Zavrieť

Porady

Nezdaniteľná časť na manželku

K podmienkam na odpočet NČ patrí : Pri invalidite nie je dôležité, či manželka poberá inv. dôchodok, ale či má aj rozhodnutie SP. Ako mám tomu rozumieť? Pracovník mi priniesol potvrdenie o zdan. mzde manželky a potvrdenie o výške soc.dávok - invalidného. Mám ho žiadať aj o Rozhodnutie SP o invalidite?ďakujem
12 komentárov     zbaliť
veronikasad A z toho potvrdenia zo SP nie je zrejmé, že ide o invalidný dôchodok ? Invalkidný dôchodok nie je sociálna dávka.
Zorenka1 samozrejme, nezapočítava sa do príjmu, ale nerozumiem tomu, že :nie je dôležité, či poberá inv.dôchodok, ale či má aj rozhodnutie.Môže niekto poberať inv. bez rozhodnutia ? nie je to pre prípad že v minulosti SP vydala rozhodnutie o invalidite - status invalid, ale v tomto čase je už dôchodkyňa a poberá starobný dôchodok?
ewita888 ale započítava sa do príjmu !! pre splnenie podmienky stačí, ak je len zťp, bez poberania invalidného..
veronikasad Mýliš sa, inv.dôchodok sa započítava do príjmu. V potvrdení zo SP máš napísané aký dôchodk jej SP vypláca. Ak stále ID, má nárok na uplatnenie NČZD, ak bol ID preklasifikovaný na SD - nemá nárok.
Zorenka1 ďakujem Veronika, Ewita. Poberá ID, tento dôchodok spolu s prijmami zo závislej činnosti sčítam a odpočítam poistné príspevky. Ešte raz ďakujem
veronikasad Povinnou prílohou k uplatneniu NČZD na manžela/ku je len sobášny list
Darina1234 ano, manzelovi do prace som musela dat aj sobasny list, vyzadovala to od neho mzdarka
avalik mozes uviest aj zdroj tohto tvrdenia?
veronikasad Informácia od p. Mihála vo štvrtok 6.2. na školení v Žiline.
avalik veronika, ja som ziadala upresnenie otazky od zadavatelky, nie koment na teba
veronikasad Myslela som, že sa pýtaš na tú povinnú prílohu k uplatneniu NČZD na manželku. Prepáč.
Zorenka1 Blog Jozef Mihál - NČ na manželku za rok 2013- Blogy TREND sk
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    avalik je offline (nepripojený) avalik

    avalik
    Takze sme sa dopracovali ku zdroju info

    "Pri invalidite nie je dôležité, či manželka poberá invalidný dôchodok - ale či je invalidná a má k tomu rozhodnutie Sociálnej poisťovne alebo preukaz ŤZP. Napríklad manželka je už v dôchodkovom veku a poberá starobný dôchodok - ale v minulosti Sociálna poisťovňa vydala rozhodnutie o invalidite."

    ref: http://blog.etrend.sk/mihalblog/nezd...-rok-2013.html

    mne z toho vychadza, ze aj ked ma manzelka preklasifikovany ID na starobny dochodok, je mozne uplatnit NCZD na manzelku - samozrejme zarata sa do prijmu manzelky
    Katy a R ..... zákon hovorí presne - o zdravotnom postihnutí a ťažkom zdravotnom postihnutí
    veronikasad Pokial jej zostal preukaz občana s ŤZP - súhlasím.

    ewita888 je offline (nepripojený) ewita888

    ewita888
    V žiadosti o ročné zúčtovanie zamestnanec čestne prehlasuje údaje o príjme manželky.. žiadne z týchto potvrdení, ani tie, čo ti odovzdal, nie sú povinné.. ale ak si sám neviem vypočítať príjem manželky, je dobré, ked ti ich prinesie a ty vyrátaš.. a rozhodnutie o invalidite naozaj nepotrebuješ, hádam len vedia, odkedy je uznaná za invalidnú..
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Zorenka1 Nie je mi jasné: môže niekto poberať invalidný dôchodok bez rozhodnutia SP?
    ewita888 čo ti nie je jasné, niečo v mojej odpovedi? jasné, že rozhoduje SP
    Zorenka1 ďakujem, v Tvojej odpovedi mi je všetko jasné..
    Katy a R zorenka (na upresnenie trošku) ... lebo uplatniť NČZD na manželku sa dá vtedy, keď poberá(la) ID, ale aj vtedy, keď nemá ID - je ŤZP - no a vtedy má len to rozhodnutie od UPSVaR
    Zorenka1 ĎAKUJEM
      zbaliť

    Nezdaniteľná časť na manželku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.