Zavrieť

Porady

Lahôdka ohladom DP FO

Cafte vsetci pracanti, vyskytla sa mi taka lahodka:

Podnikatel podnika v zdruzeni a aj na vlastne meno:

V zdruzeni sa im (su dvaja) neoplati ist na pausalne vydavky, lebo su vacsie vydavky ako 25 percent.

Na svoje meno ma len vydane Fa a ziadne naklady, cize tam by sa mu oplatilo ist na pausalne vydavky.

Dokonca aj ked spocita zdruzenie a svoju zivnost tak sa mu oplati ist na pausal.

Otazky:

Moze mat preukazatelne vydavky v zdruzeni a pausal na svoje meno?

Moze si jeden so združenia uplatnovat preukazatelne vydavky a druhy pausalne?

Velmi pekne dakujem za odpoved, rozdiel cini asi 100.000,- takze nejde o stokoruny
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    dr.kuko
    Cafte vsetci pracanti, vyskytla sa mi taka lahodka:

    Podnikatel podnika v zdruzeni a aj na vlastne meno:

    V zdruzeni sa im (su dvaja) neoplati ist na pausalne vydavky, lebo su vacsie vydavky ako 25 percent.

    Na svoje meno ma len vydane Fa a ziadne naklady, cize tam by sa mu oplatilo ist na pausalne vydavky.

    Dokonca aj ked spocita zdruzenie a svoju zivnost tak sa mu oplati ist na pausal.

    Otazky:

    Moze mat preukazatelne vydavky v zdruzeni a pausal na svoje meno?
    Nie, kombinácia nie je možná. Každé je príjmom podľa § 6 ods.1 písm.b/.
    Moze si jeden so združenia uplatnovat preukazatelne vydavky a druhy pausalne? Príjmy a výdavky účastníkov združenia sa delia takým podielom, aký majú v združení. Čiže najprv vyčísliš príjmy a výdavky a potom ich rozdelíš medzi účastníkov združenia.

    Velmi pekne dakujem za odpoved, rozdiel cini asi 100.000,- takze nejde o stokoruny
    Odpovede sú tučné.

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Dakujem za odpovede, ale mozem teda pouzit u svojho klienta pausalne vydavky aj ked jeho spolocnik v zdruzeni si uplatni preukazatelne vydavky?

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    dr.kuko
    Dakujem za odpovede, ale mozem teda pouzit u svojho klienta pausalne vydavky aj ked jeho spolocnik v zdruzeni si uplatni preukazatelne vydavky?
    Nie .

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Nemôžeš. Oni sa musia najprv v združení rozhodnúť, aké výdavky uplatnia . Také isté mu dáš v jeho účtovníctve. Nemôžeš kombinovať!!!

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    No neviem, ale dajú sa v združení uplatňovať paušálne výdaje? Nie je tu povinnosť viesť účtovníctvo? Ja si myslím, že áno.
    Ak sa mýlim - opravte ma niekto.

    ala13 je offline (nepripojený) ala13

    pehy na nose ala13
    Cize zhrnutie toho celeho je, ze je blbost ze su v zdruzeni? Naco je vobec take zdruzenie dobre? Okrem pripadu, ze jeden je v strate a druhy v zisku? Ale ved ten stratovy si to moze zvyhodnit zas v dalsich rokoch ...

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Oni spolu robia prenajom jedneho objektu, ktory maju fifity-fifty vo vlastnictve a popri tom este jeden podnika. Cize ak som spravne pochopil nemoze urobit to ze jeden si da pausalne vydavky(ten co podnika) a druhy nie?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Oni majú nehnuteľnosť v spoluvlastníctve ako podnikatelia ? To združenie je fakt iba kvôli prenájmu nehnuteľnosti?

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Ano, to maju kvoli tej nehnutelnosti, ale jeden z nich nie je podnikatel.

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Citujem z jedného materiálu o dani z príjmu :


    Od 1.januára 2004 si môže podľa § 6 ods.10 uplatniť percentuálne výdavky aj účastník združenia , ktoré nemá právnu subjektivitu a spoločník pozemkového spoločenstva , ktoré nemá právnu subjektivitu , ktorí si delia spoločné príjmy a výdavky podľa§ 10 odst.2 .Sú to len tí daňovníci , ktorí dosahujú príjmy z podnikania či z inej samostatnej zárobkovej činnosti.

    Bolo by dobré niekde nájsť k tomu metodický pokyn.

