty si taký nočný vtáčik?
    Tak dobrú noc tým, čo toho už majú dosť.
    A ty nepreháňaj.
    Asi máš pravdu, ako sa hovorí "ráno je múdrejšie večera".
    A ešte jedna vec: Som rada,že je takáto možnosť komunikovať s Vami, nobelovu cenu tomu kto toto vymyslel!!!! Ďakujem za všetkých.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Akinom
    Prosím Vás súrne o radu. Faktúrujem služby do ČR bez DPH osobám registrovaným k DPH a oni si to v ČR odania na vstupe i na výstupe. Vystavila som faktúru bez DPH za tie isté služby aj osobe neregistrovanej
    k DPH a myslím, že ona si to odaní iba na výstupe. Je tento postup správny, alebo by som mala osobe neregistrovanej k DPH vystavovať faktúry aj so slovenskou DPH?
    Ďakujem za skorú odpoveď. Už včera bolo neskoro.
    Akinon, nie som o tom presvedčená, že na čechov neplatiteľov môžete prenášať daňovú povinnosť. Keď som to pred časom čítala, mne z toho vyplývalo , že česi len na platiteľa prenesú DP. Takže dobre by bolo informovať sa na pražskom DU alebo prečítať si zákon. Ak viete dobre hľadať v porade skúste pod mojimi príspevkami (mne to vyhľadávanie moc nejde) určite som v tejto súvislosti český zákon citovala. Je to niekde v § 106 alebo 108. Idem to skúšať hľadať.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ALBO
    Akinon, nie som o tom presvedčená, že na čechov neplatiteľov môžete prenášať daňovú povinnosť. Keď som to pred časom čítala, mne z toho vyplývalo , že česi len na platiteľa prenesú DP. Takže dobre by bolo informovať sa na pražskom DU alebo prečítať si zákon. Ak viete dobre hľadať v porade skúste pod mojimi príspevkami (mne to vyhľadávanie moc nejde) určite som v tejto súvislosti český zákon citovala. Je to niekde v § 106 alebo 108. Idem to skúšať hľadať.
    ide o služby v zmysle § 15, ods. 7 a 8.
    SR sa riadi slovenským zákonom o DPH.
    Len keby išlo o podnikanie v ČR, tak by bolo nutné naštudovať aj zákon o DPH český.

    Je fakt že niekedy Slovák musí dodaniť aj to, čo je fakturované s českou DPH, máme trochu odlišné zákony.

    Ale toto nie je ten prípad.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Našla som toto ale to je o inom http://porada.sk/showthread.php?p=17...108#post178426 a ešte niečo od AVA http://porada.sk/showthread.php?t=12...ghlight=%A7108 Ale najlepšie bude sa informovať, čo máte robiť. A potom sem aj napísať odpoveď pre nás ostatných

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Lida
    ide o služby v zmysle § 15, ods. 7 a 8.
    SR sa riadi slovenským zákonom o DPH.
    Len keby išlo o podnikanie v ČR, tak by bolo nutné naštudovať aj zákon o DPH český.

    Je fakt že niekedy Slovák musí dodaniť aj to, čo je fakturované s českou DPH, máme trochu odlišné zákony.

    Ale toto nie je ten prípad.
    Ja netvrdím, že sa má riadiť iným ako slovenským zákonom. Slovenský zákon hovorí, že daňová povinnosť je v česku. Ale nehovorí, kto má v česku odviesť daň. Preto musí pozrieť do českého zákona a tam sa mi zdá, že sa DP prenáša len na platiteľa. Takže v žiadnom prípade nie odviesť daň na slovensku, ale zistiť ako odviesť daň v česku (možno sa aj zaregistrovať.)

