Zavrieť

Porady

preddavky na daň FO

Dobrý deň, môžete mi prosím niekto objasniť platenie preddavkov na daň pre FO? Nejako v tom po dnešnej návšteve DU nemám jasno :-( . Myslela som že to funguje nasledovne: v roku 2012 dosiahol živnostník príjem z ktorého mu vyšla daňová povinnosť 2860€. preddavky mu vypočítal účtovník na 709,8€. zaplatil ich 3 krát v roku 2013 a teraz sa majú platiť posledné k 30.3. kedže nedosiahol zisk ako vlani daň mu vyšla za rok 2013 1850€ čiže mu už vznikol preplatok cca 290€ na dani. Myslela som že sa požiada o odpustenie platenia preddavkov podľa § 34 , oddôvodní sa to príjmom- výdavkami a daňou ktorá vyšla a preddavky neplatí....ale vraj áno....aj keď je daň za 2013 1500€ aj tak platí preddavky.
Snažila som sa to rozlúštiť z http://www.zakonypreludi.sk/zz/2003-595#p34 ale ostavec 5. by som potrebovala vysvetliť.
pochopila som to tak že ak zaplatil preddavky musí zaplatiť aj v marci i napriek tomu že tam má preplatok ale môže požiadať DU o vrátenie preplatku prípadne jeho započítanie do nasledujúcej 1/4r.splátky a aj požiadať o jej zníženie na základe nového DP???
Naposledy upravil Tajuška : 07.03.14 at 12:45
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    kn-alka je offline (nepripojený) kn-alka

    Jarka jméno mé :) kn-alka
    V roku 2012 vám vyšla daňová povinnosť 2860 €, z ktorej vám vyšli platiť preddavky (nechápem prečo 709,8 ?)
    V roku 2013 vám vyšla daňová povinnosť 1850€

    To znamená, že ešte musíte zaplatiť štvrtý preddavok na daň na rok 2013, ktorý potom vysporiadate v daňovom priznaní a preplatok budete žiadať od daňového úradu.
    Z roku 2013 vám nevzniká platiť preddavky na daň na rok 2014.
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    Tajuška to netuším ani ja...podľa potvrdenia...
    zákl. dane mal 15035,24 a daň 2856,68 a preddavky 709,84...to je výstup z účtovnej kancelárie nemenovanej :-)
    na daňovom mi povedala že tento marcový preddavok je už na rok 2014....že veď aj v daňovom si píšem len tie 3 preddavky...
    No a ak by to bolo tak že nemusí platiť ako si má požiadať o odpustenie preddavku na základe § 34/4 o určení platenia preddavku inak...a oddôvodnenie? Daňová povinnosť za r. 2013 je 1834,58
    Tajuška a ešte ak môžem...aké mali byť preddavky ak bola daň 2856,68€ len pre zaujímavosť...rada by som vedela ako to vyrátali lebo aj odvody do soc. poisťovne mu vypočítali zle :-(
    kn-alka 2856,68 / 4
    Mila123 http://www.podnikajte.sk/dane-a-ucto...sob-2013.xhtml
    Tajuška Ale to sa už vysporiada v daňovom priznaní za rok 2014?
    Teraz podám daňové za 2013 už tam vznikol preplatok preddavky boli cca 2130 a daň 1850 čiže mu vrátia preplatok a tieto posledné preddavky vysporiadam v daňovom za rok 2014? A žiadne preddavky tento rok neplatí...nikde nič netreba písať? Ďakujem.
      zbaliť
    Tajuška áno....aj ja som si to tak myslela, ale na DU mi správkyňa dane tvrdila niečo iné a keď čítam § 34/5 tak mi to vychádza že fakt musí platiť preddavky....

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.