Zavrieť

Porady

výška poistného na sociálne poistenie

Podľa § ods. zákona o sociálnom poistení je vyneriavacím základom zamestnanca (a tým aj zamestnávateľa) jeho príjem za vykonanú prácu.

Moja otázka sa týka výšky poistného, resp. vymeriavacieho základu, v prípade keď so zamestnancom bol uzatvorený pracovný pomer v sobotu, ale nástup do zamestnania mal dohodnutý od pondelka, samozrejme pre komplikovanosť aj v priebehu mesiaca a nie od 1.

V prípade tohto zamestnanca s minimálnou mzdou, t.j. 6500 Sk mesačne, ktorý odpracoval 12 pracovných dní v máji (od 16.5.) mu bola vypočítaná hrubá mzda 3.546 Sk, čoho som zobral aj ako vymeriavací základ pre sociálne poistenie.

Skúšam teraz Olymp od Krosu a keď som toho zamestnanca nahodil a urobil mi výpočet mzdy, vyšlo mi, že vymeriavací základ pre sociálne poistenie by mal podľa Olympu 3.775 Sk (tzn. vrátane víkendu kedy už bol zamestnaný, ale ešte nepracoval) a nie 3.546 Sk, čo bol skutočný príjem zamestnanca. Samozrejme, z toho vymeriavacieho základu program vypočítal aj poistné, ktoré sa tým pádom líši o nejakých 84 Sk.

Moja otázka znie:
Je takýto výpočet vymeriavacieho základu správny?
Podľa môjho názoru je v rozpore s § 134 ods. 1 a teda, že výpočet je nesprávny. Keďže nepredpokladám, že program je chybný, domnievam sa, že som niečo zle zadal, keď program vypočítal vymeriavací základ nesprávne. Viete poradiť, kde som urobil chybu?
Alebo je tu druhá možnosť, že som neurobil chybu pri zadaní a program funguje správne, ale ja zle chápem zákon, resp. som si v ňom nevšimol ustanovenie, podľa ktorého postupovali programátori Olympu. Poradíte mi v takomto prípade, na základe čoho bol takto určený vymeriavací základ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    Hronská Iveta
    kazisvet
    Podľa § ods. zákona o sociálnom poistení je vyneriavacím základom zamestnanca (a tým aj zamestnávateľa) jeho príjem za vykonanú prácu.

    Moja otázka sa týka výšky poistného, resp. vymeriavacieho základu, v prípade keď so zamestnancom bol uzatvorený pracovný pomer v sobotu, ale nástup do zamestnania mal dohodnutý od pondelka, samozrejme pre komplikovanosť aj v priebehu mesiaca a nie od 1.

    V prípade tohto zamestnanca s minimálnou mzdou, t.j. 6500 Sk mesačne, ktorý odpracoval 12 pracovných dní v máji (od 16.5.) mu bola vypočítaná hrubá mzda 3.546 Sk, čoho som zobral aj ako vymeriavací základ pre sociálne poistenie.

    Skúšam teraz Olymp od Krosu a keď som toho zamestnanca nahodil a urobil mi výpočet mzdy, vyšlo mi, že vymeriavací základ pre sociálne poistenie by mal podľa Olympu 3.775 Sk (tzn. vrátane víkendu kedy už bol zamestnaný, ale ešte nepracoval) a nie 3.546 Sk, čo bol skutočný príjem zamestnanca. Samozrejme, z toho vymeriavacieho základu program vypočítal aj poistné, ktoré sa tým pádom líši o nejakých 84 Sk.

    Moja otázka znie:
    Je takýto výpočet vymeriavacieho základu správny?
    Podľa môjho názoru je v rozpore s § 134 ods. 1 a teda, že výpočet je nesprávny. Keďže nepredpokladám, že program je chybný, domnievam sa, že som niečo zle zadal, keď program vypočítal vymeriavací základ nesprávne. Viete poradiť, kde som urobil chybu?
    Alebo je tu druhá možnosť, že som neurobil chybu pri zadaní a program funguje správne, ale ja zle chápem zákon, resp. som si v ňom nevšimol ustanovenie, podľa ktorého postupovali programátori Olympu. Poradíte mi v takomto prípade, na základe čoho bol takto určený vymeriavací základ?
    Výpočet vymeriavacieho základu v prípade, že poistenie trvalo len časť kalendárneho mesiaca, čo je práve Váš prípad, lebo nástup zamestnanca bol od 14.5.05, v tomto mesiaci bol teda zamestnanec poistený 18 kalendárnych dní. Jeho mzda je, ako uvádzate 6.500,-, takže výpočet:
    6.500 : 31 kal.dní x 18 dní poistenia = 3.775 vymeriavací základ
    a to i napriek tomu, že v skutočnosti odpracoval nie 18, ale len 12 dní, za ktoré mu bolo vyplatené len 3.546 Sk. Vymeriavací základ sa však prepočítava v zmysle zákona na všetky dni, počas ktorých je zamestnanec poistený, teda počítame 18 kalendárnych dní. Žiaľ.

