Zavrieť

Porady

Sú príjmami zo živnosti aj príjmy za platby uskutočňované v mene a na účet klienta?

Zdravím Vás. Ako SZČO poskytujem služby, pri ktorých platím za klientov súdne poplatky. Vo faktúre uvádzam popri mojej odmene aj tieto poplatky ako "prechodné položky" (nie som platiteľ DPH, iba som si pomohol §22 ods 3 ZDPH). Sú takéto "prechodné položky" súčasťou príjmov zo živnosti? Neúčtujem, iba vediem evidenciu podľa §6 ods 10 ZDP, preto je pre mna správne posúdenie veľmi dôležité, ako kvôli určeniu povinnosti byť soc. poistený, tak aj pre výpočet dane. Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Orsz je offline (nepripojený) Orsz

    Orsz
    Áno, v tomto prípade sa zahŕňajú do Vášho príjmu. Teda aj na posúdenie obratu do SP.
    Orsz ide vlastne o "refakturáciu" poplatkov a služieb, kde sa dodávateľ správa, keďže ich fakturuje, akoby ich dodal on.
    Lechem Ďakujem za odpoveď. Len by som to trochu upresnil: nejde o klasickú refakturáciu, nie je to súčasť služby, ale iba niečo čo som za klienta zaplatil (poplatok znie na nho) a chcem len aby mi to vrátil v rovnakej výške. Klasické prechodné položky, v podvojnom účtovníctve by to nebol ani náklad ani výnos, ale iba pohľ./záv.. V jednoduchom tiež iba nedaň. výdavok/príjem.

    Sú príjmami zo živnosti aj príjmy za platby uskutočňované v mene a na účet klienta?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.