Zavrieť

Porady

kamióny a PHM

Ahojte, čítam, že kamiónová preprava v štátoch EU a následne nákup PHM v krajine EU, je inak účtovaná čo sa týka DPH. Nie je správne, keď nákup prepočítam kurzom NBS v deň nákupu. A celú sumu zaúčtujem ako náklad?Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Neviem, či táto otázka je reakcia na tému účtovanie dokladov s DPH z iných krajín EU u plátcu DPH v SR. Ak áno, ja som tam spomenula prípad, že veľký autodopravcovia si uplatňujú DPH z dokladov o nákupe PHM podľa jednotlivých krajín EU. Nemám s tým síce praktickú skúsenosť, ale viem to vďaka tomu, že sme v rámci posedu kamarátok-účtovníčok preberali situáciu v jednej takejto firme, kde riaditeľ firmy trval na zaúčtovaní nákupu PHM+DPH celé na 501 v deň nákupu a až potom, keď vrátená DPH nabehne na účet na základe žiadosti o vrátenie DPH z iného štátu EU, výšku vrátenej DPH z účtu 501 odúčtovať mínusovým zápisom. My sme skôr boli za to, že sa to má účtovať základ dane na 501 a DPH na 378-ako pohľadávka voči DU rozlíšené analytikou podľa jednotlivých štátov. Takto sa nám to zdalo voči výsledkom výsledkom hospodárenia, aktívam a pasívam čistejšie. Ale konkrétny postup pri uplatnení si DPH neviem poradiť a či to robia takto aj iní autodopravcovia.
    Ak si DPH z nákupu PHM neuplatňujete, tak by som to zaúčtovala celé (základ+DPH) na 501. Dátum kurzu NBS by som použila deň nákupu podľa dokladu.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.