    Pri programovaní sme teda v tomto prípade vychádzali z §138 ods.17 zákona o SP, ktorý znie:

    (17) Ak nemocenské poistenie, dôchodkové poistenie a poistenie v nezamestnanosti trvalo len časť kalendárneho mesiaca, vymeriavací základ na platenie poistného na nemocenské poistenie, poistného na dôchodkové poistenie a poistného na poistenie v nezamestnanosti uvedený v odseku 10, odseku 11 písm. a) a b) a v odsekoch 12 a 14 sa upraví tak, že vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa vynásobí počtom dní nemocenského poistenia, dôchodkového poistenia a poistenia v nezamestnanosti v tomto kalendárnom mesiaci. Vymeriavací základ pripadajúci na jeden deň sa zaokrúhľuje na dve desatinné miesta nahor.
    Naposledy upravil Hronská Iveta : 18.08.05 at 11:14

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    Ivetka, chcem sa spýtať: a čo ak je zamestnanec odmeňovaný hodinovou mzdou/37.40 Sk/ a taktiež nastúpil v priebehu mesiaca napr. februára, kedy by jeho vymeriavací základ aj za predpokladu, že by odpracoval celý mesiac bol určite nižší ako 6500,- Sk.Napr. nastúpil 10.2. - aký by bol jeho VZ pre SP?
    Hronská Iveta
    Pepa
    Ivetka, chcem sa spýtať: a čo ak je zamestnanec odmeňovaný hodinovou mzdou/37.40 Sk/ a taktiež nastúpil v priebehu mesiaca napr. februára, kedy by jeho vymeriavací základ aj za predpokladu, že by odpracoval celý mesiac bol určite nižší ako 6500,- Sk.Napr. nastúpil 10.2. - aký by bol jeho VZ pre SP?
    Jedná sa o tú istú situáciu, ako vyššie, lenže zamestnanec nastúpil 10.2.05, vo februári 05 bolo 28 kalend. dní, poistený bol teda 19 dní (28 - 9).
    Bez ohľadu na to, že zamestnanec je odmeňovaný hodinovou mzdou vždy vychádzame z minimálnej mesačnej mzdy, lebo takto to hovorí zákon.

    §138 ods.10
    (10) Vymeriavací základ, ak tento zákon neustanovuje inak, je mesačne najmenej vo výške minimálnej mzdy 66) zamestnancov v pracovnom pomere odmeňovaných mesačnou mzdou, ktorá platí k prvému dňu kalendárneho mesiaca, za ktorý sa platí poistné na nemocenské poistenie, poistné na dôchodkové poistenie, poistné na poistenie v nezamestnanosti a poistné do rezervného fondu.

    Odkaz pod čiarou 66) je na §2 ods.1 písm.b) zákona o minimálnej mzde, ktorým je stanovená výška minimálnej mzdy práve pre mesačne odmeňovaného zamestnanca (6.500), preto bez ohľadu na odmeňovanie, pre posúdenie minimálneho vymeriavacieho základu sledujeme práve túto výšku minimálnej mzdy a nie minimálnu mzdu hodinovú.

    Výpočet:
    6500 : 28 x 19 = 4.411 vymeriavací základ, ktorý je žiaľ opäť vyšší ako je v tomto mesiaci mzda zamestnanca, lebo tá je 3.890 Sk. Opäť tu teda v zmysle zákona musí byť doplatok.
    S týmto žiaľ nič nespravíme, v tomto smere by mal byť zákon o SP novelizovaný, čo však nevieme, či aj bude.
    Naposledy upravil Hronská Iveta : 18.08.05 at 14:29

    Pepa je offline (nepripojený) Pepa

    Pepa
    To je teda naozaj "žiaľ". A ak má zamestnanec prac. úväzok napr. 2 hod/deň a zopakuje sa ten istý prípad čo je vyššie? Ak si dobre myslím, tak je to na hlavu postavené. Ivetka, prosím ťa, ako by to bolo v tomto prípade?
    Hronská Iveta
    Pepa
    To je teda naozaj "žiaľ". A ak má zamestnanec prac. úväzok napr. 2 hod/deň a zopakuje sa ten istý prípad čo je vyššie? Ak si dobre myslím, tak je to na hlavu postavené. Ivetka, prosím ťa, ako by to bolo v tomto prípade?
    V prípade skráteného úväzku je to minimálny vymeriavací základ jeho skutočný príjem. Pre takýchto zamestnancov urobili výnimku, ktorú nájdete v §138 ods.11 pod písm. c).

    §138
    (11) Vymeriavací základ je mesačne najmenej
    a) 75 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 10, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť najviac o 70 %, a o mladistvého zamestnanca staršieho ako 16 rokov,
    b) 50 % vymeriavacieho základu uvedeného v odseku 10, ak ide o zamestnanca, ktorý je poberateľom invalidného dôchodku priznaného z dôvodu poklesu schopnosti vykonávať zárobkovú činnosť o viac ako 70 %, ak ide o zamestnancamladšieho ako 18 rokov, ktorý je invalidný, a ak ide o zamestnancamladšieho ako 16 rokov,
    c) suma príjmu zodpovedajúca kratšiemu pracovnému času zamestnanca, ktorý má dohodnutý pracovný pomer na kratší pracovný čas podľa osobitného predpisu,79)
    d) suma náhrady mzdy poskytnutá z dôvodu prekážok v práci na strane zamestnávateľa podľa osobitného predpisu,80)
    e) suma pracovnej odmeny78) fyzickej osoby vo výkone väzby14) a fyzickej osoby vo výkone trestu odňatia slobody,15) ak sú zaradené do práce.

    výška poistného na sociálne poistenie

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.