Zavrieť

Porady

Program MRP a položky DPH.

Dobrý deň, potrebovala by som radu od niekoho kto používa program MRP. Začala som robiť jednoduché účtovníctvo pre SZČO neplatca DPH.
1. Pri vystavovaní pokladničných dokladov v Pokladničnej knihe ked chcem zadať napríklad uhradu poštovného , tak musim sumu zadať do základu podla sadzby DPH (ked to zadám do sumy celkom, tak mi to samé rozpočíta DPH). A sú tam tieto sadzby:
základná
znížená
0 %
mimo DPH

Ja viem, že neplatcu DPH nezaujíma DPH na dokladoch, ale ktorú mám použiť 0% alebo mimo DPH?

2. Rovnako pri vystavovaní faktúr. Do sumy celkom sa mi nedá zapisovať. Musím zadať cenu za MJ a potom v sadzbe DPH vybrať a zase tam sú možnosti "oslobodené od DPH" a "mimo DPH". Rovnako neviem, ktorú vybrať. Ak napríklad vystavujem fakturu pre platcu DPH, tak pre neho je jedno, či mu uvediem sumu do základu "oslobodené od DPH" alebo "mimo DPH"? Ide o fakturovanie montáže zariadenia.

Prípadne ak to zle chápem, tak ma opravte.
Ďakujem
Pravidlá a tipy
  • Každý móže napísať len 1 odpoveď. Neskor mozete svoju odpoveď vylepšiť.
  • Odpoveď má priniesť riešenie na otázku, vyvarujte sa hodnotenia otázky.
  • Odpoveď má byť viac o faktoch ako o názoroch.
Dalšie pravidla a tipy
    Ak potrebujete v otázke niečo upresniť, najskôr sa spýtajte na podrobnosti.
    Koncept slúži na uloženie rozpracovanej odpovede, koncept sa zobrazuje len Vám, až kým ho nezverejníte.
    Ak máte podobnú otázku, založte Novú otázku alebo Súvisiacu otázku.
    ❤ Buďte priateľskí ❤
    Sme súčasťou jednej komunity, ktorá si chce vzájomne pomáhať, rozdieľnosť je vítaná ak neubližuje!
    Usporiadať podľa času
    lenka_mikusova dakujem

    Tamila je offline (nepripojený) Tamila

    Tamila
    Keď nie je platiteľ DPH, v nastaveniach nemáš fajku pri okienku platiteľ DPH. Potom pri účtovaní a vystavovaní faktúr ťa typ DPH ani kolonka DPH nezaujíma.
    Dáš sumu základ a samo ti hodí celkom, DPH aj typ preskakuješ, program si sám hodí typ DPH 19 alebo 39. Doplním - nemôžeš používať ani oslobodené ani 0%.
    Naposledy upravil Tamila : 14.03.14 at 12:06 Dôvod: doplnenie
    lenka_mikusova dakujem :-)

    Program MRP a položky DPH.

    Porady, ktoré by vás mohli zaujímať

    Prihláste sa a sledujte len tie Porady, ktoré Vás zaujímajú.