Zavrieť

Porady

oprava účtovania odpisov minulého obdobia

Dobrý deň, prosím Vás o radu. Práve som zistila že v roku 2012 som zle zaúčtovala účtovné odpisy na účte 082. Mali byť zaúčtované 1937,50 a ja som zaúčtovala 1944,-.
ako zaúčtovať ten rozdiel 6,50 aby mi sedel KZ účtu 082?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Účtovanie 082/648 znamená, že ste nenašli chybu minulých období a účtujete inventárny rozdiel. Dopad na DPPO = dodaníte to v roku 2013.

    V roku 2012 ste účtovali 551/082 o 6,50 viac. Je to nepodstatná chyba a vy ste to zistili, chybný doklad z roku 2012 opravíte v rámci závierky 2013 účtovaním storno zápisu 082/551 6,50€.
    Čo sa týka základu dane: V daňovom priznaní sa uvádza rozdiel daňových a účtovných odpisov, ak bol na základe tejto Vašej chyby vykázaný nižší daňový základ, potom máte povinnosť podať dodatočné DPPO 2012 a prípadne doplatiť nejakú smiešnu daň.
    A ešte máte ďalšiu možnosť vzhľadom na výšku sumy "dodaniť" to v roku 2013. Zaúčtujete opravu tak, ako je uvedené vyššie, na účte 551 budete mať nižšiu hodnotu odpisov, v DPPO 2013 Vám vyjde rozdiel daňových a účtovných odpisov o 6,50 EUR vyšší, teda v roku 2013 tých 6,50 dodaníte.

    Pre prípad chyby v sume vyššej každopádne voľte alternatívu dodatočného DPPO.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    druzstvo81 ok. zaúčtujem 082/551.
    tomu DPPO sa nedá vyhnúť?
    KloferHladny Dá, dorub dane je smiešna suma a vy to naviac zdaníte v roku 2013 vyššou sadzbou. Tak by som sa obhajoval aj v prípade kontroly. Či by Vám to vitiahli z nákladov, to záleťí na konkrétnych osobách. Skrátka, nepodávajte dodatočné DPPO, dodaňte to v r. 2013 tak ako som uviedol.
    druzstvo81 Ďakujem.
      zbaliť

    oprava účtovania odpisov minulého obdobia

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.