Zavrieť

Porady

Differenzzahlung z Rakuska sa povazuje za prijem?

Zdravim, mam problem s danami. Chcem si znizit zaklad dane kvoli tomu ze manzelka je na rodicovskej dovolenke. Pracovala predtym v Rakusku ako opatrovatelka. Vyplacaju jej na Slovensku rodicovsky prispevok a z Rakuska jej doplacaju Differenzzahlung do vysky ich rodicovskeho prispevku. Chcem sa spytat ci je tento prispevok povazovany za prijem, pretoze som volal na financny urad a tam mi povedali ze ano. Vraveli mi ze Kinderbetreungsgeld a Familienbeihilfe nie su povazovane za prijem ale Differenzzahlung ano. Dakujem za rady
5 komentárov     zbaliť
zanetth To bola odpoveď z rakúskeho finanzamtu, alebo si sa pýtal tu na daňovom úrade?
keny69 to mi povedali na https://www.financnasprava.sk...pre rakusko je nepodstatne ci ja si na slovensku znizujem zaklad dane.len zamestnavatel vraj potrebuje doklad o vsetkych prijimoch a davkach ktore dostala manzelka aj zo slovenska aj zo zahranicia na vypocet dane...
zanetth Mňa len zmiatlo to slovo finančný úrad, je mi jasné, že rakúskemu úradu to môže byť jedno... Z hľadiska posudzovania našimi úradmi to asi tak bude a časť príspevkov, ktorá je vyplácaná zo zahraničia nad rámec u nás poskytovaných príspevkov rovnakého druhu sa posudzuje ako vlastný príjem manželky. Mňa by zaujímalo na základe čoho akého zákona, smernice EÚ je to takto posudzované, lebo ide o dávky sociálneho zabezpečenia ...
Katy a R no zrejme (môj názor) - len presne podľa § 11 (z o DzP) - tam je vymenované úplne presne, ktoré príjmy tam nepatria (napr NAŠE št dávky presne vymenované zák 600, 535,538,280)! No a všetko ostatné - každy jeden príjem - do príjmu manželky teda patrí .
zanetth Keďže pri podávaní Dp na Slovensku sa musíme riadiť slovenským zákonom o dani z príjmov, súhlasím s tým, že differenzzahlung je v takomto prípade príjmom manželky...
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    zanetth je offline (nepripojený) zanetth

    zanetth
    Differenzzahlung je síce sociálna dávka, ale v nadväznosti na vyššie uvedené komentáre som toho názoru, že v tomto prípade sa má započítavať do vlastného príjmu manželky . Ako písala Katy a R riadime sa zákonom o dani z príjmov, ktorý je platný na Slovensku, keďže ide o slovenské DP, a v § 11 sú presne vymenované príjmy, ktoré sa nepovažujú za vlastný príjem manželky(napr. št. soc. dávky presne vymenované zák 600, 535,538,280). Som za to, že v tomto prípade aj keď ide o sociálnu dávku, ktorá je však platená zo zahraničia a jej výška presahuje výšku našich sociálnych dávok rovnakého druhu, má byť rozdiel posudzovaný ako vlastný príjem manželky.
    keny69 dakujem za radu...podobne sa vyjadrili aj z uradu...

    Jakubec je offline (nepripojený) Jakubec

    Jakubec
    Diferenzzahlung je socialna davka a tak ako ostatne socialne davky by mala byt oslobodena od dane z prijmu. Cim odovodnila slovenska financna sprava to, ze je diferenzzahlung povazovany za socialnu davku?
    Katy a R - ale tu nie je reč o zdaňovaní - ale o započítaní do príjmu manželky!

    Differenzzahlung z Rakuska sa povazuje za prijem?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.