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    ALBO
    Ja netvrdím, že sa má riadiť iným ako slovenským zákonom. Slovenský zákon hovorí, že daňová povinnosť je v česku. Ale nehovorí, kto má v česku odviesť daň. Preto musí pozrieť do českého zákona a tam sa mi zdá, že sa DP prenáša len na platiteľa. Takže v žiadnom prípade nie odviesť daň na slovensku, ale zistiť ako odviesť daň v česku (možno sa aj zaregistrovať.)
    Protirečíš si. Ak sa má pozerať do CZ zákona, to je že sa musí riadiť CZ zákonom o DPH.
    Ale pre nás platí SR zákon. A ten hovorí, že sa neuplatňuje DPH_SK v prípade, že príjemca služby je identifikovaný pre DPH v inom štáte EU. A kedže nie je identifikovaný - je neplatiteľ, tak služby oslobodené nie sú - treba uplatniť DPH_SK. To platí pre § 15/7,8. NAISTO.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Lida
    Protirečíš si. Ak sa má pozerať do CZ zákona, to je že sa musí riadiť CZ zákonom o DPH.
    Ale pre nás platí SR zákon. A ten hovorí, že sa neuplatňuje DPH_SK v prípade, že príjemca služby je identifikovaný pre DPH v inom štáte EU. A kedže nie je identifikovaný - je neplatiteľ, tak služby oslobodené nie sú - treba uplatniť DPH_SK. To platí pre § 15/7,8. NAISTO.
    Určite si neprotirečím.Ja tvrdím, že ide podľa slovenského a ten hovorí, že daň sa odvedie v česku.O tom neni pochýb. Ale otázka je kto ju tam odvedie. Tak ako to rieši pre čecha v obdobnej situácii § 69 v našom zákone tak to rieši pre slováka § 108(a iné) v českom zákone.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Zákonom CZ sa treba riadiť, len ed podnikám v Česku.
    Prioritne sa pozriem na slovenský zákon, a ten mi v prípade služieb určuje miesto v SR s výnimkami. Ak nesplním výnimku, nemôžem fakturovať bez slovenskej DPH.
    Len v prípade, že mne ako Slovákovi je určené, že už nejde o podnikanie v SR, tak sa musím zamyslieť a preštudovať zákony Česka ( a i.) toto platí hlavne v oblasti prepravy.
    Ale pôvodná otázka jasne vymedzila, že ide o bežné služby spadajúce pod !15, ods.7 a 8.
    Takže týmto uzatváram diskusiu.

    ALBO je offline (nepripojený) ALBO

    ALBO
    Keďže akosi sa neviem stotožniť s predchádzajúcim všeobecným záverom, pokúsim sa vysvetliť svoju radu obrátiť sa vždy na DU , ak niečo robím voči neplatiteľovi, na konkrétnych §.
    Predovšetkým § 5 zákona mi definuje zahraničnú osobu, ktorá je povinná platiť daň a tá sa tu fyzicky vôbec nemusí vyskytovať. Tie výnimky na § 69 sú v každom štáte iné, takže nie sú zaujímavé pre slovenského dodávateľa služby.
    Napr. v čs. zákone je def. ZO nasledovne:
    § 94(11) Osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která nemá sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo zahraniční osoba povinná k dani, která uskuteční plnění s místem plnění v tuzemsku a je osobou povinnou přiznat a zaplatit daň z tohoto plnění podle § 108, se stává plátcem dnem uskutečnění tohoto plnění.
    § 108 uplne inak definuje povinnosť zahraničnej osoby registrovať, resp, prebrať daňovú povinnosť pri samozdanení ako náš zákon v § 69.