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Super. Dakujem. Ale priznam sa, ze nie som ovela mudrejsi podla znenia zakona, aj ked teraz mi pride to, ze on by si mohol uplatnit pausal ak sa rozhodne. (polovicka prijmy a namiesto polovicky vydavkou pojde na pausal)

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Predpokladám, že ten , ktorý je podnikateľ nemá nehnuteľnosť zahrnutú vo svojom obchodnom majetku Potom naozaj nechápem zmysel tohto združenia. Ak majú túto nehnuteľnosť v spoluvlastníctve, spoločné príjmy a spoločné výdavky si zahŕňajú do ZD podľa výšky ich spoluvlastníckych podielov. Ešte ma napadlo, ide o tzv. holý prenájom ( bez poskytovania služieb)?
    Treba viac informácií!

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Po telefonate s klientom musim ozrejmit niektore veci, ktore som nespravne vydedukoval cize sa velmi ospravedlnujem vsetkym pisucim.
    Informacie su nasledovne:
    Dvaja podnikatelia.....spolu kupili jeden drahy stroj a ten prenajimaju
    (zalozili zdruzenie)
    Okrem toho kazdy podnika na svojom.
    Jeden podnikatel si chce davat vydavky preukazatelne a druhy pausalne.
    Je to mozne?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    Sú plátcovia DPH?

    Johanka je offline (nepripojený) Johanka

    Johanka
    Ak by boli platitelia DPH (celé zdaňovacie obdobie), aspoň by to bolo rýchle vyriešené .
    dr.Kuko, vidíš čo narobí účtovanie na základe jasnovideckých podkladov ?

    Zita5 je offline (nepripojený) Zita5

    Nech robíme čokoľvek, má nám záležať na tom, čo robíme, nie na tom, či nás niekto vidí. Cicero ...viac Zita5
    dr.kuko
    Po telefonate s klientom musim ozrejmit niektore veci, ktore som nespravne vydedukoval cize sa velmi ospravedlnujem vsetkym pisucim.
    Informacie su nasledovne:
    Dvaja podnikatelia.....spolu kupili jeden drahy stroj a ten prenajimaju
    (zalozili zdruzenie)
    Okrem toho kazdy podnika na svojom.
    Jeden podnikatel si chce davat vydavky preukazatelne a druhy pausalne.
    Je to mozne?
    Moje vyjadrenie je nasledovné :
    Uzatvorili zmluvu o združení , kde evidujú v majetku uvedený stroj a tento prenajímajú.

    Dosahujú spoločné príjmy a spoločné výdavky na základe uzatvorenej zmluvy o združení v ktorej si určili výšku podielu každého člena združenia .Nakoľko by som chápala , že stroj je ich spoluvlastníctvo a teda podiel by bol 50:50 , nemôžem pochopiť ich uvažovanie nad tým že jeden z nich chce preukázateľné výdavky a jeden paušálne z pohľadu združenia.

    Účtovníctvo tohto združenia k 31.12.2005 sa uzatvorí , ešte pred jeho uzatvorením členovia združenia si musia byť vedomí toho , ake výdavky budú v združení vykazovať , či to budú preukázateľné alebo paušálne.Treba brať zreteľ na plátcovstvo DPH , lebo pokiaľ sú plátcovia DPH- paušálne výdavky musíme vylúčiť z pohľadu zákona o dani z príjmu -plátcovia DPH nemôžu uplatnovať paušálne výdavky .

    Príjmy združenia na konci roka sa delia 50:50 pokiaľ nie je zmluvná dohoda o inom podiele .

    Rozdelenie príjmov a výdavkov združenia sa nemôže inak rozdeliť len buď preukázateľným spôsobom alebo paušálnym v prípade neplátcu DPH. Ale nie je možné v účtovníctve združenia spraviť rozdelenie príjmov a výdavkov pre jedného preukázateľne a pre druhého paušálne .
    Združenie má možnosť zákonom povolený paušál pri dodržaní zákonom stanovených podmienok , ale tá deľba musí byť pre obidvoch podnikateľov rovnaká zo spoločnej činnosti v združení .

    dr.kuko je to skutočne lahôdka .
    Naposledy upravil Zita5 : 26.03.06 at 17:54

    dr.kuko je offline (nepripojený) dr.kuko

    Daňový špekulant dr.kuko
    Dakujem Zite5 aj Johanke, ze ste sa mi venovali (teda mojmu problemu. Bol sa na chvilu mimo svoj komp a tak len doplnim, ze samozrejme ze nie su platcami DPH, to by som Vas takymto niecim neobtazoval .
    Ten jeden este podnika v cinnosti kde poskytuje sluzby, nema ziadne vydavky a dokonca ak by si zratal prijmy aj so zivnosti a aj so zdruzenia, lepsiu mu vychadza pausal.
    Ten druhy v zdruzeni vsak nerobi nejaku velku cinnost pomimmo toho a tak sa mu neoplati ist na pausal. Cize on chce preukazatelne vydavky.
    A to je zhrnute asi vsetko, ale co som pochopil tak to nejde tak, ze jeden bude mat tak a druhy zasa tak.

    Dakujem za Vase slova

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.