Zavrieť

Porady

leasing

jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Firma má na leasing zakúpený stroj. Prijatie stroja som účtovala 042/474, zaradenie 022/042. Jednotlivé splátky na základe splátkového kalendára som zaúčtovala:

úrok 562/474
poistenie 568/474
nárok na odpočet DPH 343/474
úhradu splátok 474/221

Na konci roka sam dostala doklad o oprave základu dane, kde je vyčíslený kurzový rozdiel a to:
vo vzťahu k istine: -14466,70
vo vzťahu k úroku: -2677,-
DPH: -3257,20

Ako mám správne zaúčtovať tento doklad. Vopred Vám ďakujem, som bezradná.
Usporiadat
ondrejvla ondrejvla

ondrejvla je offline (nepripojený) ondrejvla

Podstatné, že zatiaľ to viem... Ale zajtra už možno bude inak. ...viac
jued
Firma má na leasing zakúpený stroj. Prijatie stroja som účtovala 042/474, zaradenie 022/042. Jednotlivé splátky na základe splátkového kalendára som zaúčtovala:

úrok 562/474
poistenie 568/474
nárok na odpočet DPH 343/474
úhradu splátok 474/221

Na konci roka sam dostala doklad o oprave základu dane, kde je vyčíslený kurzový rozdiel a to:
vo vzťahu k istine: -14466,70
vo vzťahu k úroku: -2677,-
DPH: -3257,20

Ako mám správne zaúčtovať tento doklad. Vopred Vám ďakujem, som bezradná.
MD 022 /D 474 -14466,70
MD 562 /D 474 -2677,00
MD 343/A /D 474 -3257,20
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Veľmi pekne Ti ďakujem. A keď obdržím úhradu tejto faktúry od leasingovky , tak potom aký protiúčet mám dať voči 221?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
POZOR:

Kurzové rozdiely nie sú súčasťou obstarávacej ceny dlhodobého hmotného majetku.

Ak znížite 022, chcete upravovať aj mesačné odpisy? Uvedený postup nie je podľa môjho názoru správny.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jued
Na konci roka sam dostala doklad o oprave základu dane, kde je vyčíslený kurzový rozdiel a to:
vo vzťahu k istine: -14466,70
vo vzťahu k úroku: -2677,-
DPH: -3257,20
Doklad o oprave základu dane z titulu DPH? Z čoho vychádza vystavenie dobropisu? Zo zmluvy? Ako je to v zmluve upravené? Overte si to ...
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Je to na základe leasingovej zmluvy a podmienok leasingu - pohyb kurzu EUR voči slovenskej korune.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jued
Je to na základe leasingovej zmluvy a podmienok leasingu - pohyb kurzu EUR voči slovenskej korune.
Splátky zneli na cudziu menu alebo Sk?
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Splátky sú vykonané v Sk.
0 0
Agaja10 Agaja10

Agaja10 je offline (nepripojený) Agaja10

Predpokladam ze je ten financny leasing v cudzej mene. Nepochopila som ten postup a z akeho dovodu poslali opravny doklad ku kurzovym rozdielom. U nas je prax taka (v leasing. spol.) ze pokial je splatkovy kalendar v cudzej mene, fakturuje sa mesacne splatka a vycisli sa dph v SK.
Kurzove rozdiely nefakturujeme zakaznikovy. Skor sa mi to vidi ako presplatkovanie z dovodu zmeny urokovej sadzby.
0 0
Agaja10 Agaja10

Agaja10 je offline (nepripojený) Agaja10

Splatkovy kalendar je v cudzej mene?
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
A mne sa to javí ako oprava základu dane pre účely DPH z dôvodu zmeny kurzu Sk a to so spätnou platnosťou. Je to tak v zmluve dohodnuté, že dôjde k oprave základu dane?

Stretla som sa s prípadmi, keď sa upravovala hodnota, ale na nasledujúce obdobie a nie pozadu ...
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Splátkový kalendár máme vystavený v SK, no pri rozpísaní sumáru jednotlivých položiek je uvedené, že istina bez DPH prepočítaná kurzom NBS 39,95 platným v deň prevzatia leasingu. Ale splátkový kalendár máme v Sk.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jued
Splátkový kalendár máme vystavený v SK, no pri rozpísaní sumáru jednotlivých položiek je uvedené, že istina bez DPH prepočítaná kurzom NBS 39,95 platným v deň prevzatia leasingu. Ale splátkový kalendár máme v Sk.
A zároveň máte v zmluve podmienku týkajúcu sa úpravy splátok z dôvodu pohybu kurzu? Dobropisom vám vyrovnávajú celoročné splátky za rok 2005 alebo...?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jued
Firma má na leasing zakúpený stroj. Prijatie stroja som účtovala 042/474, zaradenie 022/042. Jednotlivé splátky na základe splátkového kalendára som zaúčtovala:

úrok 562/474
poistenie 568/474
nárok na odpočet DPH 343/474
úhradu splátok 474/221

