Zavrieť

Porady

Vratene poistne

Chcem sa spytat ako zauctovat preplatok na poistnom. Mozem zauctovat 221/568 alebo 221/668.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    mudroš je offline (nepripojený) mudroš

    mudroš
    Kirk
    1.Prišiel nám preplatok poistného, ktorý bol už zaúčtovaný do nákladov na 568. Mám to teraz zaúčtovať na 221/568 alebo 221/668?

    2.Mimochodom poistenie áut alebo majetku sa má naozaj účtovať na 568? Veď je to skôr prevádzkového charakteru a nie finančného.
    K prevej časti otázky. Mali by ste znížiť náklady, vrátenie preplatku nie je výnos.

    K druhej časti.
    Ozaj si nemyslím a nevidím žiadny dôvod účtovať poistenie (s výnimkou poistenia finančných transakcií) ako finančný náklad. Má sa to účtovať na 548.
    Chybné účtovanie na 568 vyplýva z nesprávneho čítania postupov účtovania. Pri účte 568 sa vyskytuje slovo poistné, ale v kontexte, keď sa pobažuje za bankové poplatky.
    Na túto tému so už písal viac krát. Rozhodujúce je, aby účtovná závierka podávala pravdivý a verný obraz. Poistenie majetku, podnikateľských rizík a podobne jednoznačne súvisí s hospodárskou činnosťou a nie s finančnou činnosťou.

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    Dakujem!Myslel som si že na 548, máme chybu v osnove, ale ake poistne je vo finančnom sektore. Aké poistné tam vlastne môžem zaúčtovať, nič konkrétne ma nenapadá.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v tom istom účtovnom období 221/568.
    Ak preplatok príde v nasledujúcom období, mal by si s tým počítať.
    221/378.

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    Ďakujem! Mimochodom vraj poistenie majetku ide na 548.

    Ešte sa chcem spytať, či môžem účtovať poistne do nakladov rovno cez bankovy vypis teda 548/221 a k vypisu priložim vymer od poisťovne ?(ak vobec nejaky mame).

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kirk
    Ďakujem! Mimochodom vraj poistenie majetku ide na 548.

    Ešte sa chcem spytať, či môžem účtovať poistne do nakladov rovno cez bankovy vypis teda 548/221 a k vypisu priložim vymer od poisťovne ?(ak vobec nejaky mame).
    Môžeš aj rovno cez BV ak priložíš výmer od poisťovne.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    poistenie VŽDY na 568. Nie na 548.
    Odprúčam poistenie účtovať predpisom podľa zmluvy, resp. výmeru. Aby v tom bol poriadok.

    Kirk je offline (nepripojený) Kirk

    Kirk
    Mudros mi napisal ze poistenie je 548, 568 je len pokial sa to tyka finančnej činnosti. Podľa mňa poistenie majetku je naozaj prevádzkového charakteru a nie finančného.Takze poistenie a nahrada od poistovne by som dal 548 a 648.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kirk
    Mudros mi napisal ze poistenie je 548, 568 je len pokial sa to tyka finančnej činnosti. Podľa mňa poistenie majetku je naozaj prevádzkového charakteru a nie finančného.Takze poistenie a nahrada od poistovne by som dal 548 a 648.
    V postupoch účtovania je uvedený účet 568. Nestretla som sa s účtovaním poistného cez účet 548.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    Kirk
    Ma sa teda uctovat poistne na 568 a poistne plnenie od poistovne na 648?Je to divne
    Ak Ti vrátili preplatok poistného tak 221/668, ale ak máš plnenie, vtedy je to už plnenie z prevádzky MV, predpis voči náhrade od Poisťovne378/648.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.