Zavrieť

Porady

vreckové-opäť

Keď má zamestnanec na zahr.prac.ceste zabezpečené stravovanie v plnej výške, čiže stravné mu nedávam, ale na vreckové má aj tak nárok?
Ďakujem.
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    mončika
    Keď má zamestnanec na zahr.prac.ceste zabezpečené stravovanie v plnej výške, čiže stravné mu nedávam, ale na vreckové má aj tak nárok?
    Ďakujem.
    Áno, presne tak. Vreckové mu nekrátiš ani keď má zabezpečené stravovanie v celom rozsahu. Vreckové dostane podľa dĺžky cesty do 6 hod./6-12 hod./nad 12 hod.

    Milan Benka je offline (nepripojený) Milan Benka

    obyvateľ SR Milan Benka
    Doplním, 5-40% z nároku na stravné ( keby nebolo zabezpečené ).

    Napr. pre ČR - bol tam 18 hod. nárok na stravné 600CZK, nárok na vreckové 5-40% * 600 CZK. V prípade zabezpečenia celodennej stravy nárok na stravné odpadáva.

    Rehi je offline (nepripojený) Rehi

    Rehi
    čauko, niekde som čítala, že keď má zabezpečené stravovanie bezplatne v plnom rozsahu tak na vreckové nemá nárok. Tak teraz neviem

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    Prosím
    Klient SZČO si chce uplatniť výdavky na ubytovanie pri prac. cestách SR, ale nechce robiť CPríkaz, nakoľko má veľa výd. Musí alebo nemusí robiť CP?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Musí urobiť doklad k zúčtovaniu cestovných náhrad. Kedže by to bol cestovný príkaz sám sebe, tak to vyznieva divne, ale robí sa to. Je tlačivo, taksa využije. Aspoň je poriadok v dokladoch.
    Zákon neudáva povinnosť vypracovať cestovný príkaz.
    Povinnosť je preukázať výdavky na zabezpečenie príjmu.
    Nájdi si inú formu, ak ti vyhovuje.

    kukučka je offline (nepripojený) kukučka

    kukučka
    Cestovný príkaz slúži na dohodnutie podmienok služobnej cesty a následne na vyúčtovanie jej nákladov.
    Chceš len pripojiť účet za ubytovanie k VPD?

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    Rehi
    čauko, niekde som čítala, že keď má zabezpečené stravovanie bezplatne v plnom rozsahu tak na vreckové nemá nárok. Tak teraz neviem
    ale vieš. Vreckové závisí od výšky stravného. Je v rozsahu 5-40%. Čiže minimálne 5% zo stravného.

    A koľko je 5% z nuly?
    Logicky vyplýva, že ak nie je nárok na stravné (zabezpečené stravovanie v plnom rozsahu), stravné je nula a potom aj vreckové je nhula.

    treba čítať dalsie príspevky - vid Chobot
    Naposledy upravil KEJKA : 31.03.06 at 10:31 Dôvod: možno nemám pravdu

    Silkov je offline (nepripojený) Silkov

    Silkov
    K bodu 7 , áno chcem len uplatniť VPD na ubytovanie a viac nič....
    Ešte pracujeme? Lida

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    mončika
    Tak teraz neviem, má nárok na vreckové, alebo nie? Dosť súrne to potrebujem. Díky.

    príspevok 8 - nečítala si? :p :p tak ti ho odcitujem?
    ......ale vieš. Vreckové závisí od výšky stravného. Je v rozsahu 5-40%. Čiže minimálne 5% zo stravného.
    A koľko je 5% z nuly?
    Logicky vyplýva, že ak nie je nárok na stravné (zabezpečené stravovanie v plnom rozsahu), stravné je nula a potom aj vreckové je nula.

    upravené, vid nasledujúci príspevok od Chobota. Nie som si istá správnosťou tohto príspevku.
    Naposledy upravil KEJKA : 31.03.06 at 10:29 Dôvod: možno nemám pravdu.

    Chobot je teraz online Chobot

    Chobot
    Lida

    príspevok 8 - nečítala si? :p :p tak ti ho odcitujem?
    ......ale vieš. Vreckové závisí od výšky stravného. Je v rozsahu 5-40%. Čiže minimálne 5% zo stravného.
    A koľko je 5% z nuly?
    Logicky vyplýva, že ak nie je nárok na stravné (zabezpečené stravovanie v plnom rozsahu), stravné je nula a potom aj vreckové je nula.

    radšej som to zvýraznila.
    Lida, nie je to pravda!

