Zavrieť

Porady

Ako vyplniť oddiel IX. daňového priznania typ A?

Mám príjmy zo zahraničia, v oddieli IX. Miesto na osobitné záznamy daňovníka uvediem príjem zo zahraničia. V kolónke Výdavky mám uviesť výšku zaplateného poistného v zahraničí? ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Anik je offline (nepripojený) Anik

    Anik
    Má tam ísť suma, ktorú zaplatil zamestnávateľ na odvodoch za zamestnanca
    pozri §5 odst. 7 písmeno e,

    Na základe toho čo Ti napísali z FS - vytlačila by som si to a urobila tak ako napísali, že odvody zaplatené zamestnancom. Aj tak si myslím, že je to v podstate bezpredmetné, akurát tým §5 odst. 7 písm. e niektorých dobre zmiatli. Ináč na niektorých potvrdeniach sa ani nedá vyčítať výška odvodu platená zamestnávateľom.
    Naposledy upravil Anik : 05.03.14 at 14:19
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    luciad1 písala som aj na finančné riaditeľstvo a takáto mi prišla odpoveď

    Daňovník s neobmedzenou daňovou povinnosťou uvedený v § 2 písm. d) bod 1 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len „zákon o dani z príjmov“), ktorého súčasťou základu dane vyčísleného v daňovom priznaní sú zdaniteľné príjmy zo závislej činnosti plynúce zo zdrojov v zahraničí, vypĺňa v daňovom priznaní k dani z príjmov fyzickej osoby typ A aj IX. oddiel – Miesto na osobitné záznamy daňovníka.

    Príjmy plynúce zo zdrojov v zahraničí sa uvádzajú v hrubej výške bez prípadných odpočítateľných položiek podľa zákonov platných v zahraničí a výdavky vzťahujúce sa k týmto príjmom sa môžu uplatniť a uvádzajú sa len podľa zákona o dani z príjmov.
    Pri vyčíslovaní základu dane z príjmov zo závislej činnosti sa podľa ustanovenia § 5 ods. 8 zákona o dani z príjmov za výdavok považuje poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec, alebo príspevky na zahraničné poistenie zamestnanca, na ktorého sa vzťahuje povinné zahraničné poistenie rovnakého druhu.

    Na účely zákona o dani z príjmov sa „poistným a príspevkami“ v súlade s ustanovením § 5 ods. 7 písm. e) zákona o dani z príjmov rozumie poistné na verejné zdravotné poistenie, poistné na sociálne poistenie, poistné na sociálne zabezpečenie, príspevky na starobné dôchodkové sporenie podľa osobitného predpisu alebo poistné a príspevky na zahraničné poistenie rovnakého druhu.

    Vychádzajúc z uvedeného, daňovník pri príjmoch zo závislej činnosti ako výdavok v príslušnom oddiele daňového priznania, ktoré je určené na osobitné záznamy daňovníka uvádza výdavky na preukázateľne zaplatené povinné zahraničné poistné a príspevky, ktoré je povinný platiť zamestnanec.

    Tak teraz som už zmatená.... Má tam ísť teda poistné ktoré som zaplatila ja?
    zanetth Tak to usmernenie chápem tak, že sa tam má uvádzať suma príspevkov na poistenie, ktoré boli zrazené zo mzdy zamestnanca, čiže áno poistné, ktoré si zaplatila ty.
    luciad1 Mne sa zdalo divné načo im bude koľko zaplatil zamestnávateľ na odvodoch. preto som pisala na finančnú správu. Ich prvá odpoved znela takto:

    Finančné riaditeľstvo SR k Vášmu podaniu vo veci uplatňovania zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov (ďalej len zákon o dani z príjmov) uvádza nasledovné:
    V odpovedi vychádzame z predpokladu, že ide o daňovníka (rezidenta SR), ktorý poberal príjmy zo závislej činnosti vykonávanej v štáte, s ktorým má SR uzavretú zmluvu o zamedzení dvojitého zdanenia (napr. Česká republika, Nemecko, Rakúsko a pod.).
    Daňový rezident Slovenskej republiky uvedený v § 2 písm. d) bod 1 zákona o dani z príjmov má podľa § 2 písm. f) zákona o dani z príjmov povinnosť vysporiadať si na území Slovenskej republiky svoju tzv. celosvetovú daňovú povinnosť, t.j. nielen z príjmov plynúcich zo zdrojov na území Slovenskej republiky, ale aj z príjmov plynúcich zo zdrojov v zahraničí.
    V prípade, ak daňovník poberal len príjmy zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí, uvedie úhrn takýchto príjmov v V. oddiele daňového priznania, ako aj úhrn povinného poistného na sociálne a zdravotné poistenie podľa potvrdenia od zamestnávateľa.
    Ak boli predmetné príjmy zo závislej činnosti preukázateľne zdanené v ČR, rezident môže na zamedzenie ich dvojitého zdanenia uplatniť metódu vyňatia príjmov v zmysle § 45 ods. 3 písm. c) zákona o dani z príjmov, ak je tento postup pre neho výhodnejší. Metódu vyňatia uplatní na riadkoch 47 a 48 daňového priznania k dani z príjmov fyzickej osoby typu A.
    Daňovník prikladá k daňovému priznaniu kópie dokladov preukazujúce výšku dosiahnutých príjmov zo závislej činnosti vrátane zaplateného povinného poistného.
    V IX. oddiele daňového priznania daňovník uvedie údaje o príjmoch zo závislej činnosti vykonávanej v zahraničí. Ako výdavky uvedie výdavky na preukázateľne zaplatené povinné zahraničné poistné obdobného druhu ako je poistné uvedené v § 5 ods. 7 písm. e) zákona o dani z príjmov, ktoré bol povinný platiť zamestnávateľ za zamestnanca.


    Kedže som na páskach ani potvrdení nenašla sumu poistného ktorú zaplatil zamestnávateľ, tak som im pisala či to treba aj nejako zdokladovať... a potom mi prišla tá druhá odpoveď.....
      zbaliť

    Ako vyplniť oddiel IX. daňového priznania typ A?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.