Zavrieť

Porady

ako vyčistiť pohľadávky a záväzky?

Prosím o radu -
mám staré FA /r.2007-2012/ ktoré boli uhradené z BÚ resp. na BÚ, /na výpisoch sú/
ale v knihách došlých a odoslaných faktúr sú vedené ako neuhradené. /Konečné zostatky Knihy DF a OF sa rovnnajú účtom 321 a 311 v ÚD. Ale reálne boli zaplatené, našla som to v bankových výpisoch/. Ako to vyčistiť v r. 2014?
Som zúfalec, ak máte nejaké riešenie, prosím, poraďte mi. Firmu som prebrala od 2013.
veronikasad V čase úhrady boli zaúčtované na nesprávnych účtoch ? Ako bola robená dokladová inventarizácia ?
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    v prvom rade - nepreberať také účtovníctvo.
    ako vyčistiť?
    kde sú zúčtované sumy z bankových výpisov? Ved podvojnosť musí byť zachovaná.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    erah dobrý deň, ďakujem, kejka, za vašu reakciu. - neviem na aké účty boli tie fa zúčtované, jednu fa som našla zúčtovanú voči 345 /je to malá suma 50,- - tak to len preúčtujem 345/311? ostatné sú však vyššie sumy. Bolo mi poradené, že ak by sa ale jednalo o 2xzaúčtovanú fa /budem vedieť v priebehu týždňa - snáď/ tak to odpísať cez 428/311 a 321/428. Ovplyvňovali by tieto zápisy ZD? Ak sa bude podávať DDP za 2012 - zaúčtovať to ešte tam?
    KEJKA zadanie je skutočne nejasné, takže nemôžem dať jednoznačnú odpoveď.
    erah už viem v čom je problém. Fa došlé boli zaúčtované 2x. Čiže 2x zaúčtované v nákladoch. Jedná sa o fa z r.2007 - 2012. Keďže figurujú v Knihe došlých fa ako neuhradené, môžem ich zaúčtovať - staršie ako 36 mesiacov 321/648? kvôli tomu, aby som nemusela robiť dodatočné DP na Dph? T.j. v roku 2013 záväzky staršie ako 36 mesiacov zaúčtujem na 321/648 - dostanem ich do výnosov, upravím si 321.
    A ešte otázočka, ak v roku 2012 neboli zúčtované str.lístky - spotreba na náklady firmy 55% ktorá mala byť zaúčtovaná na527/213 - nakúpené a vydané zamestnancom - môžem to v roku 2013 upraviť cez 428 ako daňový náklad alebo to musí byť cez 527.AE nedaňový?
      zbaliť
    ahoj,
    takže ja som mala podobný problém faktúry boli evidované ako neuhradené i keď som mala doklady - výpis z účtu, že uhradené boli, menšie sumy som účtovala ako navrhuješ ty 321/428 - urobila som k tomu zápis, skopírovala faktúry aj doklady o úhradách.

    teraz mám však iný problém - 3 faktúry zaúčtované v roku 2012 raz 518/221 a potom ešte raz 518/321 - teda sú 2-krát v nákladoch a ešte aj nevypárované a teda stále sú evidované ako neuhradené. Neviem ako ich "spratať" napadlo ma len 321/648 - niečo ako odpis záväzku, len neviem či to môžem keďže ešte neprešli 3 roky.
    Ale najradšej by sa ich takto zbavila.

    Inač účtovníctvo som tiež len prebrala v roku 2014.
    erah nevýznamné položky 321/6.. do výnosov bež.roka, významné položky 321/428 a dodatočné DP za r.2012.
    § 5 ods. 1 PÚ
    §59 ods.13 PÚ
    Je to správne? Skúsenejšie účtovníčky, skúste poradiť...

    https://www.financnasprava.sk/_img/p...k_opr_chyb.pdf

    http://www.danovecentrum.sk/clanok-z...tualita-dc.htm

    ako vyčistiť pohľadávky a záväzky?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.