Zavrieť

Porady

Neuplatnenie daňových odpisov v prvom roku zaradenia auta do majetku

Ahojte, firma kúpila v júli 2013 auto a zaradila ho do majetku. Viem, že ak nepotrebuje, nemusí si uplatniť odpis auta. Ale bude si môcť ten odpis z tohto roku niekedy uplatniť, alebo už nie? A na druhý rok si uplatní celoročný odpis vypočítaný za rok 2014? Vďaka.

Napr. V prvom roku odpisovania mi vyšiel odpis 1500 eur, v druhom 3000, v treťom 3000, v štvrtom 3000 a v piatom 1500 eur.
Ak v prvom roku si odpis neuplatním, tak si v piatom roku môžem uplatniť naraz 3000?
Naposledy upravil mondes : 21.01.14 at 14:10
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    JankaO je offline (nepripojený) JankaO

    JankaO
    Najlepšie je ich v r. 2013 prerušiť. Ak daňové odpisovanie sa v roku 2013 preruší, v roku 2014 sa môže uplatniť celý. Daňové odpisy sa môžu uplatniť, až kým nie je celý odpísaný.
    .......
    takže dopĺňam...

    zdroj http://www.pp.sk/1545/Danove-odpisov...tku_47766.aspx
    Príklad:

    Obchodná spoločnosť obstarala kúpou v júni 2012 a zaradila do majetku osobný automobil. V roku 2012 by si mohla uplatniť v daňových výdavkoch odpis za 7 mesiacov. Spoločnosť sa však rozhodla odpisovanie prerušiť v rokoch 2012 a 2013. Akú výšku odpisu si bude môcť uplatniť v daňových výdavkoch v roku 2014?

    V súlade s § 27 ods. 2, resp. § 28 ods. 2 zákona o dani z príjmov (v závislosti od zvolenej metódy odpisovania) sa v prvom roku odpisovania hmotného majetku uplatní pomerná časť z ročného odpisu v závislosti od počtu mesiacov, a to počnúc mesiacom jeho zaradenia do užívania do konca tohto zdaňovacieho obdobia. Zákon o dani z príjmov umožňuje prerušenie odpisovania aj v prvom roku odpisovania na jedno celé zdaňovacie obdobie alebo viac celých zdaňovacích období, pričom v ďalšom zdaňovacom období daňovník pokračuje v odpisovaní tak, ako keby nebolo prerušené. V rokoch 2012 a 2013 nezahrnie do daňových výdavkov žiaden daňový odpis. V zdaňovacom období roka 2014 zahrnie spoločnosť do daňových výdavkov daňový odpis v plnej ročnej výške, pretože tento rok je prvým rokom odpisovania a v tomto roku bol majetok v užívaní 12 mesiacov.
    Naposledy upravil JankaO : 21.01.14 at 15:18
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Keď som to napísal takto ja, tak Stefan2005 sa to nepáčilo.
    http://www.porada.sk/t198640-p2-dano...ku-2012-a.html
    marjankaj Pochváliť
    Rozalka Pozri príspevok
    Pustila som sa do analýzy všetkých možných kombinácií a variánt a napadlo mi ešte toto:
    zrýchlený odpis, v roku zaradenia prerušené odpisovanie; Dúfam, že v roku druhom, sa odpis počíta ako v prvom roku, za dobu 12 mesiacov tj. celoročný odpis ...
    ----------------------------------------------------------
    Tvoje obavy sú asi opodstatnené ... doteraz výklad DRSR bol takýto: " uplatňovanie daňových odpisov môže daňovník prerušiť ..... potom v ďalšom zdaňovacom období pokračuje v odpisovaní tak, ako by nebolo odpisovanie prerušené" t.j. uplatniť by sa mali odpisy ako v prvom roku, teda alikvotne...

    takže mám dojem, že ani túto časť súdruhovia nedomysleli, resp. to nepremietli do zákona (alebo mi to ušlo?).
    JankaO doplnila som...
    marjankaj Janka, veď ja som taký istý názor nadobudol iba zo znenia zákona. Nepotreboval som k tomu ani poradcu.
    Neber to ako kritiku.
    mondes No takže v mojom prípade, ak si v prvom roku neuplatním tých 1500 eur, v druhom roku si uplatním 3000 eur aj v treťom aj vo štvrtom a v piatom by som mala už len 1500, ale k tomu pripočítam aj ten odpis z prvého roka? Teda v piatom odpíšem taktiež 3000 eur? V´daka.
    JankaO Janík, vôbec to neberiem ako kritiku
    marjankaj 1.rok 0 - prerušené
    2. 1/4=3000
    3. 1/4=3000
    4. 1/4=3000
    5. 1/4=3000
    mondes Úžasné, vďaka.
      zbaliť

    Neuplatnenie daňových odpisov v prvom roku zaradenia auta do majetku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.