    Vreckové sa nekráti aj keď je zabezpečené stravovanie. Ukážem Ti to na znení zákona:


    § 14 hovorí o vreckovom, ktoré sa vypočíta zo stravného určeného v § 13 ods. 4 a 5. Pripojil som aj § 13 (len príslušné odstavce), z nich je vidno, že odst. 4 a 5 nehovorí o krátení. O krátení stravného hovorí až ods. 7.

    Čiže vreckové sa určuje len v závislosti od dĺžky cesty, ale nekráti sa spolu so stravným.

    Ak by malo byť krátené aj vreckové, muselo by byť uvedené, že zamestnancovi patrí vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4, 5 a 7.
    § 13
    Stravné


    (1) ...
    (2)....
    (3) ...

    (4) Ak zahraničná pracovná cesta mimo územia Slovenskej republiky trvá v kalendárnom dni

    a) do 6 hodín vrátane, patrí zamestnancovi stravné vo výške 25 % zo základnej sadzby stravného,
    b) nad 6 hodín až 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné vo výške 50 % zo základnej sadzby stravného,
    c) nad 12 hodín, patrí zamestnancovi stravné v sume základnej sadzby stravného.

    (5) Stravné v cudzej mene za kalendárny deň poskytne zamestnávateľ zamestnancovi v mene a vo výške stravného ustanoveného pre krajinu, v ktorej zamestnanec strávi v kalendárnom dni najviac hodín. Ak zamestnanec strávi v kalendárnom dni rovnaký počet hodín vo viacerých krajinách, zamestnávateľ poskytne stravné v cudzej mene, ktoré je pre zamestnanca výhodnejšie.

    (6) ...

    (7) Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie v celom rozsahu, zamestnávateľ mu stravné neposkytuje. Ak má zamestnanec na zahraničnej pracovnej ceste preukázane zabezpečené bezplatné stravovanie čiastočne, zamestnávateľ stravné určené podľa odsekov 1 až 6 kráti o 25 % za bezplatne poskytnuté raňajky, o 40 % za bezplatne poskytnutý obed a o 35 % za bezplatne poskytnutú večeru z ustanovenej sumy stravného pre časové pásmo nad 12 hodín alebo z najvyššej dohodnutej sumy stravného podľa odseku 6.

    (8) ...

    § 14
    Vreckové

    Zamestnávateľ poskytne zamestnancovi pri zahraničnej pracovnej ceste popri náhrade preukázaných potrebných vedľajších výdavkov [§ 4 ods. 1 písm. d)] vreckové v cudzej mene vo výške od 5 % do 40 % stravného ustanoveného podľa § 13 ods. 4 a 5.

    KEJKA je offline (nepripojený) KEJKA

    audítor, účtovník, odborný poradca ...viac KEJKA
    hm, Chobot, teda.... zamyslela som sa a váham. Nie ľahko sa mi upúšťa od zafixovaného názoru, ale musím uznať, že to má logiku.
    Neviem, určite už nie som presvedčená . spätne idem upraviť príspevok.
    Aby som nezavádzala.
    Strácam istotu o svojom názore, ale nie som presvedčená o správnosti Tvojho. Musím to stráviť. (pravdepodobne najlepšie to bude pri kubánskej torte).

    Jazmina007 je offline (nepripojený) Jazmina007

    Jazmina007
    Ahojte poraďáci,

    mala by som na vás jednu otázočku, som trošku v časovom sklze a nemám čas prehľadávať linky, pretože otec má večer stretko so svojim právnikom. Pomôže mi niekto. Môj problém spočíva v tom, že otec ako SZCO má uzatvorené zmluvy o dielo. Pracuje vždy dlhodobo v zahraničí, niekedy je to aj 2 roky v kuse. Moja otázka spočíva v tomto : je potrebné aby mal v ZoD-ke klauzulu ohľadom vyplácania diet v zahraničí ? /myslím tým stravné + odlučné od rodiny/. Nemáte náhodou niekto "cenník" vyplácania diet v zahraničí. Otec robil prevažne v Bulharsku a Egypte.
    Viem, že je to moc narýchlo, ale naozaj potrebujem Vašu pomoc.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.