Zavrieť

Porady

Dobrovoľné platené poistné - daňový výdavok - kde?

FO
1.1. - 31.1. zamestnanec - má riadne potvrdenie - §5
1.2. - 31.3. - dobrovoľne nezamestnaný - platil si ZP ako samoplatiteľ + SP dobrovoľne
1.4. - 31.12. - SZČO - ZP z minima + SP naďalej dobrovoľneň
.................
to bolo zadanie. Otázka(y):
- ak by bol celý rok (okrem napr. marec-november) zamestnanec (alebo by aj bol SZČO bez povinnosti podať DP) a požiadal by zamestnávateľa o vykonanie RZD - aj odvody do ZP za obdobie, keď ich platil sám, aj dobrovoľné poistenie platené do SP (samozrejme, že všetko zdokladované-zaplatené), by sa mu uznalo na odvody a teda o toto by mal znížený ZD
- ak si takýto človek nemôže dať spraviť RZD, KDE si má uviesť v DP FOB:
a) povinné ZP ako samoplatiteľ počas doby, keď bol nezamestnaný a ani nebol SZČO
b) dobrovoľné poistné do SP za obdobie nezamestnanosti
c) dobrovoľné poistné do SP za obdobie SZČO

Pýtam sa preto, lebo v DP mám len možnosť výdavky k príjmom zo živnosti (avšak, tieto to podľa mňa nie sú - minimálne za obdobie do 31.3.) a aj preto, že pod tou tabľkou je ešte zvlášť vyčíslené poistné k §6 a potom ešte na strane 12, v tej Prílohe 1 - čo s týmito platbami? Ako ich vykázať?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    veronikasad je offline (nepripojený) veronikasad

    veronikasad
    Poistné za obdobie od 1.2.-31.3. pripočítaš k poistnému zo zamestnania. Uvedieš ich na r. 35 v odd. V a na r.10-12 na str. 12

    Dobrovolné poistenie platené počas živnosti je VOZD a uvádzaš ho medzi poistným zo živnosti. Na str. 12 ho vyčísliš v r.14.
    Naposledy upravil veronikasad : 22.02.14 at 21:33
    9 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    tictac7 vďaka, Veronika :-) Logicky mi to tak ide, avšak na Poučenie k DP nie - preto som túto otázku položila. ....do §6 to dať nemôžem, a do §5 podľa poučenia tiež nie - to je ale potom diskriminácia ("celoročný" zamestnanec cez RZD môže a "menejmesačný" zamestnanec, ktorý si podáva DP FOB nemôže) - aj som dala dopyt na FS - ešte dávno, dávno na začiatku januára - a odpoveď furt nikde. A presne tento istý príklad som im dala....
    veronikasad Takto to vysvetloval aj p. Mihál na školení v Žiline.K § 5 treba priložiť potvrdenie o zaplatení poistné (samoplatitela+ DPO SP).
    tictac7 ....hmmm aj v Ba také bolo, ale to bol príklad, ak si zamestnanec žiada RZD, a nie že je povinný podať FOB - a to je moja otázka, čo s človekom, ktorý musí podať FOB?
    veronikasad Postupuje tak ako som napísala. Pýtala som sa na taký príklad v diskusii
    Katy a R ešte k tomuto - dám sem ... že ak szčo nedá do výdavkov dobrovoľne platené poistné .. neuvádza ani na str 12 , .. že či to bude brať SP do úvahy pri výpočte prípadného VZ ??
    veronikasad SP neviem, ale napr. ZP Dôvera si tam dávala čo chcela a ako jej to vyhovovalo. Moje ani ďalších klientov nesúhlasilo s tým, čo som uviedla v DP. Keďže išlo o výpočet preddavkov a rozdiely neboli veľké "kašlala" som na to, lebo komunikácia s touto ZP je veľmi zlá a pretelefonovala by som "gate" ...
    Katy a R presne s týmto som sa tiež stretla(ZP) - ale pokým aj tak vychádza min VZ - tak človek na to kašle . Preto ma zaujímalo - že ako by to bolo v prípade, keby náhodou VZ vychádzal inak? (po zohľadnení)
    Andyke Ku komentáru ::
    "Katy a R (Dnes 00:02) ešte k tomuto - dám sem ... že ak szčo nedá do výdavkov dobrovoľne platené poistné .. neuvádza ani na str 12 , .. že či to bude brať SP do úvahy pri výpočte prípadného VZ ?? "
    Podľa novelizovaného znenia § 138 ods.2 - SP nenavýši základ dane o dobrovoľne platené poistné.
    Katy a R vďaka - už som to pozrela
      zbaliť

    Dobrovoľné platené poistné - daňový výdavok - kde?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.