Zavrieť

Porady

Kde mám podať daňové priznanie?

Od januára som na materskej/rodičovskej dovolenke. Žijem a pracovala som v ČR a aj dávky poberám v ČR. V marci som dostala odmeny a v júli až v septembri som si dočerpala dovolenku. Na SK prenajímam byt. Kde mám podať daňové priznanie?

Ďakujem za pomoc.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Tvoja priateľka Antonia Jendrišáková
    Budeš podávať DP typ B z dôvodu prenájmu v SR. Celosvetové príjmy t.j. príjmy z prenájmu a prac.pomeru v ČR-závislá činnosť, ak máš trvalý poby v SR podáš v SR. Môžeš požiadať o predĺženie lehoty na podanie DP v SR o 6 mesiacov z dôvodu poberania príjmov zo zahraničia. Ako vyňaté príjmy uplatníš podľa potvrdenia zamestnávateľa v ČR, v podstate zdaníš v SR príjmy z prenájmu. Zaplatenú daň v ČR neuplatníš, ako preddavok v DP SR.
    Neha_ Ďakujem veľmi pekne za rýchlu odpoveď. Trvalý pobyt mám na SK, ale prechodný pobyt v ČR a tam sa aj celý rok zdržiavam. Nepochopila som presne poslednú vetu, môžete mi ju prosím dovysvetliť? Mzdárka v ČR mi v príjmoch neuplatnila nárok na zníženie dane - "na daňovníka" z dôvodu, že na to zabudla a povedala, že si to uplatním v daňovom priznaní a tiež som jeden mesiac zaplatila v ČR solidárnu daň, lebo som mala príjem vyšší nad určitú hranicu. Túto daň a aj sumu, kt. som "stratila" na neodpočítaní "na daňovníka" by som mala dostať ako preplatok dane. Mám si tento nárok uplatniť v DP SR?

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    V Tvojom prípade by si mohla zájsť na český finančný úrad a požiadať o daňovú rezidenciu, aby si v čechách priznávala celosvetové príjmy teda jednak ako zam. + slov. prenájom. Na SVK by si podávala DP len z prenájmu nehnuteľnosti.
    Daňovému úradu len oznámiš, že podáš DP neskôr - môžeš predlžiť do konca septembra.
    V ČR buď požiadaš mzdárku vo firme kde pracuješ o ročné zúčtovanie v rámci, ktorého si vysporiadaš svoje preddavky na dani, alebo si podáš DP sama a po vypočítaní preplatku na dani si požiadaš o vrátenie.
    Každopádne preplatok na dani, ktorý Ti vznikol v ČR si musíš požiadať tam nie na SVK.
    Tiež to môžeš po riešiť tak, ako Ti napísala Antónia na SVK zdaniť celosvetové príjmy -na ktoré použiješ metódu vyňatia. A v ČR, len ako zamestnanec.
    Antonia Jendrišáková Si fajn, že si jej to doplnila.
    Neha_ Ďakujem :-)

    Kde mám podať daňové priznanie?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.