Zavrieť

Porady

prenajom nehnutelnosti - jednoduche uctovnictvo?

Robim znamemu (kvoli nemu na poslednu chvilu) danove priznanie. Je zamestnany a okrem toho ale prenajim byt. Mesacne mu platia najom (ten zahrna aj zalohy za vydavky spojene s uzivanim byt). On potom plati mesacne vsetky vydavky (elektrika, upc atd).

Uctovnicka mi povedala: danove priznanie typ B, spocitat prijmy (od zamestnavatela a najom) odpocitat od toho vydavky a potom postupovat podla tlaciva danoveho priznania typ B. To by som zvladla. ALE! Ale volala som na danovy a tam mi pani povedala: prijem - 22.900sk = X, potom X - 25% - tomu uz nerozumiem a ze si treba viest JEDNODUCHE UCTOVNICTVO. Tak z toho som uz uplne popletena.

Prosim, poradte, ci si treba viest jednoduche uct, ako to mam pocitat? Tak ako povedala uctovnicka, alebo cez "tych 22900sk"? A to je ako - tomu som vobec neporozumela. A este mi, prosim, poradte, ake doklady mam dolozit k tlacivu dan z prijmov? Najomnu zmluvu, vypisy z banky(potvrdenia o uhrade)?

Prosiiiiim, poradte.
Moc dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Záleží na tom, či si chce uplatniť paušálne 25% z príjmu za prenájom, alebo skutočné náklady.

    ilona je offline (nepripojený) ilona

    ilona
    Príjem za prenájom do 22900,-nie je potrebné priznať.Potom sa musí rozhodnúť,či si bude uplatňovať výdajky %,alebo bude viesť účtovníctvo.

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    Musim rozhodnut za neho: teda, aby si nemusel viest ucto - treba sa si uplatnit tych 25%? Ak ano pocita sa to takto: prijmy z najomu, vyjde nejaka suma, od tej odpocitam 22900, vyjde nejaka suma a od tej odpocitam 25%. To co mi vyjde je jeho cisty prijem? Ak ano spocitam tento cisty prijem z najmu a priratam k tomu prijem z prace a potom vyplnam pekne krasne danove typ B?
    moc vdaka

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    kajanka
    Musim rozhodnut za neho: teda, aby si nemusel viest ucto - treba sa si uplatnit tych 25%? Ak ano pocita sa to takto: prijmy z najomu, vyjde nejaka suma, od tej odpocitam 22900, vyjde nejaka suma a od tej odpocitam 25%. To co mi vyjde je jeho cisty prijem? Ak ano spocitam tento cisty prijem z najmu a priratam k tomu prijem z prace a potom vyplnam pekne krasne danove typ B?
    moc vdaka
    Asi to nebude také jednoduché. Podľa mňa, ak ten príjem z prenájmu bol vyšší ako 22 900,- (neviem, či je správna suma), tak by sa podľa mňa mal priznať celý príjem - ten dáš to tabuľky č. 1 na r. 10, stl. 1 a do vedľajšieho riadku ako výdavky dáš tých 25 % a pod tou tabuľkou zašrtneš, že uplatňuješ výdavky percentom z príjmu.

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    Juuuuj! Ano! Asi mas pravdu - ma to svoju logiku. A v takom pripade neprikladam asi ziadne doklady......Vsak? To mi tusim hovorila pani na danovom. Ale kedze spominana suma 22900sk a "nejakych" 25% bolo pre mna uplnou novinkou, uplne som stratila nit jej myslienok a mala som z toho uz "spanielsku dedinu"!
    Ta suma 22900 je spravna - to si pamatam.Aspon.
    Ale potrvdenie od zamestnavatela tam asi treba prilozit vsak?


    dakujem dakujem dakujem vsetkym

    Ľuba je offline (nepripojený) Ľuba

    Ľuba
    Potvrdenia od zamestnavatela, pripade potvrdenia od poistovni, ak mal zaplatenú životnú poistku, prípadne rodné listy, resp. potvrdenia o návšteve školy, ak si uplatňuje bonus ...

