Zavrieť

Porady

Spoluvlastníctvo

Dobrý deň,
rada by som sa opýtala ako mám postupovať, ak chcem aby sa môj priateľ stal spoluvlastníkom môjho pozemku...Treba sa obrátiť na notára, ale stačí spísať darovaciu zmluvu a následne urobiť vklad do katastra s 2 majiteľmi, či ako...
ďakujem za odpoveď

Lenka
Chobot A nezadávaj otázku na poradu viac krát, je to v rozpore s Etiketou porady. Druhú tému som ti vymazal.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je offline (nepripojený) Chobot

    Chobot
    Stačí spísať darovaciu zmluvu a v nej určiť, aký podiel z pozemku mu daruješ.

    Ale dobre si rozmysli takýto krok. Tým pádom sa stane spoluvlastníkom pozemku a v prípade rozchodu či rozvodu si môže nárokovať na finančné vysporiadanie. Takže aby sa nestalo, že nakoniec ho budeš musieť vyplatiť z toho pozemku.

    Potom sem znovu zadáš otázku, ako zrušiť darovaciu zmluvu.

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    môžeš mu darovať nejakú časť (polovicu, štvrtinu .. koľko uznáš za vhodné) resp aj predať
    A táto zmluva (darovacia?) je prílohou k návrhu na vklad do katastra.
    Môžeš si ju spraviť sama a dať overiť svoj podpis .. alebo si to dáš radšej odborníkovi spraviť (aby boli všetky náležitosti OK) .. aj tu na porade nájdeš témy k tomuto

    misoft je offline (nepripojený) misoft

    misoft
    3mirinda (Lenka) - rozmýšľaš aj dopredu? Asi ťažko. Máš priateľa a chceš, aby bol spoluvlastníkom TVOJHO (zatiaľ) pozemku. Pekné od Teba, ale počkaj času, jak husa klasu. O rok-dva už nebude tvojim priateľom a spoluvlastníctvo už bude príťažou - bez jeho súhlasu nebudeš môcť voľne disponovať s pozemkom.



    A teraz sa zamysli - je vôbec rozumné deliť sa o pozemok s človekom, s ktorým nemáte okrem priateľstva nič spoločné?

    Mať vlastný pozemok - to je ako mať poklad!

    Podľa mňa - je to vrcholne nerozumné (povedal by som hlúpe!).

    Nechaj si ty pozemok celý pre seba. Ale ak chceš, daruj mu polovicu - ale pamätaj neskôr, až príde na lámanie chleba, čo ti tu poraďáci radili....... ohľadom spoluvlastníctva.

    automat je offline (nepripojený) automat

    no predsa automat automat
    Chce teba alebo pozemok?????????? Ak chce teba nepotrebuje pozemok pretože ho máš ty. Ak chce pozemok, potrebuje ho najprv dostať a potom nebude potrebovať teba.!!!!!!!!!!!!!!!!!!!! Zváž preto svoje rozhodnutie. Takých priateľov prípadne priateliek chodí po Slovensku a svete veľa. Dva krát zmeraj než raz zarežeš.
    Chobot Najprv netrpezlivo zadala otázku 2x a odvtedy sa tu ani neukázala, ani si nepozrela odpovede (bola tu naposledy 17.2.2014 o 16:25).

    Aj takí sú - a potom že im raďme. No strácam chuť.
    misoft Máš pravdu - najskôr tu sa pýtajú, hlúposti vypotia a potom po nich ani ten smrad nezostane....

    pepa78 je offline (nepripojený) pepa78

    pepa78
    Asi plánujete stavať...v tom prípade stačí stavebnému úradu tvoj súhlas, že budete na pozemku stavať...dom budete financovať spoločne, v prípade, že sa rozídete, budete si deliť len to čo ste spolufinancovali a nebudeš musieť ho vyplácať z pozemku...
    3mirinda Ďakujem pekne za všetky odpovede :-)chceme stavať, dobre si to odhadol :-)čo bude nikto dopredu nevie ovplyvniť máš pravdu, no chceme aby to spoločné......pekný deň Lenka
    Chobot Spoločný môžete mať dom. Pozemok nechaj na tvoje meno. Ak sa raz nedajbože butete rozvádzať, delenie majetku bude spravodlivejšie - dom na polovicu, pozemok tvoj.

    Jedine, že by on do manželsva priniesol inú protihodnotu k tomu pozemku (napr. nejaké nasporené peniaze) by som na tvojom mieste pristúpil k darovaniu polovici pozemku.

    luja5 je offline (nepripojený) luja5

    luja5
    Ak chcete vlastniť pozemok ako podieloví spoluvlastníci, tak priateľovi polovicu pozemku predaj. Bude to čisté, rovnocenné, nikto nebude môcť nikomu v budúcnosti nič vyčítať. Len samotný rozchod ako taký (alebo rozvod, ak by ste uzavreli manželstvo) by nebol dôvodom na vrátenie daru.
    Ak mu daruješ polovicu pozemku, nemáš záruku ani v tom, že v budúcnosti neskončí v úplne cudzích rukách.
    Čo bude v budúcnosti, môžeme ovplyvniť svojím dnešným rozhodnutím, svojím dnešným konaním....
    Pre zaujímavosť Ti dávam do pozornosti tému http://www.porada.sk/t232922-moznost...ou-cestou.html. Samozrejme neželám Ti, aby Tvoj vzťah s partnerom dopadol tak, ako v prípade zadávateľky uvedenej témy, ktorá darovala polovicu domu. Pripájam to tu len na podporu podľa mňa dobre mienených rád iných poraďákov, aby si si darovanie rozmyslela.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.