Zavrieť

Porady

Služobná cesta a pracovný čas

Dobrý deň chcela by som sa opýtať či sa cestovanie na služobnu cestu považuje za pracovný čas a či zamestnancovi patrí za tento čas aj mzda. Vyúčtovanie prac.cesty sa robí ale či patrí mzda to si nie som istá.ďakujem veľmi pekne
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    ZoCN
    § 37

    Čas, ktorý na pracovnej ceste spadá do pracovného času zamestnanca, strávený bez jeho zavinenia inak ako plnením pracovných úloh, sa na účely tohto zákona považuje za výkon práce.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Pozri s túto tému, tam som to podrobne rozpísal aj s príkladmi:

    http://www.porada.sk/t35452-pracovny...nej-cesty.html
    Zuzka2510 Dobrý večer môžem sa ešte opýtať ak zásobovač je vyslaný na prac. cestu zač.5.00 koniec 19.00. Nesie materiál prac. doba začína o 8.00 a končí o 16.00 tak mzdu mám rátať už od 5.00 hod, pretože nesie materiál, alebo až od 8.00 hod? A ak naspäť nenesie už nič tak počíta sa mu len mzda do konca prac. doby? Dúfam že som to nedomotala a ďakujem pekne za rady.
    Chobot V tomto prípade má nárok na nadčasové hodiny, pretože on počas šoférovania vykonáva prácu na rozdiel od bežného zamestnanca, ktorý by "iba" cestoval na pracovnú cestu. U iného zamestnanca aj keby viedol motorové vozidlo, by sa to nepovažovalo za výkon práce, ale bol by to len spôsob doprav. Tak isto, ako keby cestoval v autobuse či vlaku. Takto len išiel autom - cestoval - nevykonával prácu.

    Ale ten tvoj šofér pracoval - viezol materiál a aj naspäť, hoci nič nemal, ale vykonával prácu. Hádam by ste nechceli, aby auto nechal v mieste dodania?

    Aj tu som o tom písal:

    http://www.porada.sk/t11653-nahradne-volno.html

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Áno, je to odpracovaný čas. Takže mzda plus cestovné, prípadne iné náhrady, podľa Zákona o CN.

    Služobná cesta a pracovný čas

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.