Zavrieť

Porady

Existuje možnosť aby živnostník nejakou formou "zamestnal" rodinného príslušníka bez nároku na odplatu?

Dobrý deň, chcem sa spýtať či sa dá nejako legálne podchytiť, ak by som chcela pomáhať manželovi živnostníkovi s administratívou, účtovníctvom a pod. Nechceme uzatvárať pracovnú zmluvu ani Dohodu a vykonaní práce, aby za mňa nemusel odvádzať odvody, keďže som na rodičovskej dovolenke. Samozrejme by mi za to nevyplácal žiadnu odmenu. Niekde som zachytila, že príležitostne môžu rodinní príslušníci vypomáhať živnostníkovi, ale neviem teraz nájsť presne podľa akého zákona je to a či by sa to mohlo uplatniť aj na to účtovníctvo, čo je viacmenej pravidelná činnosť, alebo vyslovene len na jednorazové práce. Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Ako mamička na rodičovskej dovolenke si dôchodkovo poistená. Môžeš vypomáhať manželovi (živnostníkovi) bez nároku na odmenu a povinnosti uzatvoriť pracovno-právny vzťah - v prípade kontroly z IP nepôjde o nelegálnu prácu.

    Ak by mal manžel s.r.o. vyššie uvedené neplatí.
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    ZuskaM. Naozaj? To ste ma potešili. Takže nemusíme o tom mať ani spísanú žiadnu dohodu ani nič podobné? A mohli by ste mi prosím informatívne napísať na základe akého zákona toto platí?
    veronikasad Ešte pre istotu doplň, či si bola po pôrode v SP prihlásiť sa ako osoba starajúca sa o dieťa, lebo dôchodkové poistenie nevzniká automaticky.
    ZuskaM. ano v SP som sa prihlasovala
    veronikasad Tak potom je to OK, platí čo som napísala vyššie.
    taiko Tiez by ma zaujimalo, ktory zakon takuto situaciu popisuje? Ak by sa jednao o jednoosobovu s.r.o. , kde by bol manzel konatelom, tak by to tiez neplatilo?
    ZuskaM. ja som tu teraz našla v inej diskusii odkaz na tento článok : http://www.podnikam.webnoviny.sk/zam...lusnikov/13790 a tam sa odvolávajú na zákon č. 82/2005 Z. z. o nelegálnej práci a nelegálnom zamestnávaní s účinnosťou od 1. júla 2006
    veronikasad taiko, pozri § 2a Zákona o nelegálnej práci

    § 2a

    (1) Nelegálne zamestnávanie nie je, ak pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) vykonáva prácu jeho príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.

    (2) Nelegálna práca nie je práca, ktorú vykonáva pre fyzickú osobu, ktorá je podnikateľom,1) príbuzný v priamom rade, súrodenec alebo manžel, ktorý je dôchodkovo poistený8a), je poberateľom dôchodku podľa osobitných predpisov8a) alebo je žiakom, alebo študentom do 26 rokov veku.
    taiko super, dakujem
    ZuskaM. Ďakujem pekne za odpovede, pomohli ste mi
      zbaliť

    Existuje možnosť aby živnostník nejakou formou "zamestnal" rodinného príslušníka bez nároku na odplatu?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.