Zavrieť

Porady

Predaj obchodného podielu

Viete mi poradiť ako mám zaúčtovať predaj obch.podielu v s.r.o. ?

S.R.O. (založená v r. 1995, ZI 200tis.). Začiatkom roka r. 2004 boli 2 spoločníci napr. Jano + Paľo (výška vkladu 50%+50%).
V mes.03/2004 predali svoj obchodný podiel inej FO napr. Lacovi :
Jano celých 50% a Paľo iba 10 %.( Paľovi ostalo 40%) Jano už nebol spoločníkom a Laco získal 60 %.

V mes. 07/2004 predal aj Paľo zbytok svojho podielu Lacovi. Laco sa tak stal 100 % vlastníkom tejto sro.

Viete mi poradiť ako tieto zmeny treba zaúčtovať ? Na účte 411 mám len sumu 200 tis. spolu. Nie sú tu rozúčtované vklady jednotlivých spoločníkov.

Od 05/2004 som prevzala účtovníctvo tejto firmy a mám z toho veľkú hlavu.
Nevidela som ešte žiadne doklady o týchto prevodoch. Neviem ani za akú cenu boli predané obchodné podiely.

Ak bol vypl. ochod.podiel bývalým spoločníkom odvádza s.r.o. nejakú daň, alebo si tento príjem majú priznať iba bývalí spoločníci v daň. priznaní ?

Ďakujem za odpovede.
Dúfam, že dá porozumieť mojej otázke.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    bepo je offline (nepripojený) bepo

    bepo
    Asi by si mala uctovat podla vypisov z OR-419 zmeny ZI=znizenie 1 spolocnika a zvysenie,pri vypise z OR sa preuctuju na 411

    Aňa je offline (nepripojený) Aňa

    unavená zmenami zákonov Aňa
    Ja by som sa spýtala ako zdaniť peniaze, keď spoločníci predajú svoju s.r.o. (príklad za 100.000,-). Tieto peniaze si priznajú ako FO?

    lago je offline (nepripojený) lago

    lago
    Ak tu sro zalozili v 1995, tak uz je to viac ako 5 rokov a spolocnici pri predaji obchod. podielu su od dane oslobodeni. Keby neboli oslobodeni, tak by mali platit dan z rozdielu (pred. cena minu 100.000 Sk vklad).

    accad je offline (nepripojený) accad

    accad
    Na účte 411 sa neúčtuje pri predaji obchodného podielu, ale iba pri zvýšení alebo znížení základného imania zapísaného v obchodnom registri.

    Ak predáva svoj obchodný podiel v sro spoločník-fyzická osoba, tak k finančnému vyrovnaniu dôjde len medzi ňou a novým spoločníkom-fyzickou osobou. Ak predá svoj podiel za cenu vyššiu ako bol jeho vklad, tak tento rozdiel zdaňuje podľa zákona o dani z príjmov. Je to však už jeho povinnosť v zmysle ZdP a s.r.o. za to nenesie zodpovednosť.
    V účtovníctve s.r.o. sa tento predaj obchodného podielu neučtuje. Zmena nastane len na výpise z obchodného registra (zmena mien spoločníkov) a výška základného imania zostáva tá istá, pri inventarizácii účtov sa odsúhlasí zostatok účtu 411 s týmto výpisom.
    Iba ak by obchodná spoločnosť vyplatila spoločníkom-FO pred prevodom ich podielov v s.r.o. ich podiel na zisku minulých rokov, tak by tento podiel musela zdaniť a odviesť 15% DU. Až podiel na zisku za rok 2004 je už daňovo vysporiadaný zaplatením dane z príjmu PO.
    Ak predá spoločník-FO svoj obchodný podiel inej FO pred výpatou podielu na zisku s.r.o., tak výplata tohto podielu na zisku s.r.o. je už príjmom nového spoločníka, ktorý získal kúpou podielu v s.r.o. a zdaní sa podľa zákona o DzP.

    S pozdravom Edita

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    accad
    Iba ak by obchodná spoločnosť vyplatila spoločníkom-FO pred prevodom ich podielov v s.r.o. ich podiel na zisku minulých rokov, tak by tento podiel musela zdaniť a odviesť 15% DU. Až podiel na zisku za rok 2004 je už daňovo vysporiadaný zaplatením dane z príjmu PO.
    Tento príspevok je tu už dávno, tak neviem, či ste sa o tom aj v inej porade bavili, ale teraz to platí takto:
    Zdaňovanie podielov na zisku spoločnosti za rok 2003 je upravované v usmernenia MF Slovenskej republiky k zákonu č. 366/1999 Z. z. o dani z príjmov v znení neskorších predpisov a k zákonu č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov k niektorým problematickým oblastiam pri posudzovaní vyčíslenia výšky základu dane z príjmov č. 2634/2004-72, ktoré bolo uverejnené vo Finančnom spravodajcovi č. 2/2004.

    Tam je napísané, že spoločnosť nebude tento podiel zdaňovať, ale spoločník obchodnej spoločnosti si podiel na zisku dosiahnutý za rok 2003 (vyplatený až v roku 2004) - uvedie vo svojom daňovom priznaní za rok 2004 a tento príjem zdaní 19 % sadzbou dane podľa § 15 zákona č. 595/2003 Z. z. o dani z príjmov.

    ayya je offline (nepripojený) ayya

    ayya
    Vlastne som sa v tejto porade ocitla preto, že chcem zistiť, v ktorom riadku mám uviesť ten vyplatený podiel za rok 2003 v tlačive typu B.
    Nevie mi to prosím niekto poradiť? V ostatných príjmoch, ako "iné" ? Alebo som to prehliadla a patrí to do inej časti?
    Vďaka

    p.s: teším sa už na 1. apríl :-)

    Predaj obchodného podielu

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.