Zavrieť

Porady

Nahrada mzdy za sviatok

zamestnanec pracuje tri dni za sebou potom ma tri dni volno. Ma pravo na nahradu mzdy vo sviatok ak v tento den podla rozpisu sluzieb nemal pracovat?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Bambi23 je offline (nepripojený) Bambi23

    Bambi23
    Tiež som to raz hľadala a bolo mi poradené, že nemajú nárok na náhradu mzdy, keďže pracujú na smeny a v deň sviatku mu pracovná smena nevyšla. Kopírujem z toho čo mi odpísali: "Pokiaľ ale zamestnanec v deň sviatku nemal pracovať, to znamená, že mu v uvedený deň nepripadla zmena podľa rozvrhu pracovných zmien ( uvedená situácia môže vzniknúť predovšetkým u zmenárov a pri nerovnomerne rozvrhnutom pracovnom čase ), t.j. sviatok pripadol na deň jeho nepretržitého odpočinku v týždni a teda nemal podľa harmonogramu pracovných zmien pracovať, v tomto prípade nemohla zamestnancovi z dôvodu sviatku ujsť mzda a tak nemá nárok na mzdu a náhradu mzdy za sviatok." ... neviem však kde je to podložné v zákone, podľa akého paragrafu, to by som tiež rada vedela ak niekto vie.

    Tweety je offline (nepripojený) Tweety

    Tweety
    §122 ZP
    (3) Zamestnancovi, ktorý nepracoval preto, že sviatok pripadol na jeho obvyklý pracovný deň, patrí náhrada mzdy v sume jeho priemerného zárobku, ak mu mzda ušla pre sviatok.
    U zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa sviatok, ktorý pripadne na jeho obvyklý pracovný deň, považuje za odpracovaný deň, za ktorý mu patrí mzda. Tomuto zamestnancovi náhrada mzdy za sviatok nepatrí. V kolektívnej zmluve alebo v pracovnej zmluve možno dohodnúť, že aj u zamestnanca, ktorý je odmeňovaný mesačnou mzdou, sa bude postupovať podľa prvej vety.

    Takže resumé, náhradu nedostane, pretože v tento sviatok nemal pracovať.

    ivka70 je offline (nepripojený) ivka70

    ivka70
    Nema narok na nahradu mzdy.
    To je ako keby mali mat narok na nahradu mzdy pracovnici pracujuci po-pia a sviatok pripadne na sobotu. Aj vtedy by si riesila, ci maju narok na nahradu mzdy za sviatok? Asi nie. Tak presne tak funguju pri pracovnikoch s inym prac. casom dni, kedy nemali pracovat -narok na nahradu mzdy za sviatok v tieto dni nemaju, lebo im ziadna mzda "neusla" kvoli sviatku.

    Nahrada mzdy za sviatok

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.