Zavrieť

Porady

Vystavený dobropis za neuznané výkony minulého roku

Prosím o radu. Účtujem lekára, v roku 2013 mu prišla kontrola z Dôvery a neuznala mu niektoré výkony za rok 2012.Následne musel vystaviť dobropis (až v 7/2013).Môžem zaúčtovať tento dobropis klasicky 602/311(325)?Dúfam, že nemusel podať dodatočné DP na DzP za rok 2012.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Rozalka je offline (nepripojený) Rozalka

    Spoluvlastníčka "Prvého nitrianskeho medveďária" ...viac Rozalka
    Nie, netreba DDP, keby to bolo naopak, teda 315/602, potom áno

    karakul je offline (nepripojený) karakul

    karakul
    "Nie, netreba DDP, keby to bolo naopak, teda 315/602, potom áno"

    ... no na druhú časť odpovede mám trochu iný názor...

    Ak je v poriadku, že v bežnom roku zdravotná poisťovňa neuzná zdravotníckomu zariadeniu 20-30% vykonaných výkonov len preto, že má nejaké interné limity a na základe nich ich núti vystaviť dobropis, napriek tomu, že na tieto výkony boli vynaložené náklady - tak to je v súlade so zákonom o dani z príjmov? dovolím si tvrdiť, že nie je a nikoho to (okrem lekárov) netrápi.

    No a ak za 10 mesiacov po uplynutí minulého účtovného obdobia vykoná ZP kontrolu a na jej základe a aj napr. kvôli nedočerpaniu limitu bežného roka uzná dodatočne nejaké výkony - tak to má podávať DDP... to je potom choré.

    AnnaK je offline (nepripojený) AnnaK

    AnnaK
    Súhlasím, že netreba podať DDP. Ale k opačnému prípadu mám odpoveď na dopyt zo sekcie metodiky daní DR SR B. Bystrica. Citujem:

    "V prípade, kedy VšZP na základe listu doručeného v apríli 2011 vyzvala firmu poskytujúcu zdravotnú starostlivosť, aby si po zostavení a schválení účtovnej závierky za rok 2010 doúčtovala výkony poskytnuté v r. 2010 (ktoré poisťovňa pri vyúčtovaní nepreplatila a neuznala za toto obdobie) uvádzame nasledovné:
    Z účtovného hľadiska tento účtovný prípad nie je možné považovať za opravu chýb minulých účtovných období a preto z pohľadu z.č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov nie je možné postupovať podľa ustanovenia § 17 ods. 15.
    To znamená, že ide o účtovný prípad nového zdaňovacieho obdobia (r. 2011) a výkony (výnosy) budú súčasťou základu dane tohto zdaňovacieho obdobia."
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    karakul ... logický záver... ak si zoberieme v úvahu, že v niektorých prípadoch "doúčtovávajú" pár desiatok eur, náklady na podanie DDP by prevýšili efekt ťarchopisov...
    AnnaK ale ja som mala doúčtovanie vo výške takmer 2000 eur, takže som sa radšej obrátila s dopytom na DR SR.
    barima ďakujem veľmi pekne za ochotu. Ešte ale uvažujem, či to nezaúčtovať na nedaňové (pripočítat.položka) aby mi to neznižovalo základ dane, keďže výkony mu neboli uznané z dôvodu jeho pochybenia, hm?
      zbaliť

    Vystavený dobropis za neuznané výkony minulého roku

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.