Zavrieť

Porady

Ako pripraviť mäso z mangalice

Pekne prosím, môže mi niekto poradiť, ako pripraviť mäso z mangalice, stále je tvrdé, piekla som krkovičku klasicky - tvrdá, prírodný rezeň - namočila do mlieka - ťažko "žuvateľný". Čo robím zle?
Ďakujem.
Mila123 koľko mesiacov malo prasiatko?
masajo No, to teda neviem, ale podľa všetkého asi dosť )
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    dusansl je offline (nepripojený) dusansl

    dusansl
    Pekný deň prajem,
    k danej téme by som rád poznamenal nasledovné:
    postupy robené pred a počas prípravy mäsa sú bezchybné. Nie je možné im v podstate nič vyčítať. Tuhosť pripravovaného mäsa spôsobili nasledovné skutočnosti:
    - pred porážkou prasiatka možno nesprávneho alebo neodborného konania pestovateľa a aj mäsiara bolo zviera vystavené stresu. Prasa mohlo byť násilím ťahané k porážke, v dôsledku čoho jeho mozog v strachu dal podnet k vylúčeniu stresového hormónu, ktorý spôsobil tuhosť celej svalovej hmoty ktorú pred smrťou zaplavil
    - mäso po porážke nemalo možnosť dokonale vychladnúť a určite v celej svalovej hmote neprebehol rigor mortis, teda štiepenie jednoduchých cukrov v svalových bunkách . V dôsledku toho môže byť aj napriek dobrému upečeniu mäso ťažko zužitkovateľné. Máva tuhú až žuvačkovú konzistenciu.
    Mnoho trpezlivosti praje dusansl
    Naposledy upravil dusansl : 27.01.14 at 13:34
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 chovateľa.....nie pestovateľa....
    prasa sa chová, nie pestuje......
    dusansl Prosím o prepáčenie , za nepresnú terminológiu. Podstata problému zostáva rovnká
    masajo Veľmi pekne ďakujem za odpoveď Vám aj viktorviktor - ovi - bude to pravdepodobne tak, ako ste obaja spomínali - aj jedno aj druhé, druhýkrát si musím na to dať pozor. Ešte raz vďaka.
    terezamaria Mangalica má jednoducho také mäso, treba ho pripraviť pomaly, aj pri pečení treba riadne podlievať a nechať ho o hodinu dlhšie v rúre....na inú prípravu treba pácovať aj viac dní :-)))
      zbaliť

    BXLmiami je offline (nepripojený) BXLmiami

    BXLmiami
    Posoľ,pokoreň a daj na viac dní odležať do pácu,následne ho priprav a to tak,že budeš piecť pomaly,veľmi často polievať a prípadne do alobalu alebo nad paru.Takéto mäso ochutené v marináde je možné nechať aj 4 dni,v chladne.
    buchač Viktor ...Tvoj link sa týka viac menej prípravy mäsa tým varením alebo dusením ...

    Jednoznačne ale nejde o pečenie .
    viktorviktor jednoznačne
    Každé mäso by sa malo nechať niekoľko dní vyvesené, mäso dozrie a povolí. V domácich podmienkach je najlepšie dať mäso na 4-5 dní do chladničky, až potom zmraziť /čerstvý kapor – 1 deň v chladničke, zjesť alebo zmraziť/ Pri úprave vždy mäso zatiahnuť na veľmi rozpálenej panvici, aby sa mäso dostatočne stiahlo a nepúšťalo šťavu a piecť pri nízkej teplote. Samozrejmosť je mladé mäsko, .... :-)

    evuš je offline (nepripojený) evuš

    evuš
    Masajo, je veľmi možné, čo napísal dusansl i to, že prasiatko bolo "staré"... skúsila si pred prípravou mäso marinovať zopár dní, napr. ako divinu ??

    sito je offline (nepripojený) sito

    sito
    Normálne, veď to je normálna sviňa. Klasické svine, teraz? Voda, vzduch a 25 % mäsa, ako pri balkóne. Už len sviňa, doma v cárku, sviňa nevychovaná, vychovaná má iné mäso, teda aj spôsob spracovania. A u mangalice, ktorá pozná pol chotára ...

    Chce to čas ...
    masajo Všetkým veľmi pekne ďakujem. Skúsila som to ešte raz,pomaly som piekla, predsa len bolo trochu pevnejšie, tak som sa naštvala a dala mäsko do tlakového hrnca asi na 25 minút, potom už bolo fajn mäkké.

    Ako pripraviť mäso z mangalice

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.