Zavrieť

Porady

Ako odpočítať faktúru zo zálohovej faktúry?

Ahojte,

v januári sme vystavili - FA A napr. na 3 000,- (s DPH)
Vo feb. vystavili - zálohovú FA na 10 000,-
- FA B na 2 000,- (s DPH)

Na FA B bola odpočítaná časť zálohy, takže záloha ostala 8 000 a na FA B bolo k úhrade 0,-.

Na základe čoho môžem odpočítať FA A zo zálohovej FA, čo mám vystaviť odberateľovi?

Pretože: "Oznámenie o jednostrannom započítaní pohľadávok/záväzkov" je určená pre zápočet faktúr s opravami faktúr (dobropismi)
a
"Dohoda o vzájomnom započítaní pohľadávok a záväzkov" je určená pre zápočet pohľadávok so záväzkami.

Ide o podvojné účtovníctvo.

Ďakujem
Naposledy upravil Letko : 27.02.14 at 09:46
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Vedel by som sa pýtať aj jednoduchšie.
    1. Vystavím zálohovú faktúru na sumu 6000 EUR (v januári)
    2. Príde mi platba, vystavím faktúru k prijatej platbe 5000 € (základ)+ 1000 € (DPH, ak 20%)
    3. Vo februári dodám k tejto zálohe tovar za 12000 € (základ) + 2400€(DPH)
    4. Vo februári vystavím faktúru tovar +12000 € (základ), záloha -5000€, spolu zdaniteľné plnenie: +7000 €, a na to DPH +1400 €, k úhrade 8400 €
    V prípade, že je záloha vyššia ako dodávka, faktúra bude "opravnou" a vyjde Vám povinnosť vrátiť časť prijatej platby.
    Už na faktúre máte povinnosť uviesť, ktorú zdanenú zálohu odpočítavate a v akej výške, takže nemusíte zasielať žiadne oznámenia, započítania ... zápočet zálohy vyplýva priamo z faktúry.
    4 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Letko Tu je iný prípad:
    1. Dodám tovar a vystavím faktúru v januári na sumu 1 200,-- € (1000 + 200)
    2. Vo februári vystavím zálohovú faktúru na sumu 6 000,--
    3. Vo februári dodám tovar za 3 600,--

    Akým spôsobom "spárujem" bod 1 s bodom 2?
    KloferHladny Žiadnym, úhrada ktorá príde po vystavení zálohovej faktúry je už úhradou za tovar dodaný v januári a to čo príde zaplatené naviac je úhradou zálohy. Pošlete oznámenie, že platbu 6000 € ste zúčtovali na úhradu Vašej pohľadávky 1200 a 4800 ako zálohu na budúcu dodávku tovaru
    Letko A keď nedoplatí zálohovú faktúru do 6 000,--, ostane mi visieť 1 200,--.
    Letko Takže ak by som mal nižšiu dodávku (5 000,--) na konci mesiaca ako zálohu (6 000,--), jednoducho urobím faktúru, zapíšem tam zálohu a rozdiel 1 000,-- vrátim.
      zbaliť

    Ako odpočítať faktúru zo zálohovej faktúry?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.