Na konci roka sam dostala doklad o oprave základu dane, kde je vyčíslený kurzový rozdiel a to:
vo vzťahu k istine: -14466,70
vo vzťahu k úroku: -2677,-
DPH: -3257,20

Ako mám správne zaúčtovať tento doklad. Vopred Vám ďakujem, som bezradná.
Nepovažovala by som to za kurzový rozdiel, je to len poníženie v dôsledku ich prepočítavacieho kurzu. Jednoducho, na základe listu ponížiš, istinu, úrok, dph.Mala som ten istý prípad, ale ešte v starom lízingu.. Nasledujúce splátky budú ponížené.
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

To znamená, že musím znížiť aj ostarávaciu cenu nadobudnutého majetku a znova prepočítať odpisy?
0 0
Tweety Tweety

Tweety je offline (nepripojený) Tweety

jued
To znamená, že musím znížiť aj ostarávaciu cenu nadobudnutého majetku a znova prepočítať odpisy?
Áno, správne.
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Jana Acsová
A zároveň máte v zmluve podmienku týkajúcu sa úpravy splátok z dôvodu pohybu kurzu? Dobropisom vám vyrovnávajú celoročné splátky za rok 2005 alebo...?
Áno, je to v zmluve zahrnuté
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jued
Áno, je to v zmluve zahrnuté
A teraz čo včul? Podľa môjho názoru nie je možné vstupovať do obstarávacej ceny majetku. Vy ste majetok zaradili v obstarávacej cene, ktorá bola v čase zaradenia majetku správna.
Musela by som vidieť zmluvu ...

Máte splátkový kalendár a zároveň Vám fakturujú (tak to chápem). Upravujú vám výšku istiny aj v splátkovom kalendári?
0 0
jued jued

jued je offline (nepripojený) jued

Nie. Máme splátkový kalendár, ktorý je stále ten istý od začiatku leasingu.
Na konci roka nám poslali doklad o oprave základu dane, kde je presne rozpísané aký kurz bol k dátumu prevzatia leasingu a kurz k dátumu splátky, na základe toho je vyčíslený kurzový rozdiel k istine a k úroku. Takže v našom prípade to znamenalo , že nám leasingovka vrátila na účet 20400,90 Sk aj s DPH. Naďalej však platíme splátky v SK v pôvodnej výške.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
jued
Nie. Máme splátkový kalendár, ktorý je stále ten istý od začiatku leasingu.
Na konci roka nám poslali doklad o oprave základu dane, kde je presne rozpísané aký kurz bol k dátumu prevzatia leasingu a kurz k dátumu splátky, na základe toho je vyčíslený kurzový rozdiel k istine a k úroku. Takže v našom prípade to znamenalo , že nám leasingovka vrátila na účet 20400,90 Sk aj s DPH. Naďalej však platíme splátky v SK v pôvodnej výške.
Z uvádzaného mi vychádza, že výška istiny ostáva nezmenená, leasingová spoločnosť rieši iba vec finančného vysporiadania splátok z titulu zmeny kurzu Sk ... a ... .-)

Mne sa to javí ako výsledková položka roku 2005 t.j. v tomto prípade výnos, nakoľko sa jedná o dobropis. Hovorím o čiastke vzťahujúcej sa k istine.

Pristupujem k problému tak preto, lebo podľa môjho názoru, keby sme upravovali výšku istiny v roku 2005, tak by bol dôvod na úpravu istiny aj v nasledujúcich rokoch ... a to je nezmysel. Nejedná sa predsa o technické zhodnotenie ani o čiastočné vyradenie majetku, ani nič podobné.

A istina u nájomcu a prenajímateľa má byť rovnaká.
0 0
Jana Acsová Jana Acsová

Jana Acsová je offline (nepripojený) Jana Acsová

daňový poradca, audítor
Jana Acsová
Z uvádzaného mi vychádza, že výška istiny ostáva nezmenená, leasingová spoločnosť rieši iba vec finančného vysporiadania splátok z titulu zmeny kurzu Sk ... a ... .-)

Mne sa to javí ako výsledková položka roku 2005 t.j. v tomto prípade výnos, nakoľko sa jedná o dobropis. Hovorím o čiastke vzťahujúcej sa k istine.

Pristupujem k problému tak preto, lebo podľa môjho názoru, keby sme upravovali výšku istiny v roku 2005, tak by bol dôvod na úpravu istiny aj v nasledujúcich rokoch ... a to je nezmysel. Nejedná sa predsa o technické zhodnotenie ani o čiastočné vyradenie majetku, ani nič podobné.

A istina u nájomcu a prenajímateľa má byť rovnaká.
A ešte poznámka: o výsledkovú položku roka 2005 sa jedná v prípade, že dorovnanie sa vzťahuje iba k splátkam za rok 2005.
0 0
Načítať ďalšie

Sleduj porady, ktoré by vás mohli zaujímať