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    Ziadne poistky, bonusy .... nic. skor mi ide o tu najomnu zmluvu. Kopiu? Ved nejako musi dokazat, ze ma taky alebo onaky prijem.....

    este raz vdaka

    martina12 je offline (nepripojený) martina12

    martina12
    Osobne som čítala k tejto problematike viac publikovaných príkladov (EPP, Poradca), a bolo tak uvedene toto: Od celkoveho prijmu z prenajmu je treba odpocitat 22900,- (prijem do ktoreho sa nezdanuje prijem z prenajmu-5-nasobok ziv.minima). A z toho co vyjde 25% vydavky.
    Resp. uvediem priklad.
    napr. prijem z prenajmu bol 100000,- .25% je 25000,- 100000-22900= 77100,-prijem z prenajmu, ktory sa zdanuje
    Vypocet vydavkov 22900/100000 = 22,9% ktore si nemozem uplatnit z vydavkov, t.j. 25000*22,9% je 5725,- . t.j. z vydavkov 25000,- si odratam 5725,- vyjde 19 275,- to su vydavky z prenajmu, ktore uvediem v danovom priznani. Zaroven plati ze 25% z 77100,- je 19275,-

    Cize v danovom priznani B v riadku 10 by mal byt prijem 77100,- vydavky 19275,- Ak to tak nie je, skusenejsi, mudrejsi nech ma opravia. Toto som vycitala z mudrych kníh.

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    martina12
    Osobne som čítala k tejto problematike viac publikovaných príkladov (EPP, Poradca), a bolo tak uvedene toto: Od celkoveho prijmu z prenajmu je treba odpocitat 22900,- (prijem do ktoreho sa nezdanuje prijem z prenajmu-5-nasobok ziv.minima). A z toho co vyjde 25% vydavky.
    Resp. uvediem priklad.
    napr. prijem z prenajmu bol 100000,- .25% je 25000,- 100000-22900= 77100,-prijem z prenajmu, ktory sa zdanuje
    Vypocet vydavkov 22900/100000 = 22,9% ktore si nemozem uplatnit z vydavkov, t.j. 25000*22,9% je 5725,- . t.j. z vydavkov 25000,- si odratam 5725,- vyjde 19 275,- to su vydavky z prenajmu, ktore uvediem v danovom priznani. Zaroven plati ze 25% z 77100,- je 19275,-

    Cize v danovom priznani B v riadku 10 by mal byt prijem 77100,- vydavky 19275,- Ak to tak nie je, skusenejsi, mudrejsi nech ma opravia. Toto som vycitala z mudrych kníh.
    je to tak. Je tu toho veľa o tom popísané na porade, dokonca ak manželia vlastnia prenajímaný byt v bezpodiel.spoluvlast. /nadobudli ho počas manželstva/, tak tento príjem si môžu rozdeliť medzi sebou rôznym pomerom. Je to výhoda, pretože daňová povinnosť vychádza menšia.

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    Boze moj! Este ze som sa obratila na "poradu" - dakujem za "preklad do slovenciny". Fakt vdaka - vsetkym

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    A este jednu otazocku mam (teraz mi dal znamy podnet, o com som nevedela) - kupoval dvere do toho bytu za 20tis. Ked budem robit danove ako pausal, mozem k vydavkom zaratat aj tie dvere vo vyske 20tis? Ked nie, radsej to tam ani nedam....
    dakujem

    renča1 je offline (nepripojený) renča1

    :-D renča1
    ak si neuplatníš preukáhateľné výdavky-skutočné výdavky,napr.opravy, odpisy atd..., tak z celkového príjmu si uplatníš 25%. K 25% sa nemôže pripočítať skutoč.výdavok.

    kajanka je offline (nepripojený) kajanka

    kajanka
    dakujem, idem to vyplnit a odovzdat tom mojmu "popletovi, co vsetko robi na poslednu chvilu". Nadobudla som vdaka vam nove znalosti. DAKUJEM

    willma je offline (nepripojený) willma

    willma
    K DP FO B pri prenájme bytu a uplatnení paušálnych výdavkov netreba prikladať nájomnú zmluvu, viem lebo už mám po podaní DP a nič také mimo potvrdenia ročného zúčtovania od zamestnávateľa a poistky, ktorú som si uplatnila nechceli (a stačili fotokópie).

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.