Zavrieť

Porady

DP a daň z výhry

V roku 2013 som vyhrala posteľ v hodnote 1300 EUR. Mám príjem aj zo zamestnania, viem, že musím tuto sumu zdaniť. Podávam DP typu B.
Chcem sa len opýtať pojde to do ostatných príjmov § 8, do akeho riadku sa táto suma uvádza v DP a odpočítava sa z nej tých 350 EUR, ktoré nepodliehajú zdaneniu?
Teda 1300 – 350 = 950, uvediem do DP sumu 950EUR alebo celu 1300 EUR?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Nič sa neodpočítava, napíšeš tam celú sumu 1300 e a túto zdaníš, a ešte sa ti ozve ZP aby si zaplatila odvody do ZP.
    A v riadku 9 sa píšu výhry a ceny .. takže tú sumu dáš tam.
    12 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Od 1.1.2014 to bude tak ako si uviedla. Teda zdanila by si iba sumu presahujúcu 350 €.
    jarsza Ďakujem, no čo už, zmena zákona, mám smolu
    nika.sum sice mimo temy, ale je to smiesne, co je to za vyhru ked musite 33% z ceny odviest statu, je to trapne...
    marjankaj Pre štát to smiešne nie je.
    jarsza Máš pravdu, predstav si že niekto nemá nič, niečo vyhrá (chudák jeden) a potom má platiť a z čoho?
    Už sa také stalo kolegyninej sestre
    Ale otázka je čo v tomto štáte je dnes normálne....
    marjankaj Buď rada, že si nevyhrala auto za 50000€ alebo cestu okolo sveta. To by boli iné pálky.
    nika.sum to vzdy poviem muzovi, ked chce nieco vyhrat :-), chvala bohu, kto by platil dan a ZP :-D. Pre tych hrabivcov, ktorí tento stat rozkradaju to nie je smiesne, to je pravda....uz aj vyhry su len pre bohatych
    Katy a R nika - už zase nepreháňaj!- aj tak sa tá výhra oplatí, však keď manžel vyhrá drahé auto strelí ho - vyplatí podlžnosti štátu - a vy si za zvyšok kúpite voľačo normálnejšie - keď aj len na bicygeľ zostane - furt je to lepšie, ako päsťou do oka - či ?
    jarsza marjanka - to je pravda, ale auto by sa mi zišlo...
    pozri aký mudry komentár uviedla Katy a R
    nika.sum ale jasne, ale aka je pravdepodobnost, ze vyhrame :-). No a vies si predstavit nejakeho chlapa co sa len tak vzda draheho auta :-D. Ale aj tak si myslim, ze toto by nemalo mat nic spolocne hlavne zo ZP, predsa je rozdiel zaplatit 19% ako 33%, pri vacsich vyhrach to je dost citit. (ale ja osobne som vyhrala len raz jednu hroznu kabelku v tombole na nejakom plese)
    Katy a R nika - ak budeš náhodou predávať to vyhraté auto za dobrú cenu - daj nám vedieť - to už fakt mimo témy (ospravedlňujem sa)
    nika.sum :-)
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    je rozdiel v znení zákona za rok 2013 a teraz platného - od 1.1.2014
    nové znenie:
    m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru, pričom ak takto vymedzené príjmy presiahnu sumu 350 eur, do základu dane sa zahrnú len príjmy presahujúce ustanovenú sumu; cenou alebo výhrou sa rozumie...
    staré:
    m) prijaté ceny alebo výhry neuvedené v písmene l) v hodnote neprevyšujúcej 350 eur za cenu alebo výhru; cenou alebo výhrou sa rozumie..

    máš smolu

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    No aby si nepovedala, že zákon je nespravodlivý ku všetkým.
    Ty zaplatíš z výhry 19% daň a 14% zdravotné poistenie.
    Ale veľkopodnikateľ(teda má vysoký základ dane) zaplatí z výhry 25% daň a 0% zdravotné poistenie(nemôže platiť viac ako maximum).
    Teda chudák 33% a zazobanec 25%. Tomu sa hovorí rovnosť.
    jarsza Super, veď u nás je to tak.
    Čím väčší veľkopodnikateľ tým lepšie, chudák zostane ešte väčším chudákom
    Dnes sa majú v tomto štáte dobre len zlodeji a radodajky, z tých su dnes celebrity....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.