    Keďže teraz mám už pred sebou český zákon, je jasné, že pri službách podľa § 15/78 nie je povinnosť registrácie slovenského subjektu v česku, ale to nie je všeobecné pravidlo. Vyplýva to z konkrétnych ustanovení českého zákona. Tieto služby sú v č, z. zadefinované v § 10/6 no a tu sa píše:
    §10
    (7) Při poskytnutí služby podle odstavce 6 zahraniční osobou povinnou k dani nebo osobou registrovanou k dani v jiném členském státě, které nemají v tuzemsku sídlo, místo podnikání nebo provozovnu, plátci, který má sídlo, místo podnikání nebo provozovnu v tuzemsku, nebo osobě povinné k dani podle § 6 odst. 1 anebo osobě identifikované k dani je místem plnění tuzemsko.(osoba povinná k dani je ešte neregistrovaný podnikateľ)
    Následne § 108, ktorý hovorí, kedy na čecha alebo zahraničnú osobu sa prenáša DP hovorí:
    //
    § 108 Osoby povinné přiznat a zaplatit daň
    (b) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, která uskutečňuje pouze plnění osvobozené od daně bez nároku na odpočet daně, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 odst. 7 s místem plnění v tuzemsku,
    Z toho mi vyplýva, že česi si povedali , že pri "nehmotných službách "tú daň zo samozdanenia nebudú preháňať cez priznanie, ale, že len taký neplatiteľ odvedie tú daň, ktorý v dôsledku svojich oslobodených činností nemá nárok na odpočet dane.Takže len vtedy ak je z toho pre štát efekt.
    Takže záver:Ak poskytujete službu (§ 15/78)neplatiteľovi čechovi- nemáte povinnosť sa tam registrovať.

    Ale toto nie je všeobecné pravidlo. Zoberme si napr. podobné služby vykonávané pre neplatiteľa v česku:
    1)slovenský platiteľ organizuje vzdelávaciu akciu v česku (náš zákon 15/4, český zákon § 10/4) Miesto dodania je česko

    2)slovenský platiteľ vykoná nejaké poradenské, účtovnícke služby podľa (ani tam nemusí ísť ale môže) § 15/7,8, podľa českého zákona §10/6,7.

    čo má robiť slovenský podnikateľ?

    1) podľa mňa sa musí zaregistrovať v česku. Miesto dodania je česko. Ale česi nepreniesli povinnosť samozdanenia na svojho neplatiteľa v tomto prípade, čo vyplýva z § 108.:
    f) plátce nebo osoba identifikovaná k dani, kterým jsou poskytnuty služby podle § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 9, 12 a 13 s místem plnění v tuzemsku osobou registrovanou k dani v jiném členském státě nebo zahraniční osobou povinnou k dani,(preniesli tú povinnosť len na plátcu, *osoba identif. k dani nie je neplátca)
    a zároveň povedali, kedy sa musí zaregistrovať zahraničná osoba:
    i) osoba registrovaná k dani v jiném členském státě, která poskytuje služby uvedené v § 10 odst. 1, 2, 4, 5, 12 a 13 nebo dodává zboží podle § 13 odst. 9 s místem plnění v tuzemsku osobě, která není plátcem ani osobou identifikovanou k dani, případně uskutečňuje jinou ekonomickou činnost v tuzemsku, je povinná platiť daň

    No a takto to funguje aj pri iných službách.
    2)ten druhý prípad-účtovnícka služba tam sa registrovať nemusí, tak ako som to doložila vyššie.

    Podľa mňa medzi tými službami nie je z hľadiska podnikania žiaden rozdiel napriek tomu sa správajú odlišne, lebo si to tak zadefinoval český zákon.
    Preto si myslím, že sa vždy treba pozrieť na zákon iného štátu , resp. overiť si zdaňovanie na DU.

    Vôbec nepovažujem túto diskusiu za uzavretú a poprosila by som aj iných aby sa k nej vyjadrili, pretože otázka český neplatiteľ a zdanenie sa tu objavila viac krát a nebola zodpovedaná.
    Odpoveď z príspevku vyššie bola síce dobrá, ale bez vysvetlenia (podľa mňa náhodou)

    Opravte ma ak sa mýlim.

    Zužu je offline (nepripojený) Zužu

    Zužu
    Reagujem na predchádzajúci príspevok, že otázka český neplatiteľ a zdanenie - nemá v tom jasno. Mám takýto prípad: SZČO platiteľ DPH vykonal službu pre FO v ČR , ktorý je neplatiteľ DPH. Jedná sa o zváračské práce. Otázka: faktúra bude s DPH alebo bez DPH. Čítam všetky príspevky týkajúce sa DPH, ale k ničomu konkrétnemu som sa nedostala. Pýtala som sa na DÚ, kde mi odporučili naštudovať par. 15 a 16 zákona o DPH ale múdrejšia nie som. Pomôže mi niekto? Ďakujem

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.