Zavrieť

Porady

namiesto dohody o vyk.práce-príkaz.zml.?

Prvýkrát sa zúčastňujem na tejto porade a hľadám odpoveď na otázku, či dohodu o vykonaní práce je možné nahradiť príkaznou zmluvou v zmysle obč.zákonníka, a čo daň a odvody vyplývajce povinnosti pre príkazcu t.j. pre zamestnávateľa v zmysle Zákonníka práce. Ďakujem, som mimo témy?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    somturada je offline (nepripojený) somturada

    somturada
    Zdenka máme rovnaký problém aj otázku.
    Rozdelím to na tri kategórie:
    1. Zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere u jedného zamestnávateľa
    dostane cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení). - [I]nemusí zdaniť, neprihlasuje sa do SP, čiže nemá odvody z tejto sumy[/I.
    Zamestnanec v hlavnom pracovnom pomere + živnostník dostane cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení). - musí dať do DP, neprihlasuje do SP, neodvádza odvody z uvedenej čiastky.
    3. Nezamestnaná osoba evidovaná na ÚP, dostane cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení). Nemala počas roka žiaden iný príjem a preto nemusí platiť ani daň, ani odvody a nemusí byť prihlásená z titulu príkaznej zmluvy v SP a ZP.

    Je to takto dobre, alebo by to niekto poriešil lepšie????

    Ďakujem.

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    Mňa by to tiež zaujímalo u tej nezamestnanej,alebo ako je to so starob.dôch.a príkaznou zmluvou.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Riešite vyriešené. Ako povedal V.I.L. - hľadať, hľadať, hľadať.

    atramka je offline (nepripojený) atramka

    atramka
    pán Mihál, tiež riešim problém príkaznej zmluvy a veľa som toho prečítala tu na porade . V príspevku č.2 - nastolenej témy by som sa vo vštkých troch bodoch rozhodla riešiť to tak, ako to uvádza somturada. Pretože k tejto téme
    som čítala viacero názorov, chcem sa utvrdiť raz a navždy v tom, že to je správne riešené v príspevku od somturada. Je to tak ? Môžete na to zareagovať? Dakujem aj za ostaných, čo s tým majú problém, alebo v tom nemajú dosť jasno.

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    OK.

    S bodmi 1. a 3. od somturada by som súhlasil.

    Zadanie v bode 2. mi nie je jasné.

    atramka je offline (nepripojený) atramka

    atramka
    Ja som to pochopila si tak, že zamestnanec pracuje v hlavnom pracovnom pomere + má živnosť , npr. stolárstvo a ešte mu firma XY vyplatí cez príkaznú zmluvu 20 OOO,- Sk (sprostredkovanie predaja nepotrebného materiálu - strojov a zariadení).
    - musí dať DP :zo svojej živnosti (stolárstvo), doložiť aj potvrdenie z hlavného pracovného pomeru o zúčtovaní dane, a zdaniť aj 20000,- z prík. zmluvy.
    Odvody sa upravia k 1.7. podľa platných predpisov.
    Je to tak správne? Alebo si to zle vysvetľujem?

    Jozef Mihál je offline (nepripojený) Jozef Mihál

    Lektor - dane, mzdy a odvody a poslanec NRSR (SaS) ...viac Jozef Mihál
    Ak tá príkazná zmluva znie na inú činnosť, ako má v živn.liste, tak nejde o príjem z podnikania ale o náhodný príjem.

    zhv je offline (nepripojený) zhv

    zhv
    Keď to bude príjem za upratovanie a nižší ako 43968,-Sk ,tak potom nemusí podávať ani DP a neplatí vôbec odvody? Má niekto vzor takejto príkaznej zmluvy ,ďakujem

    atramka je offline (nepripojený) atramka

    atramka
    .....to znamená, že by to dokonca nemusel vôbec uvádzať v DP a ani zdaniť?? super......
    ... och , Jožinko - múdra hlavička,
    na porade nás všeličo naučká....
    (tak sa mi to rýmovalo, možno to nie je spisovne, ale je to ako naj ... vďaka)

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.