Zavrieť

Porady

Časové rozlíšenie od 1.1.2014

Od 1.1.2014 sú doplnené Postupy účtovania PU:
§ 56 sa dopĺňa odsekom 14, ktorý znie:
„(14) Na účtoch časového rozlíšenia sa neúčtuje, ak ide o nevýznamné sumy výnosov a nákladov a zároveň ide o každoročne sa opakujúce plnenia, napríklad náklady na telefónne poplatky, poplatky za odpad, predplatné.“.

V súvislosti s tým mám 2 otázky:
1. To, že nebudeme účtovať na účtoch časového rozlíšenia znamená, že ani daňovo netreba náklady časovo rozlišovať ? (okrem významných súm a nájomného a provízií za sprostredkovanie)

2. Ako to bude napr. v prípade faktúry za telefon, faktúra je vystavená v roku 2014, dátum dodania je 14.1.2014. Na faktúre sú hovory od 15.12.2013 do 14.1.2014. Môže sa aj na túto faktúru použiť nové znenie Postupov a časovo ju nerozlišovať ?

Ďakujem za rady
6 komentárov     zbaliť
Tomi Myslím, že toto opatrenie sa nevzťahuje napr. na faktúru za vodu ktorá mi príde za obdobie 12/2013 až 02/2014. Bude sa to vzťahovať až za 12/2014 až 02/2015 ak som to správne pochopila?
slavuska Neviete mi prosím povedať čo urobím so zostatkami na účtoch časového rozlíšenia k 01.01.2014? Ak tam mám naúčtované telefóny, predplatné a tak... mám to normálne rozpustiť do nákladov v roku 2014? A keď už takého veci nebudem časovo rozlišovať tak budem mať v roku 2014 vlastne zduplované náklady? Raz ako rozpustenie z roku 2013 a raz neúčtovanie o časovom rozlíšení v roku 2014? a ešte sa chcem opýtať či podľa toho už nemusím rozratávať ani všetky poistky? /PZP, HP, poistenie podnikania/. Ďakujem
Ajenka Aj mňa by zaujímalo, čo urobíme so zostatkami na účtoch časového rozlíšenia k 1.1.2014?
karakul ... posúdime ich - rozpustíme do nákladov alebo zostanú na účtoch CR pre nasledujúce obdobie.
slavuska aj keď sa už nemusia časovo rozlišovať??
avalik slavuska, zadaj si samostatnú (súvisiacu) otázku
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    tictac7 je offline (nepripojený) tictac7

    tictac7
    zmeny v postupoch účtovania sú účinné až od 1.1.2014, teda sa týkajú ČR až na rok 2015 a neskôr z faktúr z roku 2014. Samozrejme, že sa musí jednať o opakované platby v nevýznamných výškach a musí to byť ošetrené v internej smernici. Vtedy je to aj daňovo uznané.

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    ... no v postupoch pribudol jeden strohý odstavec, novelizáciu zákona o daniach z príjmov som v tejto súvislosti nepostrehol... lebo časové rozlíšenie nie je len o nákladoch, ale aj o výnosoch, a nie je to len účtovanie na účtoch 38x, ale časovým rozlišovaním možno chápať aj účtovanie na 326, ale i napr. na 112-tke (napr. opakujúce sa vynímanie stavu phl v nádrži k 31.12. z nákladov)... momentálne to málokto rieši, som však zvedavý, kto ako si bude vykladať tento odstavček v postupoch účtovania...
    Krakonoš Ďakujem vám obom

    Časové rozlíšenie od 1.1.2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.