Zavrieť

Porady

Sociálne poistenie 2014

Pre ucely diplomovky by som potrebovala poradit pri socialnom poisteni. Kedy je SZCO povinna platit minimalne socialne poistenie (ktora hranica je ta spravna)? Nasla som toto:

Od 1. júla 2013 je poistenec povinný platiť sociálne poistenie, ak jeho príjem v roku 2012 bol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu platného v roku 2013, teda 4 716 eur.
Od 1. júla 2014 je poistenec povinný platiť sociálne poistenie, ak jeho príjem v roku 2013 bol vyšší ako 12-násobok minimálneho vymeriavacieho základu platného v roku 2014, teda 4 830 eur.

Čiže ak za rok 2013 dosiahol prijem 4 716, tak od 2014 plati SP? Alebo az od 1.7.2014?

A este, toto iste plati aj pre konatelov alebo iba SZCO? Ak by mal konatel odmenu za vykon funkcie za cely rok iba 3 500, tak by nebol povinny platit SP, ale iba dobrovolne?

Dakujem za odpovede
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Mila123 je offline (nepripojený) Mila123

    Mila123
    chcelo by to kuk na zákon o soc poistení, či stránku SP
    stačí sa zalistovať na stránke SP a uvidíš, že 12 nás. min. VZ pre rok 2014 , druhý možný výsledok je správne....
    a konateľ? je platený na základe mandátnej zmluvy, platí sa do SP od prvého centa, t.j. ak má konateľ vyplatenú odmenu za prácu konateľa, prihlasuje sa do SP , vykazuje si svoju odmenu cez Výkazy poistného a príspevkov , nemá žiadnu možnosť neplatiť do SP ak má vyplatenú odmenu .....

    http://www.socpoist.sk/szco-vjr/55165s
    Ivana.T Dakujem, pozerala som stranku SP cely tyzden, aj zakon, ale pre mna je to strasne neprehladne, ovela viac ako ZP

    Sociálne poistenie 2014

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.