Zavrieť

Porady

Môže si dať do nákladov okrem energií aj iné položky pri prenájme nehnteľnosti?

Živnostník je platcom DPH, ako fyzická osoba prenajíma nehnuteľnosť nezaradenú do majetku. Je kúpená na úver. Môže si dať ako nákladovú položku aj úver s úrokmi, opravu nehnuteľnosti, alebo len energie?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Kvaka je offline (nepripojený) Kvaka

    Kvaka
    Tu je pekná téma, prečítaj celú http://www.porada.sk/t207613-prenajo...-ako-szco.html
    Prenajímateľ, FO, ktorá nemá zaradenú nehnuteľnosť v obchodnom majetku, si môže uplatniť ako výdavok iba energie a iné výdavky, ktoré súvisia výlučne s prenájmom.
    Tak dopĺňam, konečne som to našla, zadávateľ v tejto téme http://www.porada.sk/t231102-dan-z-prenajmu.html doplnil vo svojej otázke aj stanovisko správcu dane, takže stačí si prečítať.
    Citujem to podstatné zo stanoviska pre uplatnenie výdavkov, ak nehnuteľnosť nie je zaradená v obchodnom majetku:

    Ak daňovník NEMÁ prenajímanú nehnuteľnosť v príslušnom zdaňovacom období zaradenú vo svojom obchodnom majetku môže si do daňových výdavkov uplatniť len výdavky na riadnu prevádzku prenajímanej nehnuteľnosti, t.j. výdavky na energie a výdavky za ostatné služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti.

    Výdavky na riadnu prevádzku nehnuteľnosti sú nasledovné : výdavky za energie, ktorými sa rozumejú dodávka elektrickej energie, dodávka tepla na vykurovanie a teplej úžitkovej vody, dodávka pitnej a úžitkovej vody pre domácnosť a dodávka plynu, výdavky za ostatné služby súvisiace s prenájmom nehnuteľnosti, ktorými sú najmä odvádzanie odpadovej vody z domácností, osvetlenie a upratovanie spoločných priestorov v dome, používanie výťahu a domovej práčovne, kontrola a čistenie komínov, odvoz popola, smetí a splaškov, čistenie žúmp, vybavenie bytu spoločnou televíznou a rozhlasovou anténou, koncesionárske poplatky, poplatky za pripojenie na internet.
    Naposledy upravil Kvaka : 10.02.14 at 10:39
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Mila123 čo by odpovedal? napíše otázku a už ho niet....
    bbruv nenašla som kokrétny príklad na "iné výdavky", ktoré súvisia výlučne s prenájmom, mám to chápať tak, že aj opravy nehnuteľnosti, nákup zariadenia a tak pod.?
    Kvaka Doplnila som do odpovede.
    bbruv Ďakujem, presne zodpovedaná otázka. I keď pre mňa logicky aj úhrada úveru, ale ešte viac nákup zariadenia je výdavok na riadnu prevádzku, evidentne to však musím vynechať.
      zbaliť
    bbruv nerozumiem otázke, či je "poriešená", uviedla som to len preto, lebo viem, že si nemohol dať paušál na nehnuteľnosť ako platca DPH, inak je to OK, potrebujem tie náklady k nehnuteľnostiam... Prepáčte, že som hneď "zmizla", ale musela som ísť k dieťaťu, nabudúce budem čakať, ospravedlňujem sa.

    Môže si dať do nákladov okrem energií aj iné položky pri prenájme nehnteľnosti?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.