Zavrieť

Porady

Narok na materske

Dobry den,

bola som zamestnana od 4/2010 do 3/2014, pracovny pomer na dobu urcitu mi konci. Od 7/2013 poberam materske. Chceli by sme s manzelom dalsie dieta, ale nakolko mi skoncil pracovny pomer, zanika mi narok na materske. Chcela by som sa spytat, ako dlho a kolko by som musela platit DNP v pripade, ze by sa nam narodilo dieta 5-6/2015 a chcela by som materske vo vyske aspon 500 Eur. 200 Eur by bolo rodicovske a 300 Eur by malo byt z DNP. Zaratava sa do 270 dni aj MD, ktora mi konci teraz v marci? Musela by som DNP platit aj pocas nadchadzajucej MD?
Vopred dakujem za odpoved.
Xanti Kedy ti skončil PP? Dátum napíš, a kedy ti končí MD? A nedá sa poberať RP súčastne s MD.
fijalka_janka PP mi konci 31.3.2014. MD mi konci 16.3.2014. Viem, ze sa neda poberat sucasne, ale ked nemam narok na normalne materske, tak by som dostavala materske len 200 a k tomu nieco z DNP. Spravne? Dakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Xanti je offline (nepripojený) Xanti

    Xanti
    Poistenie máš do 16.3.2014, od toho dátumu máš 15 mesiacov na to aby ti vzniklo nové poistenie . Ak otehotnieš napr. budúci rok a poistíš sa na DNP ( ak zákony nepomenia ) a budeš mať aktívne poistenie DNP do pôrodu tak dostaneš MD z DNP.
    Ak poberáš MD z DNP tak nemáš nárok na RP .. máš nárok len na jednu dávku.. buď MD alebo RP, ani teraz si počas MD nedostávala RP.
    8 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fijalka_janka Dakujem, uz je to jasnejsie.
    A MD z DNP je 35% z VZ, ktory sa rozhodnem platit?
    Xanti 35,15% z VZ sa platia odvody ... za DNP
    MD z DNP je normálne 65% z VZ
    fijalka_janka Takze ak by som platila z VZ 700 EUR - 35,15% = 246 EUR a dostala by som 455 EUR. Keby som "stihla" porodit 5/2015, tak mi staci zacat platit DNP dajme tomu v 4/2015 a MD by sa vyratala zo zaplateneho DNP a nemocenskeho poistenia, ktore bolo za mna platene pocas prvej RD, co by dokopy bolo urcite viac ako 270 dni za posledne 2 roky. Dakujem
    veronikasad Ak chceš z dobr. poistenia materské vyššie ako z min. vymer.základu, musíš byť dobrovolne poistená aspoň 26 týždňov. (min. VZ pre rok 2014 je 402,50€/mesačne,, pre rok 2015 bude o niečo vyšší)
    fijalka_janka Dakujem za odpoved, to znamena, ze z mojho RP mam platit okolo 140 eur/mesiac 26 tyzdnov pred porodom, aby som potom mala RP 240EUR? Spravne to chapem. Len sa snazim pochopit, ci sa mi to vobec oplati
    veronikasad Nečítaš pozorne čo ti píšem. Pre nárok z minima ti stačí jeden deň poistenia (ak ešte budeš splňať podmienku 270 dní). Uvedené platí ak chceš nárok na materské z VZ vyššieho ako minimum - v prvom príspevku píšeš o sume 500€ mesačne. Už ti bolo zodpovedané, že nemáš nárok súčasne na materské aj RP z UP. Ten sa doplaca iba v prípade, ak materské je nižšie ako sktuálny rod.príspevok.
    fijalka_janka Takze bud mi staci 1 den na minimun, alebo 26 tyzdnov podla toho kolko by som si platila, tolko by mi prisluchalo?
    Katy a R máš možnosť získať materské aj z dvoch poistení ... ale to si treba trošku naštudovať (rôzne varianty) ... napr aj nejaká brigáda by pomohla
      zbaliť

    Katy a R je offline (nepripojený) Katy a R

    Katy a R
    janka - ak ti končí PP -končí aj povinné poistenie ako zamestnancovi.
    nemýľ si materské s rodičovským príspevkom (to sú rozdielne nároky - treba si to pozrieť!)
    Materské (zo SP) je dávkou nemocenského poistenia - pre nárok treba, aby boli splnené podmienky ... čiže ak plánuješ do budúcna dieťatko - treba mať za posledné 2 roky pred pôrodom 270 dní nemocenského poistenia - započítavajú sa aj staré ukončené poistenia. no a je na tebe - či si to poriešiš nejakým novým PP, alebo aj dobrovoľným poistením, alebo aj kombináciou ...
    ešte - dobrovoľne už ale treba platiť už balík SP - min NP+DP!
    No a RP (štátna dávka z UPSVaR) budeš dostávať až po skončení materskej - do 3 rokov dieťatka ..
    5 komentáre - rozbaľ     zbaliť
    fijalka_janka Dakujem za odpoved, ten balik NP+DP je teda viac ako 35,15% z VZ?
    Katy a R stačí o 2 % menej http://www.socpoist.sk/tabulka-plate...ra-2014/55433s
    fijalka_janka Dakujem za tabulku. Ale nechapem preco o 2% nemej.
    Katy a R to je PvN (nemusíš ho mať)
    fijalka_janka Dakujem
      zbaliť

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.