Zavrieť

Porady

Pozastavená živnosť a faktúra.

Ak som si pozastavil živnosť dňa 9.10.2013 na pol roka a v decembri som urobil niečo pre podnikateľa ešte na platnú Zmluvu o dielo,akú faktúru mám vystaviť za december,keď podnikanie bolo pozastavené?Živnosť som otvoril zase až 20.1.2014.Môžem takúto faktúru použiť riadne do účtovnictva v roku 2014?Proste v tom čase nebolo práce. Ďakujem.
marjankaj Od 9.10.2013 do 20.1.201 je pol roka?
feky8888 Nie,ale jeden predmet v živnosti som zrušil a znova otvoril.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Počas pozastavenej živnosti nemôžeš vykonávať podnikatelskú činnosť.
    13 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    feky8888 a ako vystaviť fakturu?aky je postih?
    veronikasad Dohodni sa s odberatelom, že mu prácu vyfaktpruješ po obnovení živnosti, t.zn. v januári 2014
    feky8888 Ak je málo práce v danom mesiaci,napr.faktúru by som vystavil na cca 150 euro,nevyjde mi ani na odvody.Dá sa s takouto živnosťou existovať?Alebo inač položená otázka,môžem sa aspoň odhlásiť na sociálnej poisťovni kôli odvodom v tie dni,kedy nerobim?
    mondes Pokiaľ máš živnosť pozastavenú, tak sa automaticky odhlasuješ. Ale ak živnosť funguje, aj keď nemáš robotu, odvody platiť musíš.
    veronikasad Nie, nemôžeš sa v SP odhlásiť na dni kedy nerobíš. Živnosť môžeš kedykolvek zrušiť - a založiť si novú, alebo prerušiť na obdobie najmenej 6 mesiacov.
    marjankaj trestný zákon
    § 251
    Neoprávnené podnikanie
    (1) Kto neoprávnene podniká v malom rozsahu, potrestá sa odňatím slobody až na jeden rok.
    (2) Odňatím slobody na šesť mesiacov až tri roky sa páchateľ potrestá, ak spácha čin uvedený v odseku 1
    a) závažnejším spôsobom konania,
    b) tým, že použije iného ako pracovnú silu,
    c) a získa ním väčší prospech, alebo
    d) ako verejný činiteľ alebo v súvislosti s výkonom svojho zamestnania, povolania alebo funkcie.
    feky8888 Počul som,že je jeden spôsob,a to vraj iba keď je živnostník na PN,tak odvody do SP neplatí.Je to pravda?
    Lusssy no tým by som si istá nebola... nešpekuluj s neplatením odvodov, lebo ti ani PN-ku nevyplatia ked nebudes mat zaplatené odvody
    feky8888 Môžem sa ešte spýtať?Ak som živnosť pozaastavil 9.10.2013,môžem vystaviť faktúru z 8.10.2013 s dodaním k 15.12.2013 s tým,ju budem učtovať do učtovného obdobia 2013?
    Lusssy a ak nemáš ani na odvody, pouvažovala by som či má význam vôbec takú živnosť prevádzkovať... najlepšie by bolo to zrušiť a zamestnať sa ako obyčajný občan... začni si hľadať prácu kde dobre zarobíš, zaplatia za teba odvody a budeš mať rôzne výhody ako dovolenka, pn-ka, odstupné a podobne... lepšie zarobiť 500e každý mesiac ako jeden mesiac 150e a ďalší 1000e keď 200e z toho sú odvody
    marjankaj Ten trestný zákon o nedovolenom podnikaní ti stále nič nehovorí?
    Lusssy ani dodanie služby nemôže byť v období kedy je živnosť "spiaca" - pozastavená... daj si to do tej novej živnosti čo máš od 20.1.2014... to sa už nedá ani spätne vystaviť na 8.10.2013 keďže sa mesačne posielajú výkazy na daňové a subjekt, ktorému si službu dodal už mesačne alebo štvrťročne daňové priznanie podal
    feky8888 Ďakujem
      zbaliť

    Pozastavená živnosť a faktúra.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.