Zavrieť

Porady

Môžem ku dňu závierky ponechať hodnotu obchodného podielu obstaraného v priebehu roka v hodne obstarania?

Mám obchodný podiel 80% v inej UJ, k uzávierke by sa mal oceniť reálnou hodnotou. Metoda vlastného imania je dobrovoľná a potom je tu odhadom a konateľ odhadol, že sa reálna hodnota nelíši od obstarávacej ceny. Potrebujem na to nejaký doklad alebo len tak o ničom nebudem účtovať? Dakujem


Poradí niekto prosím?
Naposledy upravil IvetaH : 04.03.14 at 18:52
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    KloferHladny je offline (nepripojený) KloferHladny

    KloferHladny
    Zhodnotenie/znehodnotenie investície zistíte z vlastného imania dcéry. Konateľ rozhodol o investícii, nech doloží výkazy dcéry (predbežné) a na základe týchto určíte precenenie podielu.
    3 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    IvetaH ďakujem za reakciu. V zákone je napísané, že môže použiť metódu vlastného imania, mám problém s tým slovíčkom "môže". Znamená to, že nemusí? ďakujem
    KloferHladny Ak existujú objektívne dôvody ... Ja mám takú skúsenosť s prísnymi auditormi, že pokiaľ neviete získať informácie o hospodárení vlastnej dcéry, potom to znamená, že dcéra má problémy s účtovníctvom, vykazovaním a je predpoklad, že o majetok vykázaný vo finančných aktívach nie je dobre postarané. Ihneď požadujú v percentách odhadom preceniť aktíva (riziko straty) ... Ak nemáte povinnosť auditu, ponechajte bez precenenia (§ 14 odst 16 postupov). Podľa významnosti sumy k závierke doložte vyhlásenie konateľa - zdôvodnenie "objektívnosti" a uvedenie dátumu, ku ktorému bude možné hodnotu vlastného imania dcéry určiť.
    IvetaH V postate neexistuje objektívny dôvod, konateľ je Kapitán Amerika, nemyslí to zle, len nemá ani páru o čom rozhoduje. A systém práce, že "účtovník nech účtuje čo má na stole" nezdieľam. Aj tak podpíše všetko, čo mu pripravím, len niekedy je toho dosť aj na mňa a za svoju firmu by som rozhodla raz dva, ale za neho je to predsa len iné.
    Ďakujem pekne.
      zbaliť

    Môžem ku dňu závierky ponechať hodnotu obchodného podielu obstaraného v priebehu roka v hodne obstarania?

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.