Zavrieť

Porady

Ako zaúčtovať pohyby na bankovom účte pred vznikom živnosti

Dobrý deň, chcem poprosiť nejakého skúsenejšieho účtovníka o radu. Živnosť bola založená 1.1.2014, ale podnikateľský účet bol založený už 21.11.2013. V novembri bol na účte uskutočnený osobný vklad živnostníka a bola z neho uhradená aj jedna faktúra a v decembri tam bol uskutočnený druhý vklad. Ako to zaúčtovať? Keďže začínam účtovať v roku 2014, nemôžem tie pohyby na účte nahodiť s reálnym dátumom. Ako teda? Ospravedlňujem sa, ak je tá otázka banálna, ale toto je moja prvá praktická skúsenosť s účtovníctvom a nejako si s tým neviem poradiť. Vopred ďakujem
Naposledy upravil ZuskaM. : 30.01.14 at 19:01
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    marjankaj je offline (nepripojený) marjankaj

    I am a man marjankaj
    Ako môže banka zriadiť účet pre spoločnosť, ktorá ešte neexistuje? Nemá IČO?
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZuskaM. IČO mal pridelené už 20.11.2013, v ten deň dostal už živnostenský list aj s IČO-m, ale s tým že na ŽL bol uvedený dátum vzniku živnostenského oprávnenia 1.1.2014 a banka mu na základe toho už 21.11.2013 otvorila účet
    marjankaj Teda ide o fyzickú osobu-FO. A nie o spoločnosť.
    FO účtuje od vzniku živnostenského oprávnenia. Teda od 1.1.2014.
    ZuskaM. ano ide o FO, pisala som to aj v otazke, ze sa jedna o zivnostnika . Ale co s tymi pohybmi pred vznikom opravnenia? Oni suvisia s podnikanim - osobny vklad , uhrada faktury -zriadovaci vydavok
      zbaliť

    JAJA11 je offline (nepripojený) JAJA11

    JAJA11
    keďže firma ešte neexistovala, predpokladám, že je to osobný vklad a aj osobná spotreba, neovplyvňuje to daňový základ.... jedná sa pravdepodobne iba o súkromný účet, ktorý sa používa aj na podnikanie a aj na súkromné účely....

    rokom 2013 by som sa nezaoberala, v programe sa určite dá nastaviť začiatočný zostatok účtu.....
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZuskaM. Účet nie je osobný, je to účet len na podnikanie, čo sa týka vkladu - áno ide o osobný vklad podnikateľa a platba z účtu nie je osobná spotreba, ide o úhradu faktúry za zriadenie domény (podnikateľ otvára internetový obchod), ale keďže to bolo pred dátumom vzniku podnikania, dala by som to do výdavkov neovplyvňujúcich základ dane, len ke´dže ide o výdavok súvisiaci s podnikaním chcela by som to tam mať podchytené.
    kn-alka tak zaúčtuj všetky pohyby dňom 01.01.2014 - ako nedaňové a máš to podchytené.
    ZuskaM. Čiže zaúčtujem príjem na účte k 1.1. - osobné vklady, výdaj na účte - úhrada fa k 1.1., dám to ako výdaj nedaňový a doložím k tomu ako doklady výpisy z novembra a decembra .... tak by to malo byť ok?
      zbaliť

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    par. 4 ZoDP:
    (4) Výdavky vynaložené na zásoby a iné nevyhnutne vynaložené výdavky spojené so začatím činnosti vynaložené v kalendárnom roku, ktorý predchádzal roku, v ktorom daňovník s príjmami podľa § 6 začal túto činnosť vykonávať, sa zahrnú do základu dane, počnúc zdaňovacím obdobím, v ktorom začal túto činnosť vykonávať. U daňovníka s príjmami podľa § 6, ktorý pokračuje v činnosti8) poručiteľa, sa prihliadne aj na zásoby získané z dedičstva po poručiteľovi, ktorý mal príjmy podľa § 6, ak o tieto zásoby bol zvýšený základ dane poručiteľa podľa § 17 ods. 8.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    marjankaj Ale to sa neúčtuje v bankovom výpise. Na to sú interné doklady.
    ZuskaM. ako sa to rieši internými dokladmi?
    ewita888 chcela som jej len naznačiť, že aj výdavky vynaložené na podnikanie pred začatím činnosti si môže dať do nákladov..
      zbaliť

    Ako zaúčtovať pohyby na bankovom účte pred vznikom živnosti

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.